2019. március 19., 16:24

Van félnivalónk a kanyarótól?

Az utóbbi másfél-két évben egyre több helyen üti fel a fejét kanyarójárvány. Kárpátalján és Ukrajna több nyugati megyéjében iskolákat zárnak be. Egyre növekszik a halálos áldozatok száma is. A Tőketerebesi járásban szintén megjelent ez a kór, sőt, Európa-szerte növekvő betegszámokat jelentenek: 2016-hoz képest tavaly év végére nyolcszorosára emelkedett a diagnosztizált kanyarófertőzések száma.

kanyaro-ill.jpg
Fotó: archívum

Néhány éve még úgy képzeltük, hogy a védőoltásoknak köszönhetően kanyaróval már csak az orvosi tankönyvekben találkozunk. A kombinált MMR-oltás a kanyaró mellett a mumpsz és a rubeola ellen is védelmet nyújt. Másfél éves korban adják az elsőt, és azt gondolhatnánk, hogy ezért az ennél fiatalabbak különös veszélyben vannak. Hála istennek ez nincs így, hiszen a nyájimmunitás jelensége megvédi őket: megfelelő, a közösség legalább 95%-át érintő átoltottság esetén nem kell számolni a kanyarójárvány kitörésével. Akkor kezdjünk el aggódni, ha nem áll rendelkezésre elegendő oltóanyag – mint a gazdaságilag-politikailag instabil Ukrajnában –, vagy megnő a vakcinát elutasítók aránya. Ilyenkor csak idő kérdése, hogy valaki megbetegedjen, és tőle már könnyen elkaphatják a legfiatalabbak vagy a legyengült immunrendszerűek. Ennek a folyamatnak természetesen kedvez, ha a higiéniára a kelleténél kisebb hangsúlyt fektetnek. A távolabbi régiókból vagy külföldről is behozhatják a fertőzést, járványt indítva el elsősorban a kisgyermekek között. Ez történt Tőketerebes környékén is.

Miért veszélyes a kanyaró? Egyrészt, mert rendkívül ragályos, másrészt a szövődményei súlyosak lehetnek. A betegség hirtelen magas lázzal, felső légúti és a szem kötőhártyájának gyulladásával kezdődik, majd az arcról kiindulva az egész testet tipikus kiütések borítják be. Súlyos következménye a tüdőgyulladás és az agyvellőgyulladás, amelyek halálos kimenetelűek lehetnek. Legveszélyesebb az agyvelőgyulladás egy speciális típusa, a dallamos nevű szubakut szklerotizáló panencephalitis, amely a betegség látszólagos átvészelése után akár 1-2 évtized múlva is jelentkezhet. Ennek a kialakulása gyakoribb, ha csecsemőkorban fertőződött meg az illető, és sajnos hatásos kezelés napjainkban sem áll rendelkezésre.

A nyugati civilizáció elfelejtette volna, hogy milyen alattomos és szörnyű betegség a kanyaró? Hiszen egyre népszerűbbek az oltásellenes mozgalmak, és a rendelkezésre álló védőoltások elutasítása miatt számtalan nyugat-európai vagy észak-amerikai közösségben is kanyarójárvány alakult ki. Ez a tendencia annyira komoly, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a tíz legveszélyesebb globális egészségügyi probléma közé sorolja a vakcinák visszautasítását.

Miért nem oltatják be egyes szülők a gyermekeiket a kanyaró ellen? Sokan félnek a védőoltások valamely összetevőjétől. Pedig semmi okuk rá, más injekciós oldatok összetevőihez, illetve a szemcseppek tartósítószeréhez hasonló anyagokat használnak. Ezek az oldatok biztonságos szállítása, eltarthatósága végett szükségesek. Nagyon ritka, bár lehetséges, hogy az oltóanyag valamely összetevője ellen egyesekben túlérzékenységi reakció alakuljon ki. A gyermekorvosok azonban felkészültek ilyen allergiás folyamatok kezelésére. Fennálló fertőzés vagy immunzavar esetén viszont az oltási rendtől eltérően, későbbi időpontban pótlandó a védőoltás, ritkán pedig valóban ellenjavallt.

Helyenként olyan véleményekbe is belefutunk, hogy az oltóanyagokkal mikrocsipeket juttatnak a szervezetünkbe, hogy azokon keresztül valamely szervezet esetleg megfigyelje minden lépésünket. Csak a játék kedvéért térjünk ki erre is! Érdemes belegondolni, még ha létezne is ilyen szándék, nem lenne költséghatékonyabb és egyszerűbb a mobiltelefonjainkon vagy közösségi médián keresztül próbálkozni?

Nagy visszhangot keltett, hogy egy tanulmányban az MMR-vakcináció és az autizmus közötti összefüggést pedzegették. Hiába cáfolták azóta számtalan kutatással, és hiába derült ki, hogy ezt a tanulmányt megrendelésre, hamisított adatokat felhasználva írták, sokan még ma is megalapozott bizonyítéknak hiszik. Ez is mutatja, mennyire veszélyes és káros lehet az álhírek terjesztése.

Ritkán a beoltottak is megbetegedhetnek. Ilyenkor a kanyaró lefolyása jóval enyhébb, és súlyos szövődmények kialakulása sem valószínű. Emlékeztető oltások segíthetnek a védelmet fenntartani. Az oltások elmaradásának következményeit mutatják a fellángoló járványok. A vakcináció tehát egészségügyileg magalapozott, és jóval több haszna van, minthogy csupán a gyógyszeripar érdekeit, profitját szolgálná. A globális gyógyszerpiac 2-3%-át teheti ki egyébként a védőoltások értékesítése.

Némelyek etikailag kifogásolhatónak érzik az MMR-vakcina használatát, a védőoltás előállításához ugyanis egy művi abortuszon átesett magzatból létrehozott sejtvonalat használnak. Létezik biztonságos alternatív oltóanyag is, amely állati eredetű sejteket felhasználva készül, viszont ez kevés országban hozzáférhető. Tudtommal a történelmi egyházak egyike sem buzdít a védőoltások ellen, sőt, a védőoltások szükségességét hangsúlyozzák a betegségek megelőzésére.

Sokan személyes szabadságjogaikba ütközőnek érzik a kötelező védőoltást. Ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy a kórokozókat nem érdeklik a szabadságjogok. A közösségünk nyájimmunitásának kialakításáért, fenntartásáért mindannyian felelősek vagyunk! Ezért éljünk a védőoltások adta lehetőséggel, és mentsünk meg együtt évente több millió embert – főleg gyermeket – a fertőző betegségektől!

Domokos Andor szakorvos

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2019/11. számában)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.