lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2024. március 17., 17:06

Villa Hügel: a Krupp dinasztia otthona - KÉPEKKEL

Az észak-rajna–vesztfáliai iparváros, Essen legismertebb családja az acél- és fegyvergyáros Krupp. Az egykor a leggazdagabb német családok közé tartozó Krupp család a város szélén, festői környezetben álló Villa Hügelben élt. Már a neve is elárulja, a villa egy dombon fekszik (Hügel magyarul dombot jelent), ahova villamos vezet a város központjából.

Villa Hügel
Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: Magyar7/Protics János

A park szélétől néhány száz métert kell gyalogolni fel a dombra, s a látvány meglepő. Villa helyett egy hatalmas, fura, kastélyszerű épület tárul elénk. Távolról is látható volt, hogy nem egy építészeti műremekkel állunk szemben, ennek okát később meg is tudtuk. A Villa Hügel elsősorban méreteivel lepi meg a látogatókat, mert a 8100 négyzetméter lakóterületű épületben 269 helyiség van és 28 hektáros park övezi.

A Krupp család története
Eredetileg nem is németek, Hollandiából vándorolt be a család a 16. században, majd sikeres kereskedőkként gyarapították vagyonukat. 1811-ben a 24 éves Friedrich Krupp engedélyt kapott egy vasöntöde felállítására, ám sokáig csak négy munkással dolgozott és nem igazán volt sikeres. Ritka, keresett termékkel, minőségi acéllal próbálkoztak, angliai mintára. Néhány év múlva már szilárd, de rugalmas acél került ki a műhelyekből, és egyre nőtt a kereslet a termékeik iránt.

Az alapító, Friedrich halála után 1887-ben fia, Alfred vette át anyjával a cég vezetését, s hozta az első nagy sikereket. Akkoriban világszerte rohamosan épült a vasúthálózat, Kruppék tengelyeket, rugókat szállítottak, majd pedig úttörő szabadalmukat, a varrat nélküli sínt. Ilyenekkel hálózták be hajdan Amerikát is, ezért máig a három egymásba fonódó vaskerék a cég jelképe.

De Alfred Krupp ötlete volt az is, hogy öntött acélból készítsenek puskacsövet, majd ágyút. A porosz hadsereget kezdetben nem nagyon érdekelte az 1851-es világkiállításon bemutatott korszakalkotó fegyver, de később, a fokozódó fegyverkezés időszakában már annál inkább. Egyre több megrendelés érkezett Kruppékhoz, virágzott és folyamatosan bővült az üzem, s mire eljött 1914, a Krupp-kohók és -öntödék már nyolcvan százalékban fegyvert, hadianyagot gyártottak.

krupp
A Krupp család
Fotó:  Magyar7/Protics János
Két asszony irányít
A német háborús vereség után persze nagy visszaesés, tízezrek elbocsátása következett, majd jött a világválság. A sikert sikerre halmozó Alfred fiának, Friedrichnek, Németország leggazdagabb emberének azonban nem volt fiú örököse. A pletykák szerint a saját neméhez vonzódott, és gyanús körülmények között halt meg 1902-ben, kedvelt tartózkodási helyén, Capri szigetén, ahol a családnak hatalmas háza és birtoka volt. Özvegye, majd nagykorúságától Bertha lánya lett a család feje és a nagyvállalat névleges irányítója.

A lány, akiről óriáságyút neveztek el, házasságával sikeres férfi menedzsert hozott a családba. Gustav von Bohlen und Halbach nemcsak elismert diplomata volt, hanem értett az üzlethez is, s a császár külön engedélyével felvehette a Krupp vezetéknevet. Elsőszülött fiuk, Alfried Krupp lett végül a Krupp-dinasztia utolsó főszereplője. A tanult kohómérnök a második világháború kellős közepén, 1943-ban került a virágzó nagyvállalat, a hitleri birodalom fegyvergyártója élére. A feljegyzések szerint a nyilvánosságot kerülő nagypolgár nem kedvelte ugyan a nácikat, ám ez nem volt akadálya annak, hogy a konszern modern üzemeiben ne teljesítsék fenntartások nélkül a gyakran ott tartózkodó Albert Speer fegyverkezési miniszter utasításait.

