2018. augusztus 22., 12:44

A közeg változott, a módszer ugyanaz: virtuális lincselések a közösségi médiában

A napokban a magyar sajtót is bejárta a hír, az egyik legnagyobb amerikai közösségi oldal felhasználóinak segítségével sikerült egy cserbenhagyásos gázolás elkövetőjét letartóztatni Washington államban. A közösségi média beavatkozása azonban nem mindig ennyire üdvös, a jó szándékkal kikövezett út néha egészen tragikus kimenetelű boszorkányüldözésekkel végződik.

közösségi média
Fotó: pixabay.com

A mostani, szerencsés kimenetelű virtuális nyomozás során a rendőrség Twitteren kért segítséget egy a gázoláskor leszakadt karosszériadarab azonosításában. Mivel az elgázolt biciklista sajnos belehalt sérüléseibe, így szemtanúk híján, fogalma sem volt a rendőrségnek, milyen autót keressenek.

A fénykép végül felkerült a Reddit nevű forumoldal mindenféle fura tárgy, alkatrész és élőlény azonosítására szakosodott csoportjába, ahol egy felhasználó jelezte a rendőrségnek, hogy milyen gépjárműről származik az ominózus alkatrész, majd pár nappal később egy névtelen bejelentő a konkrét autóhoz is elvezette a hatóságokat.

Hajtóvadászat a pedofilnek hitt családapa ellen

Sajnos nem mindig bizonyul ilyen gyümölcsözőnek a hatóságok és az internetezők együttműködése. A világháló arctalan közege általában minden bűntudat és retorzió alól mentesíti résztvevőit, így az információk tiszta, szabad áramlásába gyakran koszos víz is vegyül.

Az ilyen esetek állatorvosi lova az a tragikomikus történet, amely Brit-Kolumbiában, Kanadában esett meg pár évvel ezelőtt. Egy étteremben két tinédzserlány fotózott le egy asztalánál mobilozgató családapát, majd a fényképet feltöltötték a Facebookra, azzal a szöveggel, hogy egy őket fotózó pedofilt kaptak lencsevégre. Azonnal megindult a hajtóvadászat a közösségi médiában az állítólagos kanadai pedofil után. Végül a szerencsétlen férfi lánya jelezte a hatóságoknak, hogy micsoda félreértés történt, apja ugyanis nem pedofil, hanem egész egyszerűen rövidlátó, aznap este szemüveg nélkül ült be vacsorázni, ezért tartotta magától messze, furcsa pózban a telefonját.

A hasonló ügyekkel gyakran az a baj, hogy a palackból kibújó szellemmel már a hatóságok sem tudnak mit kezdeni. Az eset után pár nappal, egy helyi vegyesbolt alkalmazottja nem volt hajlandó kiszolgálni, és a rendőrség érkezéséig visszatartott egy vásárlót, pusztán azért, mert hasonlított a sosemvolt pedofilra. Ha az egész az Államokban történik, lehet keresztül is lövi.

Sok ezer amatőr nyomozó miatt ért halálos fenyegetés néhány ártatlan járókelőt

A 2013-as bostoni robbantás kapcsán vetült először erősebb fény a közösségi média árnyoldalaira, az elkövetők utáni hajsza során ugyanis a Reddit nevű közösségi oldal, mely egy havi másfél milliárd látogatót vonzó, felhasználók által szerkesztett hatalmas fórum, az FBI munkáját hátráltatva kapcsolódott be a nyomozásba, sőt közvetve hozzájárult két áldozat halálához.

A bostoni maratonon 2013. április 15-én két házilag barkácsolt pokolgép robbant fel a célvonaltól alig 200 méterre. A kuktafazekakból eszkábált bombák három embert megöltek, és több száz embert megsebesítettek, sőt a merénylők utáni hajtóvadászatban két rendőr is életét vesztette. A merényletet egy csecsen származású testvérpár, Tamerlan és Dzsohar Carnajev követte el. Tamerlan végül egy tűzharc során halálos sebet kapott, öccsét azonban sikerült élve elfogni, egy coloradoi börtönben várja a halálbüntetést.

A bostoni rendőrség és a szövetségi nyomozóiroda azonnal munkához látott a robbantás után, a túlélők beszámolói alapján sikerült a biztonsági kamerák felvételein és a célvonal környékén készült amatőr fotókon beazonosítani a két feltételezett elkövetőt. Miután az egyik túlélő tanúvallomásában egy fekete hátizsákos, baseball sapkás elkövetőről számolt be, a közösségi oldalakon azonnal mindenki ezt a férfit kezdte keresni.

