2024. április 28., 11:44

Újszülöttgondozás – gyakori kérdések

A gyermek születésével egyben család is születik. Az újszülött érkezése mindig nagy izgalommal jár, új élethelyzet teli új kihívásokkal. Az édesanya és az édesapa sok feladatot ösztönösen lát el a csecsemő körül, egy kis iránymutatás, néhány ápolási jótanács azonban talán minden fiatal családnak jól jöhet.

újszülött
Fotó: Pixabay

Vegyük sorra a friss szülőkben leggyakrabban felmerülő kérdéseket!

Fürdetés, bőrápolás
A babák bőre rendkívül érzékeny, az első pár nap után gyorsan veszíthet nedvességtartalmából, szárazzá, hámlóvá válhat. Ápolására az első pillanattól nagy hangsúlyt kell helyezni, hiszen a kórokozók számára ez a legnagyobb behatolási felület. Egyes vélemények szerint az újszülöttet elegendő 2-3 naponta fürdetni, de talán érdemes mégis a mindennapi fürdetés gyakorlatánál maradni. Az állandósult napi rutin, a kiszámítható „program” fokozza a gyermek biztonságérzetét, megnyugvását szolgálja.

A fürdetés alatt a család együtt lehet, az esemény közös élményt nyújthat. Mozdulatainkat, a történéseket kísérjük kedves, lágy hangú beszéddel. A fürdőzést meleg helyen, biztonságos, az újszülött fürdetésére alkalmas kádban kell lebonyolítani és a fürdővizet a baba igényeihez érdemes beállítani. A helyiség hőmérséklete 25-28 fok, a vízhőmérséklet 37-38 C fok körüli legyen. Az első napokban a köldökcsonkra figyelni kell, hogy ne merüljön alá, száraz maradjon. Amennyiben víz érte, itassuk fel és töröljük szárazra.

A gyermek vízbe helyezése előtt ajánlatos a testhajlatok olajos vattával, puha mosdókesztyűvel való gyengéd tisztogatása. Haladjunk felülről lefelé, töröljük át a nyaki redőket, a fülek mögött, a hónaljat, a könyök- és térdhajlatokat, a lágyékot, majd a szeméremtájékot. Amennyiben a baba fején sárgás felrakódás – koszmó – jelentkezik, úgy azt még a fürdetés előtt lazítsuk fel olajos borogatással, majd fürdetéskor puha babakefével a fejbőr sértése nélkül távolítsuk el a fellazult réteget. Ha szükséges, használhatunk gyógyszertárban kapható speciális koszmó elleni babasampont is.

A fürdetés kezdetben nem több 2-3 percnél. Babaszappant elegendő a szeméremtájékra használni. A gyermek lemosása után puha, pelenka anyagból készült fürdőlepedővel itassuk fel testéről a nedvességet, különösen figyeljünk a hajlatok kiszárítására. A szárazabb bőrű babákat két tenyerünk között meglágyított olajjal, Infadolan krémmel, vagy jó minőségű testápolóval simogathatjuk át a fürdetést követően ( La Roche-Posay Lipikar termékcsalád vagy Bioderma kozmetikumok).

A pelenka alatti tájék ápolására különös gondot kell fordítani. Otthoni környezetben érdemes a kakis popsit folyó meleg víz alatt egy-két gyors mozdulattal letisztítani. A törlőkendővel való gyakori dörzsölés kikezdheti a finom szeméremtájéki bőrt, házon kívül, utazáskor azonban kétségtelenül jó szolgálatot tesz. A végbélnyílás környékét bőrvédő krémmel vékony rétegben a ápoljuk. Púder használata nem ajánlott, mert a nedves környezetben darabossá, csomóssá válik, ami a hajlatok érzékeny bőrét irritálhatja.

A kisfiúk fitymáját a tisztítás során csak annyira kell visszahúzni, amennyit enged. Idővel az élettani letapadás magától oldódik (akár 5 éves korig megengedhető a várakozás). Orvosi vizsgálat akkor szükséges, ha a vizelet sugara nem ívelt, annyira szűk a rés, hogy a fityma vizeletürítés során felduzzad, mint egy lufi.

Kislányoknál a szeméremtájékot mindig a végbélnyílás irányába töröljük, hogy a húgyutakba szennyeződést ne vigyünk. A nagy- és kisajkak közötti mázt, vagy széklet lerakódását nedves, vagy olajos vattával tisztítsuk. A kisajkakat naponta egyszer határozott mozdulattal húzzuk szét, hogy megakadályozzuk az esetleges összenövést.

Gyakran felvetődik a kérdés, hogy szabad-e levágni az újszülött baba körmét? Természetesen az erre a célra szánt tompa végű kisollóval finoman el kell távolítani a túllógó, éles, berepedt körmöcskéket, hogy a baba meg ne sértse magát. Ügyeljünk, hogy a körömdarabok ne maradjanak a pólyázó vagy a kiságy felületén, nehogy a kisded beszippantsa ezeket!