Összeomlás
A háborús vereség után egyenesen a Villa Hügelből vitték el az amerikaiak Alfriedet, és itt rendezték be a szövetségi hatalmak vezérkarának egyik főhadiszállását. A fegyvergyártást leállították, az üzemeket leszerelték, és 1947-ben Alfried a cég tizenkét igazgatójával együtt háborús bűnösként állt az amerikaiak bírósága előtt. A vád rabszolgamunkások tízezreinek dolgoztatása és megszállt országok kirablása volt. Az inkább szimbolikus perben Kruppot tizenkét évre és teljes vagyonelkobzásra ítélték, ám az idők a hidegháború kibontakozásával változtak. Alfried Krupp 1951-ben amnesztiával szabadult, és visszakapta gyárait. Egyébként ez a korábbi német hadiüzem volt az első, amely már 1959-ben kártérítést fizetett zsidó kényszermunkásainak.

A tönkretett konszern a vártnál gyorsabban állt talpra. Az adenaueri gazdasági fellendülés éveiben Krupp ehhez nagy segítséget kapott egy tehetséges fiatalember, Berthold Beitz személyében, akit hamarosan a vállalat élére állított. Ő volt az, aki felismerte, milyen óriási lehetőségei vannak a Kruppnak Kelet-Európában. Beitz nagy üzleteket szervezve egyfajta előfutára volt az enyhülési politikának. Már az ötvenes évektől tárgyalt mindenkivel, Hruscsovtól Ulbrichton át Kádárig.

krupp
Fotó:  Magyar7/Protics János
Krupp-Thyssen
A Ruhr-vidéken napjainkban már csak három kohómű áll. A Krupp érdekelt a vegy- és az olajiparban, üzemek építésében, szerelésében, gyárt felvonókat, mozgólépcsőket és még sok minden mást, természetesen acélt is. Ők készítették a több száz kilométernyi különleges huzalokat, amelyek a müncheni olimpiai stadion tetőzetét tartják, és Krupp-acélból készült például a modern építészet egyik ismert alkotása, a párizsi Centre Pompidou.

A konszern fejlődésének komoly állomásához érkezett 1997-ben, amikor egyesült nagy vetélytársával, a Thyssennel. Ma már közös Krupp-Thyssen márka alatt vannak jelen a piacon a konszern termékei. De térjünk vissza a családnak otthont adó villához.

A Hügel villa látogatói

Az egyre tehetősebb Alfred Krupp 1868-ban úgy döntött, hogy méltó lakhatást biztosít családjának. Felvásárolta a város szélén lévő, festői szépségű Bredeney-tó feletti telkeket. Több neves építészt is megbízott a villa tervezésével. A lehető legmodernebb megoldásokat szorgalmazta, például korszerű fűtést és egyszerű klimatizációt is tartalmazott a projekt.

Az építkezés 1870-ben kezdődött el, és 1873-ban fejeződött be. A villa építésén egy időben több mint nyolcszázan dolgoztak. A villa fokozatosan több melléképülettel bővült. Kellett is a hely, hisz a személyzet 650 fős volt. A Krupp család nagyon elkényeztette gyermekeit. A parkban külön babaházat építettek nekik, itt tartották játékaikat, ide jártak játszani. Külön házat építettek a vendégeknek is, ma archívumként szolgál a történészeknek.

A Krupp-villában számos jeles személyiség is megfordult, kedvelt vendég volt a múlt század végén a német császár, de megfordult itt Hitler, sőt Erich Honecker, egykori NDK-s vezető is. A villa ma egy közhasznú alapítvány tulajdonában van, amelyet a Krupp család hozott létre. Az Essenbe látogató turisták számára látványosság. Már az előcsarnokba való belépés után úgy éreztük magunkat, mintha egy múzeumban járnánk. A falakon mindenhol hatalmas festmények, melyek a Krupp családot ábrázolják. A 269 helyiség közül csak alig 20 van nyitva a nyilvánosság számára. Abból, amit láttunk, a legimpozánsabb az emeleten lévő hatalmas, egykori tanácsterem, amely napjainkban koncertteremként szolgál.

Megjelent a Magyar7 2024/10. számában.

krupp
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.