2015. március 28., 13:38

25 éve történt a lipótvári börtönlázadás

LIPÓTVÁR. Pontosan 25 éve, 1990. március 28-án került sor a börtönlázadásra Szlovákiai egyik legszigorúbb, s mára mindenképpen legismertebb fegyintézetében, Lipótváron (Leopoldov).

„A fegyintézetben lezajlott zendülés 1990. március 28-án, a fegyveres erők beavatkozása nyomán hágott a tető fokára, amely során szerencsétlenül életét vesztette az egyik elítélt,  további 29 megsérült. A börtönlázadás nyomán keletkezett tűz folytán a fegyintézet épületén jelentős kár esett. A Pozsony Megyei Bíróság ítélete nyomán 1993-ban a börtönlázadás 60 résztvevője több éves szabadságvesztést kapott, illetve a lázadással összefüggésben biztonsági intézkedéseket is foganatosítottak" – elevenítette fel az egykoron történteket a TASR hírügynökségnek nyilatkozva Adrián Baláž, a Büntetés-végrehajtási Intézetek Országos Parancsnokságának (ZVJS) hivatalvezetője.

„A börtönlázadást egy nagy csapat vizsgálta. Akkor az egyik vizsgálócsoport vezetője voltam. Két héten keresztül megállás nélkül hallgattunk ki mintegy száz, Zselízre átszállított rabot" – mondta el a TASR-nek Peter Vaèok egykori nyomozótiszt, aki ma már védőügyvéd.

A lipótvári börtönlázadás idején 2500 elítélt tartózkodott a fegyintézetben, akik döntő többsége a legszigorúbb, 3. számú büntetés-végrehajtási fokozat szerinti csoportba tartozott. Közülük mintegy 200-an gyilkosságért, 170-en nemi erőszakért, 370-en rablásért, 320-an pedig jelentős mértékű lopásért kiszabott több éves szabadságvesztésüket töltötték. Ezeket az elítélteket, akikre a 41. paragrafus rendelkezései vonatkoztak, az egykori Cseh és Szlovák Föderatív Köztársaság (ÈSFR) néhai elnöke, Václav Havel által meghirdetett amnesztia nem érintette.

A börtönlázadás 1990. március 28-án reggel érte el csúcspontját, amikor a rabok felgyújtották a vár tetőszerkezetét, gázpalackokat helyeztek a VIII. számú részleg kapujához, és tüzet raktak alatta. A lázadó rabok nem voltak hajlandóak engedelmeskedni a büntetés-végrehajtási intézetben dolgozók parancsainak, ezért hat órás egyezkedést követően felléptek velük szemben a gyorsreagálású erők, és a büntetés-végrehajtás fegyveresei, akik három óra leforgása alatt felszámolták az elítéltek fegyveres ellenállását. A bevetés során egy halott elítéltre leltek. A lipótvári fegyintézet épületrészeiben 27 millió csehszlovák korona kár keletkezett.

Az 1990. március 28-i lipótvári börtönlázadást követően, 1991. november 23-án az egykori csehszlovák büntetés-végrehajtás történetének legtragikusabb eseményére került sor. Történt ugyanis, hogy elítéltek héttagú csoportja - a rablótámadás miatt kilenc évre elítélt Tibor Polgári vezetésével – úgy határoztak, hogy megszöknek a fegyintézetből. Szökési kísérletük során öt fegyőr életét vesztette, míg másik két fegyőr komoly sérüléseket szenvedett. A szökött elítélteket végül egy átfogó, összehangolt hatósági akció keretén belül - néhány óra elteltével - egy közeli faluban sikerült kézre keríteniük. Hárman közülük életfogytiglani, míg a többiek több évre nyúló börtönbüntetést kaptak. A szökésben résztvevők közül négyen még ma is büntetésüket töltik. A lázadást vezető Polgári a közelmúltban sikertelen kísérletet tett ügye újratárgyalására a Pozsony Megyei Bíróságon.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.