2019. április 1., 09:27

A változás győzelmét jelenti Čaputová győzelme?

Nem az a szégyen Maroš Šefčovičra nézve, hogy Čaputová legyőzte, az emberek a változásra szavaztak Robert Ficóval szemben, hanem az, hogy a választási kampányában olyan szintre süllyedt, ami inkább a Fico-, Blaha-, Číz-, Jarjabek- vagy Kaliňák-féle smeresekre jellemző, véli az Aktuality.sk főszerkesztője, Peter Bárdy, aki szerint tulajdonképpen nagy kár Šefčovičért.

Zuzana Čaputová
Fotó: TASR

Bárdy szerint Čaputová Pozsony és a régiók államfője is lehet, valamennyi társadalmi csoporté, a liberálisoké és a konzervatívoké is. Valószínűleg Szlovákia irányultsága tekintetében nem hoz nagy változásokat az elnöki palotába. Több témát illetően is ugyanis hasonló beállítottságú, mint az elődje, Kiska volt. Érdekes lesz megfigyelni például a V4-es államfők találkozóján, ahol az Európa-párti eszmék mellett áll majd ki.

Az államfőválasztások megmutatták, hogy egyre egyszerűbb legyőzni a smeres jelölet. Čaputovának azonban bizonyítania kell, hogy a bizalom, amelyet elsősorban a csalódott választópolgároktól kapott, termékeny talajra talált, írja a portál.

Kulturált vitává változtatni a kulturális háborút

Zuzana Čaputová megválasztásával önbizalmat szereztek mindazok, akik rá szavaztak, és csatlakoztak ahhoz az állásponthoz, amely elutasítja az eddigi kizárólagos elképzelést a konzervatív és patriarchális Szlovákiáról. Naiv dolog lenne azonban azt állítani, hogy a szlovák társadalom egyik napról a másikra liberális lett. Az történt csupán, hogy felszínre került, ami eddig rejtve volt. Ezért olyan fontos Zuzana Čaputová győzelme: mostantól kezdve nem lehet ugyanis azt állítani, hogy az csak az emberektől elszakadt liberális elit illúziója, véli a Denník N napilap. És fontos elsősorban azért is, mert eljött az ideje, hogy a liberális és konzervatív áramlatok, amelyek képesek megegyezni abban, hogy a demokrácia a közös életterük, elkezdjenek egymással beszélni.

A nagy társadalmi változást képviselő Zuzana Čaputová előtt sok feladat áll, de egy új keretrendszer létrehozása, amely kulturált vitává változtatja a kulturális háborút, Szlovákia demokratikus jövője szempontjából kulcsfontosságú lesz, véli a napilap.

A győztes Čaputová mandátuma a leggyengébb a történelemben

A választási eredményekből egyértelmű, hogy Čaputovára elsősorban a parlamenti és parlamenten kívüli ellenzék, főleg az SaS, az OĽaNO és a PS-Spolu fegyelmezett szavazói szavaztak, miközben aránylag jelentős mennyiségű szavazatot szerzett a KDH körüli szavazóktól, s főleg a magyar közösség tagjaitól, írja  a Postoj.sk konzervazív portál.

Az ez évi államfőválasztásoknak van azonban egy negatív rekordja is – a második fordulóban a szavazásra jogosultak eddigi legkisebb aránya vett részt. A 42 százalékos választási részvétel rekordalacsony, bár a 2004-es államfőválasztással összehasonlítva, amikor is Vladimír Mečiar és Ivan Gašparovič álltak egymással szemben, kicsi a különbség.

Čaputovára mintegy 25 ezerrel kevesebben szavaztak, mint akkor Gašparovičra, pedig Szlovákiának ma 200 ezerrel több a választásra jogosult polgára, mint akkor volt. Öt évvel ezelőtt Kiska negyedmillió szavazattal többet kapott, mint most Čaputová.

Robert Fico a vereség után valószínűleg inkább félig teltnek látja majd a poharat, mint félig üresnek, és az eredményt úgy értékeli majd, hogy az újonnan felfedezett retorika: az ultraliberalizmus elleni küzdelem, jobb a semminél. Így aztán Ficónak lesz egy új mobilizáló témája a progresszívokkal, de Andrej Kiskával szemben is, véli a portál.

A Denník N az alacsony számokat azzal magyarázza, hogy mivel két egymáshoz közeli értékrendű emberről volt szó, az emberek jó része nem szavazott, mivel egyiküket sem tartotta annyira veszélyesnek, hogy az urnákhoz járuljon, vagy ellenkezőleg mindkettőt katasztrófának tartotta, ezért inkább elvből otthon maradt.

Čaputová élő szimbólum lett

A Noviny.sk kommentátora, Arpád Soltész szerint Čaputová megmutatta, hogy a populizmus legyőzhető a világos értékekkel, az őszinteséggel és a tisztességgel. Az új államfő győzelmét az is elősegítette, hogy a barna térfél még megosztott. Az államnak, amelyet Vladimír Mečiar alapított és Robert Fico tökéletesített, a homlokzaton kívül nem sok köze van a liberális demokráciához. Andrej Kiska például maffiaállamnak nevezte, írja Soltész.

Čaputová államfőnek hatalmas lesz a felelőssége, akkora, amekkora eddig még egyetlen államfőnek sem volt. Élő szimbólum lett, aki évtizedekre meghatározhatja ennek az országnak a sorsát. A hivatalában meggyőzheti a többséget, hogy becsületesen, őszintén és tisztességesen is lehet politizálni. De elég egy aprócska botlás, és örökre eltemetheti ezt az álmot, véli a portál.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.