2011. július 12., 14:46

Veszélyben van Olaszország és Spanyolország is?

LONDON. Görögország törlesztésképtelenné válása és „valószínű kimenekülése” az euróövezetből „elkerülhetetlennek” tűnik, és most már inkább az a kérdés, hogy a két sokkal nagyobb déli tagállam, Olaszország és Spanyolország benn tud-e maradni a valutaunióban – vélekedtek helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

A keddi londoni kereskedésben mindeközben meredeken drágultak az euróövezeti és más EU-tagállamok államadósságának törlesztéskockázati biztosítási tranzakciói, jelezve a görög járványveszéllyel kapcsolatban kiújult piaci félelmeket.

Az euróövezeti országok pénzügyminiszterei intézkedésekre készülnek, hogy megakadályozzák a görög válság átterjedését a zóna más államaira. Jean-Claude Junker luxemburgi miniszterelnök a tárcavezetők éjszakai brüsszeli tanácskozása után bejelentette: a tervezett lépések között szerepel, hogy szükség esetén meghosszabbítanák a bajba került országoknak szánt hitelek futamidejét.

Az euróövezeti ideiglenes stabilitási alap összegének növelése, az eladósodott országoknak szánt hitelek futamidejének meghosszabbítása, valamint a kamatlábak csökkentése is szóba jöhetne .

„Nagyon fontos, hogy a miniszterek megerősítették, teljes mértékben elkötelezettek abban, hogy biztosítsák az euróövezet pénzügyi stabilitását, és készen állnak további intézkedések meghozatalára, amelyek ellenállóvá teszik az euróövezet rendszerét a fertőző kockázatokkal szemben” – jelentette ki Olli Rehn pénzügyi biztos a tanácskozás utáni, késő éjjeli sajtótájékoztatón.

A konkrét javaslatokról csak annyit közöltek, hogy rövidesen az európai pénzügyminiszterek elé terjesztik.Az euróövezeti pénzügyminiszteri csoport elnöke emlékeztetett arra, hogy már a június végén a tagállamok állam- és kormányfői megállapodtak abban, hogy a Görögország számára tervezett új hitelprogramba a magánbankokat is bevonják. „A magánszektor képviselőivel a következő napokban tárgyalunk” – fűzte hozzá Jean-Claude Juncker.

A végrehajtással kapcsolatban továbbra is megosztottak a tagállamok. Az elképzelés szerint a pénzintézeteknek le kellene mondaniuk a görög követeléseik egy részéről. Így az athéni vezetés néhány évig nem az adósságot törlesztené az újabb kölcsönökből, hanem az összeget a gazdaság rendbetételére tudnák fordítani. A hitelek újrafizetéséről azonban nézeteltérések vannak: a franciák 30, a németek 7-éves lejáratú kötvényekké alakítanák a bankok követelését.

Az Európai Bizottság és az olasz kormány közben cáfolta, hogy Olaszország a görögökhöz hasonló válságban lenne.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.