2019. január 19., 10:59

Tuti recept megfázásra és macskajajra

Egy ünnepi ebéd még ma is nehezen képzelhető el gyöngyöző, illatos húsleves nélkül. Már nagyanyáink idejében is előszeretettel főztek tyúkhúslevest vagy galamblevest, ha beteg volt a háznál. Hittek ugyanis abban, hogy gyógyító hatása van. Nos, az évtizedek elteltével, úgy tűnik, eleink tudhattak valamit.

húsleves
Fotó: pixabay.com

A tyúkhúsleves bizonyítottan áldásos hatást fejt ki másnaposság esetén is, hisz megnyugtatja a háborgó gyomrot. Ezért aztán a háziasszonyok ne csodálkozzanak, ha párjuk egy átmulatott éjszaka után reggel nem a kávé, hanem a leves után nyúl.

Vajon miben rejlik a tyúkhúsleves titka?

Egy bostoni tanulmány szerint képes az orrdugulás és megfázásos tünetek enyhítésére. Mivel a beteg embernek fontos a folyadékpótlás, a meleg leves erre ideális, nyugtató hatású és nem irritálja a fájó torkot. A benne lévő só és fűszerek ízét ráadásul még a sérült nyálkahártya ellenére is érezzük. Magyarán szólva, jólesik, ha betegen meleg és ízletes levest kanalazgathatunk.

A tyúkhúsleves gazdag fehérjében, ami erősíti az immunrendszert s ásványi anyagokat is tartalmaz.

A tyúkhús gazdag a triptofán nevű aminosavban, aminek a szerotonin-termelésben (boldogsághormon) van nagy szerepe. Éppen ezért segíthet a jobb közérzet és a nyugalmi állapot elérésben, amit sokan tapasztalnak tyúkhúsleves fogyasztása közben.

Ezen kívül szénhidrogéneket is tartalmaz, ami energiával tölti fel testünket. A benne lévő zöldségben vitaminok, béta-karotin és ásványi anyagok vannak. Ráadásul a forró levesből felszálló gőz is gyógyító hatású. Segít megnyitni a légutakat és könnyíti a lélegzést. Enyhe gyulladáscsökkentő hatása is van, izomlazító és megnyugtatja az érzékeny légutakat.

A tyúkhúsleves – a benne lévő hasznos összetevők miatt – nemcsak megfázás és influenza esetén hatásos, de akkor is, ha túlzásba vittük az alkoholfogyasztást.

Sokszor ez az első étel, amit egy macskajajjal küszködő magához tud venni.

Persze, nem mindegy, honnét származik a tyúk, amiből a levest főzzük. A legjobb, ha háztájiból szerezzük be az alapanyagot, mert itt sokkal kisebb a kockázata annak, hogy a tyúkkal együtt hormonokat és antibiotikumokat is belefőzünk a levesbe.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.