Táncoló robotok követik majd a foci vb látogatóit
Látszólag a közönség szórakoztatására hivatott négylábú táncoló robotok is résztvevői lesznek a nemsokára kezdődő amerikai labdarúgó világbajnokságnak, ám feladataik körébe a látogatók megfigyelése is beletartozik majd – számolt be nyilvános információkra hivatkozva több hírforrás, köztük a reclaimthenet.org hírportál is.
A négylábú, alapvetően szórakoztató táncokat bemutató és a látogatókkal akár szelfiző robotok ugyanis mobil szenzorokkal, kamerákkal, hőérzékelőkkel, hangrögzítőkkel és mesterséges intelligencia segítségével kiértékelt anomália érzékelőkkel felszereltek, s ezeknek köszönhetően valós időben streamelik felvételeiket az azok követésével megbízott csapatoknak. Mindez egy állandó megfigyelés alatt álló közeggé változtatja a stadionok nyilvános helyeit. A robotok a dallasi AT&T stadion mellett más helyszíneken is megtalálhatóak lesznek – közlik hírforrások.
A robotokat gyártó Boston Dynamics közlése szerint a robotok a biztonsági személyzet segédeként működnek majd és arra szolgálnak, hogy az esetleges nyomozásokhoz nyújtsanak segítséget felvételeikkel, például olyan módon, hogy felhívják a figyelmet a gyanús csomagokra, vagy más esetlegesen veszélyforrást jelentő anyagokra. A világbajnokság egyik szponzora, a dél-koreai Hyundai, amelynek érdekeltségébe a Boston Dynamics is tartozik, a téma kapcsán azt közölte, hogy a robotok a helyszíni biztonsági operációk támogatására szolgálnak majd és segítségük hozzájárul majd a világbajnokság környezetének biztonságosabbá tételéhez. Tehát úgymond klasszikusnak számító „gumimondatokkal” zárták rövidre a helyzet kapcsán felmerülő fenntartásokat.
Ugyanakkor a közlemények egyike sem tért ki azokra a részletekre, hogy az így készült felvételekkel azok felhasználása után mi történik majd, meddig őrzik meg azokat és kik férhetnek majd hozzá azokhoz.
A hozzáférhető információk szerint a robotok nem autonóm módon működnek majd, vagyis az általuk gyűjtött információkat emberekből álló személyzet figyeli és ők döntenek arról, hogy mely esetekben szükséges további lépéseket megtenni bizonyos helyzetekben. Hasonló segítők nem csak a stadionokon belül, hanem azok környékén már jelenleg is működnek, a négylábú robotok arra is képesek, hogy szóbeli figyelmeztetéseket adjanak vagy szükség esetén a rendőrséget is értesítsék. Mindez viszont már egy olyan világ félreérthetetlen jelének mutatkozik, amelyet akár számos ember úgy értékelhet, mint egy olyan jövőt, amely távol áll attól, mint amit szeretnének.