2019. július 31., 19:01

A progresszívok lehetnek a mentőöv Matovič számára

Már majdnem biztosnak tűnt, hogy Igor Matovič és mozgalma politikai jövőjét végleg eltemetik a jövő évi parlamenti választások, hiszen az utóbbi hónapokban olyan jelentős arcok váltak meg a mozgalomtól, mint Veronika Remišová vagy Branislav Škripek.

Igor Matovič
Fotó: TASR

A keresztény platform ötlete is inkább csak kétségbeesett kapálódzásnak tűnt. A pozsonyi Szlovák Nemzeti Felkelés terének több napos lefoglalását pedig, a gyengéd forradalom 30. évfordulójának megünneplése céljából, többen úgy magyarázták, mint ennek a jelentős évfordulónak a kisajátítását, írja a Postoj.sk konzervatív portál.

Ám Matovič a parlament épülete előtt tartott múlt heti sajtótájékoztatójával ellentámadásba lendült. A Tisztességes Szlovákia aktivistáit és Kiska új pártját bírálta, ám elsősorban a Progresszív Szlovákia/Együtt koalícióval szemben határolódott el, amivel lehet, hogy olyan érzelmeket talált el, amelyek segítenek neki biztonságosan átúszni a következő parlamentbe. Az ellenzéki választók egy részénél létezik ugyanis kereslet a progresszívoktól való bizonyos fokú elhatárolódásra. Ezek az emberek ugyan tudatosítják, hogy a Smer-kormány lefejezése érdekében szükség lesz a jobboldali pártok választás utáni szövetségére a balközép Progresszív Szlovákiával, ám a választás előtti kampány során, amikor a lehetséges jövendő kormánykoalíció erőviszonyairól döntenek, ez a választói réteg a programok, eszmék, vezetők és stílusok közti különbségek megnevezését megengedhetőnek, sőt kívánatosnak tartja.

Alojz Hlina kezét az ilyen fajta elhatárolódásban köti a PS/Spoluval kötött választás előtti meg nem támadási szerződés. Richard Sulík már hosszabb ideje beszél ugyan a pártja és a progresszívok közti bizonyos eszmei és programbeli különbségekről, de csak nagyon óvatosan – nyilván azért, nehogy a lehetséges választás utáni szövetségessel szembeni túl agresszív kampánnyal elijessze az ellenzéki választók egy másik népes csoportját – azokat, akik attól tartanak, hogy a széles koalíció mindjárt a hatalom megszerzése után egymásnak esik és felbomlik.

Matovič persze ezt a fajta elhatárolódást is sajátos módon, amolyan matovičosan végzi. Nem árnyalt vitákkal a programbeli különbségekről, vagy a baloldali-progresszív ideológia valamiféle átütő konzervatív bírálatával. A Facebook-bejegyzésében inkább arra utalgat, hogy a történelem megismétlődhet, s ugyanúgy, ahogy 2016-ban Procházkából nem lett a „jobboldal gazdája”, Michal Trubannak sem kellene még „következő kormányfőnek” éreznie magát.

Kiska is megérdemli a kioktatást

Matovič egyébként az Aktuality.sk portálon készült interjújában úgy nyilatkozott, egyelőre nem látja értelmét, hogy Michal Trubannal vagy Andrej Kiskával találkozzon. Mint mondta, Truban állandóan támadja őt nyilvánosan, Kiskáról meg – bár köztársasági elnökként még azt mondta, hogy együtt akar működni az OĽaNO-val – kiderült, hogy „mindenfélét összeígérgetett Remišovának”, hogy elcsalja őt.

Matovič szerint az új ellenzéki koalíció csak akkor fog működni, ha létezik köztük a bizalom, és nem tesznek úgy, mintha az erkölcs nem tartozna a politikába. Ezért szerinte helyes Trubannak felróni, hogy a Tisztességes Szlovákiáért kezdeményezés hazugságát védelmezi az SZNF-tér lefoglalását illetően. „Mert ha hagyjuk, hogy kis dolgokban hazudjon, megszokja, és később a nagyobbakban is hazudni fog” – fogalmazott Matovič hozzáfűzve, „nincs itt semmi szükség egy újabb Procházkára vagy Kaliňákra, akik igazat nem is tudtak mondani”.

Matovič szerint Kiska is megérdemli a kioktatást. Csalni nem lehet, ezt tanítjuk a kisgyerekeknek is, meg hazudni sem. Pláne, ha az ember nemrégiben még államfő volt, mondta. „És hogyha erről nyilvánosan felvilágosítom, az csak a közjót szolgálja. Lehet, hogy észhez tér, és a cselekedetei ezentúl összhangban lesznek a szavaival” – mondta Kiska kapcsán hozzáfűzve, pálcát azért nem tör felette.

Truban besegített Matovičnak

Tény, hogy Matovič kommunikációs stílusán kifogásolhatunk ezt-azt, a választók egy része azonban értékelheti, hogy Matovič legalább igyekszik valahogy elhatárolódni a progresszívoktól, s nem fogadja el ennek a balközép pártnak az előre meghatározott dominanciáját egy esetleges következő kormánykoalícióban, írja a Postoj.sk.

Ebben akaratlanul Michal Truban is az OĽaNO elnökének kezére játszott. A kijelentése ugyanis, hogy elképzelhetetlennek tartja az együttműködést Matovičcsal úgy hangzott, mintha a Smer, SNS, ĽSNS (és részben a Sme rodina) után egy újabb pártot zárt volna ki az együttműködésből. És az sohasem jó, ha túl sok pártot zár ki előre az ember a lehetséges együttműködésből. Pedig Truban valószínűleg csak arra gondolt, hogy Matovičcsal nehéz lesz együttműködni.

A Focus ügynökség júniusi felmérése szerint az OĽaNO támogatottsága 5,1 százalék körül mozog. Így aztán Matovičnak minden szavazatra szüksége lesz a parlamentbe jutáshoz. Ha sikerül megtartania az érzékeny határt a PS/Spoluval szembeni választás előtti elhatárolódás és a választás utáni együttműködés útjának alá nem ásása között, az segíthet neki átevickélni a következő parlamentbe, véli a Postoj.sk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.