2018. június 28., 09:46

Csontvázak Pellegrini szekrényében

„Van esély arra, hogy jobb kormányfő legyen Robert Ficónál, mert a döntéseiben szabadabb lehet” – jelentette ki Peter Pellegrini címére a Smer volt marketingstratégája Fedor Flašík, Pellegrini kormányfővé való kinevezése után. Maga a kormányfő a Pravda napilappal készült első beszélgetésében a kormányzási módját „menedzserinek és dinamikusnak” jellemezte. 

Peter Pellegrini
Fotó: TASR

A mosolygós arc és a Ficóénál békülékenyebbnek hitt hangnem azonban négy hónap alatt köddé vált, írja az Aktuality.sk portál. A politikai kultúra férfijának kikiáltott Pellegrini csakhamar összetűzésekbe került, a retorikája meg olyan lett, mintha csak Fico kópiája lenne: a migránsokkal ijesztget, szociális segélyből fedezett luxuséletről beszél, és az államfőt támadja indokolatlanul.

De mi történt Pellegrinivel, a párbeszéd és a kompromisszumok modern politikusával? Valójában semmi, véli a portál, láthattuk már ilyennek, mondják azok, akik azokból az időkből ismerik a jelenlegi kormányfőt, amikor a politikai csillaga még csak felmenőágban volt. Azt állítják, a szótára semmit sem változott az elmúlt hét évben, ugyanolyan, mint volt.

Az oktatási tárca hatáskörébe tartozó Iuventa szervezet volt munkatársa például arra emlékezik, milyen is volt, amikor az új oktatási miniszter Peter Pellegrini megfélemlítéssel akart rendet tenni a Iuventa általa kinevezett új vezetője ellen fellázadt alkalmazottai közt. A titkosszolgálattal fenyegetőzött, jobb lesz, ha vigyáznak, kivel leveleznek vagy beszélnek telefonon, fenyegette meg a hivatalnokokat. A közte és Andrej Kiska államfő közt lévő régi jó viszony pedig akkor romlott meg, amikor az államfő nem nevezte ki Pellegrini belügyminiszter-jelöltjét, az ifjabb Jozef Rážt.

A Smer marketingje csupán ez a viselkedés

Peter Pellegrini kormányfőt a Robert Fico nevű fenomén utódjának tartják. Fedor Flašík, aki ott állt Fico és a Smer politikai karrierje kezdeteinél, de segítette Fico elődjét, Vladimír Mečiart is, hogy beülhessen a kormányfői székbe, azt állítja, nem észlelt drámai változást Pellegrini viselkedésében. Ficóhoz hasonlítani azonban nem lehet, teljesen más generáció, mondja, hozzáfűzve, Robert Ficóban meg Pellegriniben csak annyi a közös, hogy mindketten fiatalon léptek a politikába.

Flašík szerint Pellegrini konfliktusmentes politikusként került be a köztudatba, mivel alacsonyabb tisztségeiben soha senkivel sem került éles összetűzésbe. Most viszont, kormányfői pozícióban világos álláspontokat kell képviselnie, ami konfliktusokat is eredményez, mondta Flašík, aki azzal a véleménnyel is egyetért, hogy mindez a Smer marketingje lehet csupán.

„A Smernek meg kell állítania a preferenciái zuhanását, s ha nem akar koalíciós válságot, nem marad nagy tere egyéb témákra, mint a már bejáratottakra: azaz a romák, a migráció vagy a szociális segélyek” – állítja a hajdani marketingstratéga hozzáfűzve, ez persze, hatással van Pellegrini retorikájára is.

Az elején még értette a tüntetések szervezőit, ma már viszont nem

Az utóbbi hetekben Pellegrini a Tisztességes Szlovákiáért kezdeményezést is támadja, akik mögött az elődje, Robert Fico a magyar származású amerikai milliárdos Sorost látta, írja az Aktuality.sk. Pedig az elején még megértette a Kuciak-gyilkosság kivizsgálásáért indított tiltakozó akciók szervezőit, legalábbis ezt nyilatkozta a Rádió Expressnek.

A mostani Pellegrini azonban már a tiltakozó gazdáktól is elhatárolódott, legutóbb pedig a romaellenes megnyilvánulásaival keltett figyelmet. A kormánykabinetnek fontolóra kell vennie, miként lépjen fel azokkal szemben, akik nem akarnak dolgozni, mondta a romákra célozva. Pedig Pellegrini a Smer első olyan miniszterei közé tartozott, aki megvédte a romákat, és elismerte, hogy olyan romagyerekek is kerülhettek speciális iskolákba vagy osztályokba, akik nem odavalók, rendszerszintű intézkedések meghozatalára azonban a minisztersége alatt nem került sor.

Ugyanaz a sablon

A Trend hetilap kommentátora, Marián Leško is úgy véli, csak marketingfogás, amit a jelenlegi kormányfő már évek óta ismételget. Példaként azt hozta fel, amikor Pellegrini Pavol Paškát váltotta a házelnöki székben. „Minden tisztségbe lépésekor először a barátságos arcát mutatta, pozitív hozzáállást, változásokat ígért, s hogy mindenkivel jóban akar lenni, aki egyetért vele. Ám amint jönnek az akadályok, stresszes lesz, és visszatér a régi sztereotípiáihoz” – vélekedik az újságíró hozzáfűzve, minden tisztségben csak olyan rövid ideig marad, hogy senki sem vár tőle eredményeket.

Pellegrini konspirált, megvető volt és támadott

A Denník N napilap szerint Pellegrini az elmúlt napokban nagyon hasonlított az elődjéhez, Robert Ficóhoz, az utóbbi megnyilvánulásaiban fokozatosan konspirátorként, sőt arrogáns és agresszív politikusként mutatkozott be. A lap szerint az eddig a Smer emberi arcát mutató kormányfőt felváltó mostani Pellegrini és Robert Fico közt kellemetlenül szemet szúró volt a hasonlóság. Konspirátor: Bár nyilvánosan Soros nevét nem mondta ki, világosan tudtára adta mindenkinek, hogy a Tisztességes Szlovákiáért tüntetéseit szerinte nem szervezhették a valódi szervezői, hanem valaki más áll mögöttük..

Arrogáns politikus: Például a mód, ahogy az elégedetlen gazdákkal beszélt, tényleg arrogáns. Elutasította a velük való találkozót, ráadásul még ki is oktatta őket, mondván, „most nincs olyan helyzet, hogy utcára kelljen vonulniuk”. Agresszív politikus: A második világháború kalistyei áldozatainak tiszteletére rendezett megemlékezésen teljesen feleslegesen durván belérúgott Kiskába, amikor kijelentette, az államfő azzal, hogy még sohasem járt itt, megengedhetetlen hibát vétett. Kiska azonban több más, hasonló szimbolikájú helyen járt már, s a háborúval, fasizmussal kapcsolatos véleményé felől szikrányi kétsége sem lehet senkinek.

Lehet, hogy az új kormányfő nem akar tovább képmutató lenni, s elkezdte azt mondani, amit valójában gondol, vélekedik a lap. Vagy csak már ő is úgy érzi, mint az elődje, hogy a világ igazságtalan vele szemben, s neki védekeznie kell. De nem lehet kizárni azt sem, hogy Pellegrini, a saját pártja nyomása alatt áll, hogy jobban képviselje a populista gyökereket, s neki gesztusokat kell tennie, hogy a párttársai félre ne állítsák. Csak aztán végül nehogy a többiek szemében diszkvalifikálja magát, fűzte hozzá a Denník N.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.