A merénylet után három nappal a hatóságok kénytelen voltak nyilvánosságra hozni a felvételeket, saját bevallásuk szerint részben azért, mert az elkövetők utáni hajtóvadászat elképesztő méreteket öltött a közösségi médiában, sok ezer amatőr nyomozó miatt halálos fenyegetés ért néhány ártatlan járókelőt, sőt olyanokat is, akik ott sem voltak a merénylet helyszínén. Egyes vélemények szerint a rendőrség ezen kikényszerített lépése volt a közvetlen oka annak, hogy az addig lapító testvérpár a menekülés mellett döntött, amely aztán két rendőrtiszt életébe került.

"Terroristának nem nyújtunk szállást"

Sokan szenvedő alanyai voltak a merényletet követő boszorkányüldözésnek, de a legszomorúbb eset biztosan Sunil Tripathié. A philadelphiai egyetemista nem sokkal a bostoni merénylet előtt tűnt el a Brown Egyetem campusáról. A fiatalember hollétéről akkor már egy hónapja senki nem tudott semmit, az FBI mellett több civil szervezet is kerestette. Miután a hatóságok nyilvánosságra hozták a feltételezett elkövetők fényképeit, a Tripathi eltűnéséről szóló rendőrségi jelentés, majd kisvártatva az arcképe és személyes adatai is felkerültek a Redditre, gyakorlatilag pár órán belül. Mindez egyetlen felhasználónak „köszönhetően”, aki úgy hitte, megtalálta az egyik terroristát. Ugyan a Reddit egy moderált fórum, de a merényletet követő őrületben az oldal szerkesztői nem bírták az iramot, így nem törölték időben a hozzászólást. A legnagyobb napilapok és internetes híroldalak szerkesztői vették át az információt, minden forráskritika nélkül, amelyet aztán több másik médium is tényként közölt, gyakorlatilag körbehivatkozva egymást.

Tripathi családjának háza előtt másnap reggelre a fél amerikai sajtó megjelent, halálos fenyegetések érték őket, a fiú keresésében addig segédkező szervezetek pedig rögtön elhatárolódtak a családtól. Az egész história tragikumát jól mutatja, hogy napokkal az után, hogy fény derült a valódi elkövetők kilétére, és a keresés tovább folytatódott, a család egy philadelphiai hajléktalanszállón próbált a fiú nyomára bukkanni, ahonnan azzal hajtották el őket, hogy „ők nem nyújtanak szállást terroristáknak”. Sunil Tripathi holttestére végül egy héttel a merénylet után bukkantak rá, a 22 éves fiatalember öngyilkos lett, a robbantásokhoz nem volt semmi köze. A család mai napig nem tudja, vajon fiuk értesült-e az ellene zajló gyűlöletkampányról.

A tragédiához sokszor elég egyetlen félőrült is

A napjainkra szinte már komikussá szigorodó adatvédelmi szabályok egyre nehezebbé teszik a személyes információk rosszindulatú felhasználását, tegyük gyorsan hozzá, nagyon helyesen, így a hasonló boszorkányüldözések kora talán lassan leáldozóban van. Mégis, félelmetes az a harag, amely az átlagos internetezőből olykor-olykor áradni tud. A politikai karaktergyilkosságok eszköze ma már nem egy bokorban megbúvó lesifotós, elég egyetlen Facebook-poszt arról, hogy valaki mondjuk kisállatokat kínoz, és gyűlölet-cunami söpri végig a teljes magyar internetet. Gyakorlatilag nincs az a tény és cáfolat, amely gátat szabna a hasonló vádaknak, a tragédiához pedig elég egyetlen félőrült is, aki bíró mellé még büntetés végrehajtónak is képzeli magát.

Emlékezzünk csak vissza a kecskeméti szurikátagyilkos esetére. Az ötödikes kisrác többszöri figyelmeztetés ellenére is bottal piszkálta a vadaspark egyik szurikátáját, ami aztán annak rendje és módja szerint jól meg is harapta őt. Az ijedt gyerek reflexből földhözvágta az állatot, amibe az sajnos belepusztult. Napokig erről cikkezett a magyar sajtó, megszólalt a gyerek apja, megszólalt a vadaspark igazgatója, még a BBC is foglalkozott az üggyel (!!!), és persze megszólalt az internet népe is. Megdöbbentő volt az a gyűlölet, ami a 11 éves srácra zúdult, a kézlevágást kilátásba helyező kommentek még a finomabbak közé tartoztak. Mindezt pusztán azért, mert úgy viselkedett mint egy gyerek, ostobán és meggondolatlanul.

Óriási tehát a felelősségünk, mégpedig nemcsak abban, hogy ne váljunk hasonló boszorkányüldözések áldozataivá, de abban is, hogy ne álljunk be az elkövetők közé. Nem kell mindig rákattintanunk a megosztás gombra!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.