2018. december 29., 18:02

Csak óvatosan a tűzijátékokkal - néhány jó tanács, hogy az óévbúcsúztató ne süljön el balul

Szilveszterig már csak kettőt alszunk, sokan talán pont most szerzik be ez éjféli pufogtatni valót. A tűzijáték azonban nem játékszer, amiről sokat tudnának mesélni a mentők és a rendőrök, akik az év végén számos égési és egyéb súlyos sérüléshez szállnak ki. Néhány jó tanács, hogy az óévbúcsúztató ne süljön el balul.

tűzijáték
Fotó: pixabay.com

A tűzijátékok – nem megfelelő módon használva – tüzet okozhatnak, s bizony akár felgyújthatják a vele manipulálót is. Ilyenkor a legfontosabb teendő, hogy a sérültet gyorsan biztonságos helyre vigyük, lefektessük a földre és nem gyúlékony anyaggal eloltsuk ruháján a tüzet.

Nagyon fontos, hogy a bőrhöz odaégett ruhadarabot sose távolítsuk el! A megégett részt tartsuk hideg víz alá, legalább 10-20 percig. Égési sérülésre semmilyen krémet, vajat vagy egyéb kenceficét ne tegyünk! Ha a beteg állapota megkívánja, hívjunk mentőt, vagy szállítsuk kórházba.

Bár a szilveszteri pirotechnika a szórakozást szolgálja, ez nem azt jelenti, hogy úgy manipulálunk vele, ahogy nekünk tetszik. Minden egyes pirotechnikai eszköz csomagolásán ott van a pontos használati útmutató, és az is, milyen távolságból használható biztonságosan, aminek betartása erősen javallott, nehogy rémálommá váljon szilveszter napja.

A pirotechnikai eszközök négy alapkategóriába sorolhatók be, méghozzá veszélyességük alapján. Az F1-es kategóriába tartoznak a legmegbízhatóbb termékek, melyek elhanyagolható zajt produkálnak. Ezt akár gyermekek is használhatják, de azért nem árt a szülői felügyelet.

Alacsony kockázattal jár az F2-es csoportba tartozó eszközök bevetése is, ám ezeket csak 18 évnél idősebb személyeknek adhatják el és csak behatárolt területen használhatók. Közepes kockázatot jelent, ha valaki F3-as eszközt vásárol, ami gyermekek kezébe egyáltalán nem való.. Ezeket csakis nyílt területen lehet „kilőni”, az általuk okozott zaj már káros lehet az egészségre. Végül említsük meg az F4-es kategóriába sorolt pirotechnikát is. Ennek a használata már nagyon kockázatos és csak hozzáértők, vagyis kimondottan szakemberek kezébe való. A zajártalom itt is egészségkárosító hatású lehet.

Fontos tudnivaló, hogy erkélyen, zárt helyiségekben, ahol nincs biztonságos távolság, a pirotechnikai eszközök használata egyáltalán nem ajánlott. Ilyen esetben sokkal nagyobb a tűzveszély, az égő részek könnyen átrepülhetnek mások erkélyére, és ott tüzet okozhatnak.

A szilveszteri mámoros éjszakán a legnagyobb kockázatot a házi készítésű, sokszor kimondottan életveszélyes pirotechnika jelenti. Ezek akár súlyos, maradandó sérüléseket is okozhatnak. Ha mindenképpen fel akarjuk dobni az ünnepet egy kis tűzijátékkal, hangeffektusokkal, vásároljunk biztonságos termékeket erre a célra.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.