Az idei Szent István-díj tulajdonosa a 70 éves Csemadok - KÉPGALÉRIÁVAL

2019. október 20., 16:34

A rangos díj átadására október 19-én került sor az esztergomi Vármúzeum lovagtermében, Szent István királyunk születésének, koronázásának és halálának helyszínén. Olyanok kapják, akiknek a tevékenysége az összmagyarság tekintetében is kiemelkedő.

szi-dij-1-bokor-copy-.jpg
szi-dij-1-bokor-copy-.jpg
szi-dij-2-bokor-copy-.jpg
szi-dij-9-bokor-copy-.jpg
szi-dij-8-bokor-copy-.jpg
szi-dij-7-bokor-copy-.jpg
szi-dij-6-bokor-copy-.jpg
szi-dij-5-bokor-copy-.jpg
szi-dij-3-copy-.jpg
szi-dij-4-bokor-copy-.jpg

Mint miden évben, most is a Sárisápi Bányász Fúvószenekar nyitotta az ünnepséget, majd a párkányi Ady Endre Alapiskola Primula énekkara az „Ó Szent István dicsértessél” című csángó népdalt adta elő Hanza Rolanda vezényletével. Kondor Katalin műsorvezető üdvözölte a társadalmi, egyházi és politikai kiválóságait, a jelenlévő Szent-István-díjasokat, valamint a Felvidékről, Csehországból, a Partiumból és Erdélyből érkezett nemzettestvéreket.

Először a Szent István-díj emlékérem került átadásra

Az emlékérmét olyan személyek kaphatják, akik a helyi közösség érdekében kiemelkedő tevékenységet végeznek.

Ez az emlékérme, csakúgy, mint a Szent István-díj a Körzeti Televízió díja, melyet Bihari Antal alapított és terveztetett.

Az idei díjazott Kreicsi László villamosmérnök, a Nordtechnik Kft. tulajdonosa lett.

Mielőtt a Szent István-díj átadására sor került volna, Sárai Balázs szőgyéni versmondó elszavalta Veres Péter: Ha nem lehettél szálfa című versét, és Müller Mátyás felolvasta Bihari Antal, a díj alapítójának visszaemlékezést szülőföldjére, melyben idézte nagyszülei sorsát, akiket a felvidéki Szőgyénből telepítettek ki. Megemlékezett az otthon maradottakról is, akinek sorsa éppoly nehézségekkel teli volt, mind a kitelepítetteké.

Kitért rokona Sárai Zoltán életútjára is, aki magyar alap- és középiskolái ellenére 26 éves agrármérnökként a barti szövetkezet elnöke lett. Ezen felül a Magyar Koalíció Pártja érsekújvári járás alelnöke volt és a szőgyéni Csemadok alapszervezet elnökévé is megválasztották. Sajnos, 32 éves korában tragikus körülmények között elhunyt. Mindnyájunknak eszünkbe jutott, milyen büszke is lenne most fiára Balázsra, akinek a szavalatát az előbbiekben lélegzetvisszafojtva hallgattuk.

A Szent István-díj átadása

A laudációt Duray Miklós tartotta, aki maga is Szent-István-díjas.

Tartalmas visszatekintésben vázolta a Csemadok történelmét és hangsúlyozta, nem azért jött létre a szervezet, hogy a magyarokat összetartsa, hanem hogy a szocializmus építésébe integrálja.

Politikai hatalom ekkorát még nem tévedett, hiszen a Csemadok évtizedeken át a felvidéki magyarság egyetlen megtartó ereje volt. A magyar iskolák is a Csemadok hathatós segítségével indultak újra. Akik az egységet akarják, azok ma is a Csemadok tagjai"

– zárta beszédét.

Prokopp Mária művészettörténész, a Szent-István-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta, hogy az Esztergom és környékén végzett közvéleménykutatás, valamint a kuratórium döntése szerint

az ez évi díjat a 70 éves Csemadok kapja, felvidéki magyarság érdekében kifejtett több évtizedes kiemelkedő és példaértékű tevékenységéért.

A díjat Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke vette át Bihari Antal alapítótól és Süli János tárca nélküli minisztertől. Az elnök köszönetében hangsúlyozta: 

Ezen díj, azokat a felvidéki magyarokat illeti, akik rendszertől és széljárástól függetlenül mindig a magyarságot és a közösséget szolgálták. Jelenleg a Csemadok tagsága újra növekszik. 53 ezer tagunk van és ötszáz alapszervezetünk, szinte minden településen, ahol magyarok élnek. Ahol élünk, ott kell megmaradni magyarnak. Ehhez ad további erőt ez a díj is.” 

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.