2018. december 12., 17:02

Az év kengurujai

Az utóbbi napok leginkább vitatott témája egyértelműen a képviselői fizetések jelentős mértékű megemelése volt, amelyeket jövő januártól ezer euróval növelnek.

szlovák parlament
Fotó: TASR

Szlovákia polgárait, akikre újabb energiaáremelés vár, és jó részük minimálbéren tengődik, felbosszantotta a hír, és a világhálón viharos reakciókat váltott ki, a pimasz lépéssel kapcsolatban például az ismert televíziós műsorvezető, Vilo Rozboril is véleményt formált a közösségi oldalán. „Amint azt mondják, ha jól megy a gazdaság, azt az embereknek is meg kell érezniük. Ez aztán a súlyos cinizmus…” – hangzanak a szavai, amelyeket eddig több tízezer ember osztott meg.

A képviselőbérek megemelése olyannyira felbosszantotta a szlovákokat, hogy egy váratlan fejleményre készülnek. A világhálón megjelent a Szlovákia Sárga Mellényei Mozgalom, amely néhány óra leforgása alatt több ezer támogatót szerzett, akiknek a száma csak egyre növekszik. A mozgalom Franciaországból érkezett hozzánk, ahol az emberek az üzemanyagárak emelése miatt lázonganak, de Európa több más országában is elterjedt. A kezdeményezés pártokon felüli, nem tartozik semmilyen civil szervezethez sem, és egyetlen célja, hogy az egységes cél érdekében összefogja a szlovákokat. A közösségi oldalukon egyelőre világos követelményeket fogalmaztak meg, amelyeket el szeretnének érni: „Mi, Szlovákia polgárai elutasítjuk a gáz, a villany, a víz árának az emelését, a képviselőbérek emelését, és elutasítjuk a gazdasági migránsok foglalkoztatásának megkönnyítését, továbbá követeljük Miroslav Lajčák külügyminiszter lemondását” – olvasható a közösségi oldalukon.

Nem volt akarat a bérek további befagyasztására

A képviselők semmit sem tettek, mégis jelentősen megvastagszik a pénztárcájuk. Semmit sem tettek a bérbefagyasztások megtartása érdekében.  Amíg tavaly még csak szimbolikus egy euróval növelték a béreiket, most automatikusan egy jó ezer euróval megugranak azok, no meg egy ötszáz eurós átalányösszegű kompenzációval, írja a Pravda napilap, amely szerint nagylelkűek voltak a többi közjogi méltósággal szemben is, a leginkább az államfő örülhet, akinek a számláján havi négyezer euróval lesz ezentúl több.

Az állandó béka-egér harcok folytatásáért, anélkül, hogy saját észszerű alternatívákat terjesztenének elő, az ellenzék biztosan nem érdemel dicséretet. Hasonlóképpen, mint a koalíciós képviselők sem a jogszabályi zavarkeltésért, ami csak újabb meg újabb módosítást igényel. A munkafegyelmet meg a munkakedvet illetően pedig egyik tábornak sincs nagyon mit a másik szemére vetni, írja a napilap, amely szerint érdekes megfigyelni a csúcspolitikusaink álláspontjának megváltozását a bérbefagyasztásokat illetően. Míg egy évvel ezelőtt Robert Fico akkori kormányfő még azzal fenyegetett, hogy a béremelést összeköti a kormánnyal szembeni bizalomról való szavazással, a smeresek most hallgattak, mint az a bizonyos dolog a gyomban. Hiába, ami volt, elmúlt…

Annak ellenére, hogy a koalíciós pártok azt ígérték, egy év alatt törvénymódosítással kezelik ezt a kényes problémát. Ha valaki meg is próbálkozott valamiféle javaslattal, a többieknél nem talált támogatásra.

Állítólag nem kell kétségbe vonni, hogy nyolc év elteltével az alkotmányos tényezők bére is javulhat, de ilyen szuperugrás mindenképpen szemet szúr. Nyilván megegyeztek, hogy nem egyeznek meg, azaz mégiscsak megegyeztek. Nos, jó étvágyat hozzá, csak ne hogy fennakadjon a falat, írja a Pravda.

A képviselőknek nem jár magasabb bér?

Amikor az alacsony béreket emelik, például a minimálbért, a köznép tapsol. És még többet akar. Ha azonban a közigazgatás magasabb béreit szeretnék valorizálni, a közvélemény az első, aki ellenzi azt. Híven mutatja ezt a képviselői bérek befagyasztásának feloldásáról kialakult vita, pedig azok nem emelkedtek már gyakorlatilag 2008 óta, írja a Trend.sk portál, amely szerint a bulvársajtó címszavakban hozza, mennyire szégyenérzet nélküliek a képviselők, akik a kiegyenlített költségvetés és a rekord nagyságú béremelések idején nem átallották feloldani a béreik befagyasztását. Pedig a képviselői bérek a magánszféra és egyéb közintézmények meg más országok béreivel összehasonlítva azt mutatják, hogy a törvényhozók bérei az alacsonyabbak közé tartoznak, véli a Trend.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.