2019. szeptember 18., 12:10

Bödörék és a Most-Híd

A legnagyobb biztonsági cég tulajdonosát, Miroslav Bödört és családját már hosszabb ideje csak a Smer mögötti oligarchákként emlegetik. A Smer kormányzásai idején a Bonul cég rendkívül sikeres volt a több milliós állami megrendelések megszerzésében. Ők vigyáztak a Szlovák Postára, a gazdasági misztériumra, a Szociális Biztosítóra, az Általános Egészségbiztosítóra és több más állami vállalatra. Ebből is nyilvánvaló, hogy a Bödör családnak nagy befolyása volt a legmagasabb helyeken is.

Norbert Bödör
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: aktuality.sk

Újabban azonban a politikusok vehemensen tagadják, hogy valami közük lenne Bödörékhez. Pedig Kočner Threemája alapján egyre másra derülnek ki a kapcsolatok és összefonódások köztük és a nyitrai vállalkozó család tagjai közt. Kočner üzenetei közt nemrégiben például azt olvashattuk, hogy Norbert Bödör (Miroslav Bödör fia) volt az összekötője a speciális ügyész Dušan Kováčikkal. Kováčik persze tagadja ezt, azt állítja nyolc-tíz éve már nem is látta Bödört. Pedig Kočner beszélgetéseiből az következik, hogy Kováčik rendszeresen találkozgatott Bödörrel. És nem a kulturális vagy sportrendezvények kedvéért, amint azt korábban állította, hanem a tisztsége és a rendelkezésére álló információk miatt, állítja a Denník N napilap.

Kočner Threemájából megtudhattunk több érdekességet a Most-Híd elnökének, Bugár Bélának a vele való találkozójáról is a Maldív-szigeteken. Bugár Maldív-szigeteki üdülését állítólag Czucz István vállalkozó, a Transpetrol egykori igazgatója fizette, bár Bugár azt állítja, maga állta azt. Czuczot egyébként úgy is emlegetik, mint a Most-Híd szürke eminenciását, akinek meghatározó szava volt a párt döntéseiben. Az Aktuality.sk portál kérdésére, hogy Czuczcal együtt üdült-e, Bugár nem válaszolt. Pedig a Bödör család bizniszeinek egy része éppen Czuczcal hozható összefüggésbe.

Szövevényes összefonódások

A ROMIL társaság 2018 májusáig Róbert Ďuricáé és Eva Ďurišinováé volt. Az Aktuality.sk értesülései szerint Eva Ďurišinová a Nemzeti Autópálya Társaság (NDS) főnökének, Ján Ďurišinnak a felesége. Az Autópálya Társaság a közlekedési tárca fennhatósága alá tartozik, amelynek élén a Most-Híd jelöltje, Érsek Árpád áll. Az Autópálya Társaság vezetőjeként Ďurišin felel a gyorsforgalmi út Nyitrához közeli pihenőhelyeinek az építéséért is. Az alattuk lévő földek felvásárlásából jókora hasznot húzott a Bödörékhez tartozó Peter Brath. Az ő cége vásárolta fel az eredeti földtulajdonosoktól négyzetméterenként 10 eurós áron a telkeket, amelyeket az eredeti szakértői jelentések alapján az állam négyzetméterenként 48 euróért vásárolt volna meg.

Az ezzel kapcsolatosan megjelent újságcikkek hatására is csökkent aztán az ár az egyharmadával, és az igazságügyi tárca eljárást is indított a szakértők ellen, akik a telkek árát ennyire felülértékelték. Brath röviddel az ügy nyilvánosságra kerülése után megszabadult a szóban forgó földektől.

A Most-Híd csápjai

A Solum cég, amely mögött a Bödörékhez tartozó Brath áll, a társtulajdonosa több mint egymillió négyzetméternyi földterületnek Léván. Az egyik tulajdonlapon ezeknek a földterületeknek a társtulajdonosaként szerepel a Georeal és a Trajekt Plus. Ezek közül az első a Szlovák Földalap volt igazgatójához Hideghéty Ferenchez köthető, aki szintén közel áll a Most-Hídhoz és Bugár Bélához, a másik cég pedig Czucz Istváné. Az Aktuality.sk megkereste az érintett cégeket is az ügyben, a Trajekt Plus képviselője azt felelte a kérdésükre, hogy a szóban forgó terület szántóföld, amelyet még 2013-ban szereztek egy fizikai személytől, és jelenleg nem képezi a cégük vállalkozói érdeklődésének főbb tárgyát. A Solum cég nem adott választ a kérdésekre, a Georeal pedig azt állította a Bödörékkel összefonódott Solum cégről, hogy nem is ismeri.

Fotó:  TASR

A Nemzeti Autópálya Társaság vezetője, Ďurišin Iveta Radičová kormánya idején a Transpetrol igazgatótanácsának tagja volt. A vállalat vezetője akkoriban Ivan Krivosudský volt, akit Czucz embereként tartottak számon. Anton Stredák mezőgazdasági államtitkár a portál értesülései szerint Ján Ďurišin sógora, Stredák felesége pedig Norbert Bödör feleségével együtt vállalkozott a Glamour Living cégben. Amikor az újságírók Ďurišinnál Bödörék felől érdeklődtek, az lecsapta a telefont, de Stredák sem adott választ a kérdéseikre.

Bödörék cégjei több millió eurót keresnek az államon. Norbert Bödört tanúként beidézték vallomástételre is Ján Kuciak és Martina Kušnírová gyilkossági ügyében. Az ifjabb Bödör ugyanis átlagon felüli kapcsolatot tartott fenn Marián Kočnerrel, akit az oknyomozó újságíró meggyilkolásának megrendelésével vádolnak.

Kočner: Mondd meg Bélának...

A Most-Híd elnöke Bugár Béla is szóba került Kočner Threemájában a Norbert Bödörrel való beszélgetésében. A Denník N napilap meg is jelentette a Threema idevonatkozó részeit, amelyek szerint Kočner azt írta Bödörnek: „Mondd meg Bélának, hogy két éven belül le kell számolnunk néhány f….szal (tudod kikkel) és meg kell oldanunk néhány nagyobb panaszt  a szerkesztőségekre. És természetesen, ha Bélának bármire szüksége lesz (pl. valakinek a gyerekét be kell nyomni a bíróságra, vagy valami másra), a rendelkezésére állunk. Mert GG nem tudja megoldani.”

Bugár Béla, a Most-Híd elnöke természetesen azt állítja, hogy Bödör nem intézett nála semmit. „A tizenöt év alatt talán tízszer találkoztunk a társadalmi eseményeken” – fűzte hozzá röviden Bugár.

Norbert Bödör
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.