Az újszülöttek szeme az első hetekben gyakran váladékozik. A szemecskét felforralt, majd kihűtött tiszta vízbe mártott gézlappal töröljük ki, a mozdulatot a halántéktól az orr felé végezzük. A szem kimosására, nyugtatására alkalmazható például az Ocuflash Blue oldatos szemcsepp is.

Köldökápolás
A köldök korszerű ellátása alatt a „tisztán és szárazon tartást” értjük, azaz a rutinszerű köldökkezeléshez semmilyen szer nem szükséges. Az újszülött köldökéhez mindig tiszta kézzel nyúljunk és védjük a széklet és vizelet szennyezésétől is. A pelenkát visszahajtva megelőzhető az irritáció és megfelelő szellőzést is biztosítunk a területnek. Amennyiben szennyeződés történt, mossuk le tiszta vízzel, majd alaposan szárítsuk meg a köldökcsonkot.

Ha a köldök váladékozik, bőrpír jelentkezik, fertőtlenítsük naponta egyszer fültisztító pálcikára, vagy egyenesen a köldökre permetezett Octenisepttel. Alkohol, jód és hintőpor a legfrissebb ajánlások alapján már nem javasolt. Orvoshoz abban az esetben kell fordulni, ha a gyermek lázas, köldöke bűzös, váladékos, jelentős bőrpír van, illetve, ha a köldök 3 hét alatt sem esett le.

Öltöztetés

Az újszülöttre általában egy réteggel több ruhát adunk, mint amiben a felnőtt komfortosan érzi magát. Higiéniai és esztétikai szempontból is ajánlott a fehér, vagy világos színű öltözék. Fontos a réteges öltöztetés,  de jól szellőző, pamut ruházatot használjunk. Ha a gyermek nyaka, háta nyirkos, izzadt, akkor kevesebb ruházat elegendő, ha hűvös, akkor viszont jobban fel kell öltöztetni. Az újszülött kezecskéje, orra gyakran hűvös, ez nem jelenti azt, hogy fázik.

Az ápolt csecsemő a maga egyszerűségében is szemet gyönyörködtető, kis testét ne díszítsük ékszerekkel! Nyaklánc, karkötő viselése fertőzés- és balesetveszélyes. Kislányoknál a fülbevaló belövetésével érdemes megvárni a második védőoltást, tehát az 5 hónapos kort.
Mikor induljunk sétára?

A lényeg a fokozatosság. Az első napokban csak a szoba levegőjét cseréljük gyors szellőztetéssel, a gyermeket addig vigyük másik helyiségbe. Egészséges újszülöttek esetén meleg hónapokban 7-10 naposan elkezdhető a levegőztetés, télen azonban javasolt megvárni a 2 hetes kort. Kezdetben rövid, 20-30 perces sétákat tegyünk.

A huzattól mindig óvjuk a gyermeket! A séta száraz, szélcsendes, napos időben történjen. Hőség idején kora délelőtt, vagy naplemente után. Három hónapos korig, azaz az első kötelező védőoltásig nem érdemes a tágabb családdal, ismerősökkel találkozni. A közelebbi hozzátartozók is jobb, ha csak nézegetik a gyermeket az első hetekben. Az első hónapokban, de akár egyéves korig sem javasolt a csecsemővel nagyobb bevásárlóközpontok, zsúfolt események látogatása! Feleslegesen tennénk ki a fertőzés kockázatának.

Az újszülötteknél nagyon gyakori a csuklás, ami természetes jelenség, a rekeszizom ritmusos összehúzódása okozza. A csuklás általában sokkal jobban zavarja a szülőt, mint a kisbabát, akinek a legtöbbször nem okoz fájdalmat vagy kellemetlenséget. Több lehetséges ok áll a csuklás mögött: a baba túl sok levegőt nyel evés közben, ha túl mohón eszik, vagy különböző mértékű refluxbetegség. Ez azt jelenti, hogy a gyomortartalom időnként visszaáramlik a nyelőcsőbe. A csuklás a legtöbbször rövid időn belül el is múlik, anélkül, hogy bármit is tennénk.

Segíthet a szoptatás, etetés közben tartott büfiszünet, egy-két korty víz itatása, a hát vagy a pocak gyengéd simogatása. A ringatás megnyugtatja a babát, így az izmok – tehát a rekeszizom is – ellazulnak. Ha a csuklás zavarja a babát, sírni kezd, a csuklás ettől is abbamarad. A reflux megelőzése, enyhítése érdekében megemelhetjük a kiságy lábait a kisbaba fejénél, vagy a matracot ékszerűen támasszuk alá, illetve kaphatók már ék alakú refluxpárnák is.

Megjelent a Magyar7 2024/17. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.