2018. június 26., 14:22

A Kočner-Rusko ügy avagy Valós kép Szlovákia helyzetéről

Nem sokáig örülhetett Szlovákia a jó hírnek, hogy ha csak nyomokban is, de valamiféle igazságszolgáltatás mégis csak létezik ebben az országban. A bizakodás annak kapcsán született, hogy megjelent a hír, miszerint előbb Marián Kočnert majd Pavol Ruskót is őrizetbe vette a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség, s nagy volt a valószínűsége, hogy a drága öltönyeiket mindketten hamarosan csíkos börtönmezre cserélhetik le. De nem így történt.

Pavol Rusko Marian Kočner
Fotó: TASR

Kočnerral és Ruskóval szemben a vád pénz- és értékpapír-hamisítás, s bár a bíróság úgy találta, mindkettőjük esetében fennáll a bűncselekmény elkövetésének gyanúja, konkrét tények hiányában azonban egyikőjüket sem tartóztatták le. Az Aktuality.sk kommentátora, Dag Daniš szerint a bíróság érthetetlen módon viszonyult a Kočner-Rusko ügyhöz, pedig azok véleménye szerint mintapéldányai az olyan „vállalkozóknak”, akik esetében a bíróságnak az előzetes letartóztatás mellett kellett volna döntenie.

Az egyik pereli a másikat, mégis nagy az egyetértés

A portál szerint a bíróság egy fontos dolgot megállapított, mégpedig azt, hogy fennáll a gyanúja annak, hogy Kočner és Rusko bűncselekményt követtek el. Más szóval, az ügyészségnek elegendő bizonyítéka volt a vádemeléshez. A bírósági döntés második része azonban vitatható, a bíró ugyanis nem ismerte el, hogy indokolt lenne Kočner és Rusko előzetes letartóztatásba helyezése. Daniš szerint ugyanakkor megvoltak erre az okok. Az egyik ok az például, hogy a vádlott nyomást gyakorolhat a tanúkra, a szakértőkre vagy a másik vádlottra, hogy meghiúsuljon az ügy felgöngyölítése.

Mert nem valamiféle apró kihágásról van szó csupán, hanem rendkívül súlyos, mintegy 70 millió eurós gazdasági bűncselekményről, amely Szlovákia határain túl mutat. Kočner és Rusko formálisan szembeállnak a bírósági perben, Kočner Ruskót pereli, és 69 milliót követel tőle, de mivel Rusko jelenleg „hajléktalan”, aki egy lakótelepi lakásban tengeti az életét, amelyet egy Kočnerhez közeli cég épített, így az állítólagos váltóhitel kifizetése a kezesre hárulna, azaz a Markíza Televízióra, illetve (mivel a Markíza számláján nincs 70 millió euró) részvényesére, az amerikai CME társaságra. Ám Daniš szerint az „alperes” Rusko jelenleg megható egyetértésben lép fel Kočnerrel együtt, mint annak a szövetségese. Az a gyanú ellenük, hogy a váltókat közösen hamisították, és antedatálták 2000-re, hogy a Markíza televíziót megfosszák több milliótól.

Kočnernak a pezsgővel még várnia kell

A Denník N napilap szerint az ügyész fellebbezése után csak csütörtökön dől el, hogy Kočner és Rusko előzetes letartóztatásban vagy szabadlábon várják-e meg a vizsgálat végét. Kočner szabadon engedése ugyanis reakcióözönt indított el, kezdve onnan, hogy egyesek szerint már megint megmutatkozott, ezen az országon már semmi sem segít, egészen odáig, hogy Šanta ügyész kétbalkezes, akinek nincsenek megfelelő eszközök a kezében.

A lap szerint nem árt azonban óvatosabban bánni ezekkel a kifejezésekkel, nem tudni ugyanis, mi történt pontosan szombaton a besztercebányai bíróságon, mivel védekeztek Kočner és Rusko védőügyvédjei stb. A lap úgy véli, annyi biztos, hogy már semmi sem lesz a régi. Kočner ugyanis megértette, hogy már nem mindenható, és tudja, hogy a rendőrség ezentúl figyelni fogja, hova jár és kivel találkozgat (Rusko meg állítólag továbbra is viseli a helykövető karkötőt). Kočner a hét elejét nagy valószínűséggel nagytakarítással tölti a könyvelésében, mivel helyesen azt feltételezi, hogy több szakértő is a körmére néz ezt követően. De ha el is tűnne ez-az a könyveléséből, sok fontos információ áll már a rendőrség rendelkezésére a vitás váltók könyveléséről, illetve el nem könyveléséről.

Kočner fölött nem lehet nyilvános bíróságot ülni

Marián Kočnerről gondolhatunk, amit csak akarunk, egy sör mellett barátok közt nyugodtan nevezhetjük adócsalónak is, a kollégáinkkal a cigarettaszünetben beszélhetünk arról, hogyan félemlít meg egy-egy újságírót. De nyilvános bíróságot ülni felette nem lehet, amit a politikusoknak is szem előtt kellene tartaniuk, vélekedik a noviny.sk portál.

A portál szerint az ellentmondásos vállalkozó őrizetbe vételét úgy kommentálni, mint az ország megtisztítását a hatalom arroganciájától, és még a bíróság döntése előtt annak a reménynek hangot adni, hogy rács mögött marad, korai és nem is szakmai egy olyan párttól, amelyik szeretné kiszakítani a hatalmat a korrumpálódott junta kezéből, és megreformálni a degenerálódott országunkat - írja a portál az SaS nyilatkozatára utalva, amely szerint Kočner a szabadon bocsátásával esélyt kapott  a tanúk befolyásolására. A portál szerint a liberális pártnak nem kellene átvennie Robert Kaliňák praktikáit.

Valós kép Szlovákia helyzetéről

Kočner és Rusko szabadon bocsátása a .týždeň.sk portál szerint valós képet mutat Szlovákia és a bíróság helyzetéről ebben a korrupcióval átszőtt országban. A bíróság ugyanis nemcsak hogy nincs megreformálva, ma már olyan mélyre süllyedt, hogy már a kommunizmus mércéjét sem ütné meg, állítja a portál, amely szerint a jó és tisztességes bírókat ledorongolják azok, akiknek az erkölcse és szakmaisága nagyon is megkérdőjelezhető.

A legrosszabb az, amit mindez Szlovákia számára jelent. Mert az már a bársonyos forradalomtól világos volt, hogy ha az igazságszolgáltatás nem kerül ki a sorvadásból, akkor nem kerül ki belőle a társadalom sem. Hiszen minden más attól függ, mennyire érvényesíthető az igazságszolgáltatás az országban. És az az igazságszolgáltatás, amely a szakmaiatlanságnak, az erkölcstelenségnek és a cinizmusnak kedvez, a polgárok számára annak a szimbóluma, hogy a „rendszer” csődöt mondott.  Az emberek érzése, hogy ez az ország olyan hely, ahol az igazságot rendes úton nem lehet érvényesíteni, egyre erősebb. És ez egy napon átkozottul veszélyes lehet, véli a portál.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.