2018. augusztus 1., 15:30

A bomlás szlovák módja

Néhány hónappal ezelőtt rázta meg Szlovákiát az a külföldi médiában megjelent hír, miszerint még Robert Kaliňák belügyminisztersége idején elraboltak egy Németországba menekült vietnámi kommunistát, ahonnan visszahurcolták Vietnámba.

201801311440190.00000000000000000000000000000000000000000000000000000000001a_kalina.jpg

A gondot az jelenti, hogy az a személygépkocsi, amelyet az emberrablók használtak, a GPS adatai szerint a pozsonyi Bôrik kormányszálló előtt parkolt abban az időben, amikor ott éppen egy vietnámi miniszteri delegáció hivatalos találkozója zajlott. A delegáció a találkozó után a szlovák kormánygéppel utazott Lengyelországon keresztül Moszkvába. Először a Frankfurter Allgemeine Zeitung, majd a hazai Aktuality.sk portál is tájékoztatott a hírről. Az ügy kirobbanása után egy lengyel portál azt írta, meggyőződésük, hogy Kaliňák miniszter is a gép fedélzetén volt, ezt azonban maga Kaliňák tagadta. Tény viszont, hogy a szlovák rendőrség a mai napig el sem kezdte az emberrablás ügyének kivizsgálását.

Míg idehaza arra vártak az illetékesek, hogy az egész ügy feledésbe merüljön, a volt vietnámi politikus és vállalkozó elrablásának ügye a Berlini Tartományi Bűnügyi Hivatal jelentésével újabb impulzust kapott. A berlini nyomozók szerint ugyanis Szlovákia a kormánygép kölcsönzésével járult hozzá a vietnámi polgár, Trinh Xuan Than elrablásához, írja a Sme napilap.

Itthon Andrej Kiska is megszólalt az ügyben, aki meggyőző magyarázatot vár a gyanúra, illetve a felelősök felelősségre vonását. Robert Kaliňák volt belügyminiszter a közösségi oldalán reagált az újabb fejleményekre. Megismételte, amit korábban már elmondott, hogy a kormánygép fedélzetén utazók listáján nem szerepelt a bűntető eljárás alatt álló vietnámi polgár neve, és semmilyen fekvő beteget, vagy megkötözött, illetve szabadságában más módon korlátozott embert nem szállítottak azon, s a fedélzet minden utasa diplomata útlevéllel rendelkezett.

Fico és Kaliňák: gyilkosság, emberrablás és Szlovákia elárulása

A Denník N napilap szerint nehéz lehet szembesülni azzal a ténnyel, hogy valaki tíz évig veszélytelenül uralkodik egy országon, szinte bármit megtehet, és egyszer csak, minden előjel nélkül, mindent elveszít. Robert Fico és Robert Kaliňák most szinte naponta ezt érezhetik. Fico a megbuktatásáról hord össze hetet-havat, valójában pedig azért kellett távoznia, mert az ország a kormányzása tíz éve alatt olyan állapotba került, hogy meggyilkolhattak itt egy újságírót.

A lap szerint a vietnámi üzletember elrablása ügyében a német rendőrök már nem kételkednek abban, hogy a vietnámi titkosszolgálat rabolta el őt Berlinből, s az út egy részét Berlinből Vietnámba a szlovák kormánygéppel segítették. Ez már nemcsak politikai felelősség, már a szándékos bűncselekményt súrolja, ami érthetetlen diplomáciai, gazdasági, politikai szempontból is. Segíteni Vietnámnak és részt venni egy Németország elleni támadásban értelmetlen, Németország a szövetségesünk, részt venni az emberrablásban tehát nem egy konkrét emberrel szemben elkövetett bűncselekmény, még csak nem is a két ország jó kapcsolatainak a veszélyeztetése, hanem már a hazaárulás szintjét súrolja.

De Fico és Kaliňák úgy tűnik, még mindig nem értik ezt. Itt már nem elég, hogy a kezükben van a rendőrség, a titkosszolgálat, az ügyészség és a bíróságok is. Mert a német hatóságok nem hallgatnak Ficóra és Kaliňákra, és német pontossággal göngyölítik fel az ügyet, még ha az érinti is a mi kormányon lévő mindenhatóinkat, véli a Denník N.

Hazudtak a vietnámiak a szlovákoknak, vagy azok is beavatottak voltak?

A postoj.sk portál szerint különböző interpretációk is léteznek arra, mi volt Szlovákia szerepe az emberrablásban. Először is: Vietnám hazudhatott a hiszékeny szlovák kormánynak, ám lehetséges az is, hogy a szlovákok közt volt egy „insider”, aki ezt a manipulációt lehetővé tette, a jelentés konkrétan Quang Le Hongot említi, aki Fico kormányfő akkori tanácsadója volt, és az emberrablás után Szlovákia nagykövete lett Hanoiban, később azonban korrupció gyanúja miatt visszahívták. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint létezik azonban egy további változat is: „A szlovák kormány egy része be volt avatva a vietnámiak terveibe, és tudatosan fedezte azokat” – írja a postoj.sk.

Kaliňák „jutalmáról” végül Berlin gondoskodik

A németeknek alaposan ismerniük kellene a mi valóságunkat, hogy megértsék, hogyan állt Szlovákia Than ügyéhez. A politikai és egyéb körülmények néha erősebbek itt, mint hogy valamit kivizsgáljanak. Az erős szavak többnyire csak néhány napig tartanak ki, a legsúlyosabb botrányok esetén talán néhány hétig. Ebben a szakaszban futószalagon zajlanak a sajtótájékoztatók, de az eredmény szinte semmi – írja az Aktuality.sk portál, amely szerint a német alaposság még érdekes ismeretekhez és következtetésekhez juttathat bennünket. Szlovákia megszerezheti akár a profi emberrabló bizonyítványát is, de bizony az egyáltalán nem lesz kitüntetés. A szlovákiai politika paradoxonja, hogy a Kaliňák típusú tehetségekről is valaki másnak kell „gondoskodnia” – véli az Aktuality.sk.

A rendőrfőnök Kaliňákot fedezi

Eugen Korda, a .týždeň.sk kommentátora szerint Lučanský rendőrfőnök teljesen egyértelműen kinyilvánította az Andrej Kiskával való találkozója után, hogy nem érdeke az ügy kivizsgálása. Vizsgálják csak ki azt a németek, ő meg majd a nemzetközi segítség keretében esetleg besegít. Pedig a rendőrfőnök téved, amikor azt állítja, hogy a bűncselekmény nem nálunk történt, ezért nem is kell semmit tennünk, mert az itt történt, ráadásul az akkori belügyminiszter hathatós segítségével. Kaliňák beleegyezése nélkül ugyanis a kormánygéppel nem lehetett volna a vietnámi Thant Moszkvába vinni – véli Korda. A rendőrfőnök a Kiskával való találkozója után tehát megmutatta, hogy jelentős és szilárd részét képezi ennek a maffia-szervezettségű országnak írja a publicista.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.