lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2012. november 18., 09:41

Zaklatott tanárok: pszichoterror a neten

BERLIN. Telefonos terror, verbális szexuális zaklatás, verés - a németországi tanárok hatoda molesztálva érzi magát a gyerekek, a szülők, az iskola vagy munkatársai által.

A jelenség része, hogy a közelmúltban eljárást indítottak egy 15 éves bayreuthi iskolás ellen, aki azzal töltötte szabadidejét, hogy a legnagyobb közösségi site-on külön oldalt készített az intézménynek, ahová jár. Tanárairól fényképeket töltött fel, amelyeket sértő kommentárokkal látott el. A közösségi oldal adminisztrátorainak segítségével a rendőrség néhány órán belül rátalált az iskolásra, aki ellen nemcsak rágalmazás, hanem szerzői jogok megsértéséért is büntető eljárást indítottak. Ez csak egy a több száz hasonló eset közül, melyekkel a német pedagógusoknak nap mint nap meg kell küzdeni.

Az effajta támadásokat cybermobbingnak, azaz internetes zaklatásnak hívják, amelynek nagyon súlyos, jóvátehetetlen következményei lehetnek az áldozatra nézve – nemcsak akkor, ha az elszenvedő egy személyiségfejlődése közepén tartó kamasz diák, hanem felnőtt tanár esetén is. Míg korábban főleg diákok voltak az iskolával összefüggő mobbing, vagyis piszkolódás, furkálás áldozatai mára már egyértelmű, hogy a pedagógusok ugyanúgy ki vannak téve az állandó verbális, vagy akár fizika molesztálásnak.

A Koblenz-Landau Egyetemnek a héten publikált tanulmánya szerint minden hatodik németországi tanár molesztálva érzi magát a gyerekek, a szülők, az iskola vagy munkatársai által. A kutatást vezető Reinhold Jäger professzor szerint az iskola különösen alkalmas a mobbingra, hiszen ott különböző generációk találkoznak, nemcsak a diákok és a pedagógusok, hanem a tanári kar idősebb és fiatalabb tagjai, valamint az iskola és a szülők között is lehetnek konfliktusok.

A felmérés szerint a tanárok több mint fele úgy érzi, rosszuk bánnak vele, túl nagy nyomás alá helyezik, vagy éppen ellenkezőleg: nem veszik figyelembe, kirekesztik, kritizálják vagy hátrányosan megkülönböztetik. A mintegy 1500 megkérdezett pedagógus 4,2 százaléka mondta, hogy telefonon terrorizálják, 2,6 százalékuk pedig megtapasztalta már a verbális szexuális zaklatást. 0,5 százalékuk pedig fizikai támadás áldozata volt. A válaszadók 54 százaléka főnökét, illetve igazgatóját vádolja zaklatással, 48 százalék a kollégát nevezi meg tettesként, 21 százalék pedig a diákok szüleit.

A többi adathoz képest kevésnek tűnhet a diákoktól érkező zaklatásról beszámolók száma, mindössze 16 százalék számolt be arról, hogy a gyerekek részéről éri pszichoterror. A zaklatáshoz felhasznált eszközök szempontjából azonban mégis a diákok tekinthetők a legkreatívabbnak.

Egy tavalyi tanulmány szerint a németországi tanárok mintegy negyede állította, hogy vagy ő maga lett internetes mobbing áldozata, vagy ismer olyan kollégát, aki így járt. A diákok addig provokálják a tanárt, amíg az kiabálni kezd, vagy rosszabb esetben látványos dühkitörése lesz, amit a gyerekek okostelefonjukkal videóra vesznek. Ezek után már csak egy lépés, és a pszichésen is túlterhelt tanárról készült felvételek ország-világ előtt láthatóvá válnak. Kevés diák számol viszont azzal, hogy ez a cselekedet jogilag büntetendő, mint ahogy azt a bayreuthi eset is mutatja.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.