2019. február 26., 13:25

Andrej Kiska és a liberálisok is Čaputovát támogatják az államfőválasztáson

Robert Mistrík visszalépése után a liberálisok Zuzana Čaputovát támogatják az államfőválasztáson. 

„Manapság ez az egyetlen demokratikus jelölt, akiért érdemes összefognia a tisztességes Szlovákiának” – közölték. Mistrík döntését az OĽaNO mozgalom és a parlamenten kívüli Spolu párt is felelősségteljesnek nevezte. Ez utóbbi - a Progresszív Szlovákiával (PS) kötött koalíción belül – csatlakozni akar Čaputová kampányához.

„Betartotta a nyilvánosan tett ígéretét, amelyet a Zuzana Čaputovával való találkozóján tett. Nagyon jó, hogy ezt a lépését még jóval az első forduló előtt bejelentette, mert így elég ideje maradt arra, hogy a döntését a választóinak is elmagyarázza”

– mondta Igor Matovič, az OĽaNO vezetője, Mistrík visszalépésével kapcsolatban.

Ivan Štefunko, a Progresszív Szlovákia elnöke köszönetet mondott Mistríknek, és kijelentette, hogy Szlovákiának több ilyen személyiségre lenne szüksége.

Mistrík ma jelentette be, hogy Čaputová javára visszavonja az indulását az államfőválasztáson. Azt mondta, hogy nehéz döntést hozott, de felelősségteljesen járt el. Azokból az információkból indult ki, amelyek szerint Čaputová előnyre tett szert vele szemben. Hozzátette: Szlovákia érdekeit helyezi előtérbe a saját érdekeivel szemben, és bízik benne, hogy a döntésével hozzájárul az ország megváltoztatásához. Čaputová megköszönte neki ezt a lépését.

Az elnökválasztás első fordulójára március 16-án kerül sor. Ha az első körben egyik jelölt sem szerzi meg az érvényes szavazatok több mint felét, március 30-án második fordulót tartanak. Ebben az első kör két legsikeresebb jelöltje méri össze az erejét. Szavazni 7 és 22 óra között lehet majd.

Andrej Kiska államfő így reagált Mistrík döntésére: „Nagyra értékelem Mistrík úr hozzáállását. Egy komoly döntést hozott, és visszalépett Zuzana Čaputová javára, aki ezáltal egyértelmű befutóvá vált” – jelentette ki. Mint elmondta: Mistrík betartotta a szavát és felelősségteljesen járt el.

Ábécésorrendben a következő jelöltek indulnak az államfőválasztáson: Bugár Béla, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Robert Mistrík, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník és Ivan Zuzula.

Megosztás
Címkék