2019. október 31., 17:08

Sport vagy háború VI.: A terror olimpiája

A huszadik nyári olimpiai játékokat Münchenben rendezték meg, 1972 augusztusában és szeptemberében. Először vett részt többek között az albán és az észak-koreai küldöttség, vagy például Lesotho, illetve Benin.

münchen 72
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: dpa

A német szervezők a legvidámabb olimpiát akarták létrehozni, ennek megfelelőek voltak a biztonsági intézkedések is.

Gyakorlatilag az jutott be az olimpiai faluba, aki csak akart.

Ma már elképzelhetetlen, hogy a sportolók azonosító nélkül, akár a kerítésen át közlekedve járkáljanak ki-be az olimpiai faluból. Ennek köszönhetően is lett aztán a legvidámabb olimpiából a terror olimpiája.

A müncheni olimpiai falu.
A müncheni olimpiai falu.
Fotó:  Johannes Martin/flickr

A vendéglátók azt szerették volna, ha semmi sem árnyékolja be az eddigi legnagyobb játékok hangulatát. Gustav Heinemann, az NSZK elnöke a megnyitó beszédében kiemelte: „Ez a rendezvény igazi mérföldkő az új életszemlélet útján, hogy a nemzetek békében élhetnek egymás mellett.” Ennek szellemében lett a játékok kabalaállata Waldi, a vidámságot sugárzó tacskó.

Az első napokban minden a terv szerint haladt, az olimpia sztárjai Mark Spitz és Olga Korbut, valamint az ausztrál úszó Shane Gould voltak. A 17 éves szovjet tornászlány, Olga hamar belopta magát a nézők szívébe, a hét aranyat nyerő úszó Mark Spitz világcsúcsot világcsúcsra halmozott.

Vele kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a melbourne-i olimpia vízilabda bajnoka, Zádor Ervin is volt gyermekként az edzője.

Aztán elérkezett szeptember 5-e. Hajnali fél öt körül nyolc ember mászott át a kerítésen. Az olimpiai falu őrei éjszakai szórakozástól megfáradt sportolóknak nézhették őket. Nem is tévedhettek volna nagyobbat, ők ugyanis a Fekete Szeptember nevű palesztin terrorszervezet tagjai voltak – állig felfegyverkezve.

Az izraeli delegáció egy része.
Az izraeli delegáció egy része.
Fotó:  REX FEATURES LTD

Behatoltak az izraeli sportolók szállására, ahol rögtön az elején két sportolót megöltek. A zűrzavarban több izraelinek sikerült elmenekülnie, ki az erkélyen keresztül, ki pedig a szoba ablakán át menekült meg. Pár embernek sikerült elrejtőznie a támadók elől, ők később észrevétlenül távoztak. A terroristák kilenc embert fogtak el, közülük a legveszélyesebbnek Yossef Gutfreund birkózóbírót tartották. Őt egy székhez kötötték, a többieket pedig kezük és lábuk megkötözése után, az egyik szobában egy ágyon tartották fogva. Az egyik lelőtt sportoló tetemét mindvégig a szemük előtt tartották figyelmeztetésül, hogy a foglyok semmivel se próbálkozzanak. A terroristák azt követelték, engedjék szabadon Izraelben bebörtönzött társaikat, több mint 200 embert, helyezzék szabadlábra a Baader-Meinhof csoport vezetőit, és természetesen szabad elvonulást.

Andreas Baader, Ulrike Meinhof és Gudrun Ensslin által alapított Vörös Hadsereg Frakció (RAF) Németország szerte követett el terrorcselekményeket, emberrablásokat, gyilkosságokat. Jó kapcsolatokat ápoltak közel-keleti csoportokkal is. Nem sokkal az olimpia megnyitója előtt fogták el őket, majd több évvel később életfogytiglani börtönbüntetést kaptak. Meinhof a börtönben öngyilkos lett 1976-ban, majd egy évvel később Baader és Ensslin is meghalt. A szervezet azonban a haláluk után is tovább élt és működött.

A terroristák túszaikkal együtt elbarikádozták magukat, és várták, hogy teljesítsék követeléseiket. A rendőrség mintegy 50 perccel később érkezett a helyszínre, körbevették az épületet. A túszejtők először reggel kilenc óráig adtak időt követeléseik teljesítésére, a határidő folyamatosan kitolódott. Az izraeli kormány nem volt hajlandó tárgyalni a terroristákkal, a németek jobb híján pénzzel igyekeztek jobb belátásra bírni őket. Hosszú alkudozások és fenyegetőzések után, este tíz óra körül két helikopter szállt le az olimpiai faluban, hogy elszállítsa a foglyokat és őreiket a fürstenfeldbruck-i NATO-repülőtérre, ahonnét Egyiptomba repülhetnek. A terroristákat egy Boeing 747-es várta, fedélzetén álruhás rendőrökkel, a reptéren pedig mesterlövészek.

Eközben délután négy körül a NOB egy közleményt adott ki: „Mély tisztelettel meghajtjuk fejünket az áldozatok előtt, és a ma délutáni sportrendezvényeket nem tartjuk meg, hogy ezzel is kifejezzük együttérzésünket a még mindig fogságban lévő túszok iránt.”

Az egyik felrobbant helikopter.
Az egyik felrobbant helikopter.
Fotó:  dpa/Göttert

A reptéren várakozó túszmentők mesterlövészei nem voltak kifogástalanul felkészítve, így az akciójuk kudarcba fulladt. A kudarc árát itt emberi életekben mérték. Mikor kitört a lövöldözés, egy terrorista gránátot dobott az egyik helikopterre, melyben négy túsz ült. A másik öt sportoló halála körül sokáig vita folyt, hogy a kialakuló lövöldözésben melyik fél golyói végeztek velük. Az akció végeredménye: mind a kilenc túsz meghalt, öt terroristát lelőttek, és egy rendőr is életét vesztette. A maradék három terroristát elfogták. Őket egy gépeltérítés miatt később szabadon engedték.

 Izrael azonban ebbe nem nyugodott bele, és hosszú évek alatt megtorló akciókkal levadászta őket.

A feszültséget tovább növelte, hogy először arról szóltak a hírek, a mentési akció sikeres volt. Csak hajnali fél négykor hívták össze azt a sajtótájékoztatót, ahol beszámoltak a szomorú valóságról. A játékok azonban tovább folytatódtak, szeptember 6-án a magyar-német labdarúgó meccs előtt emlékeztek meg a tragédiáról. A félárbócra engedett zászlók előtt Heinemann német elnök, majd a NOB elnöke, Avery Brundage mondott beszédet. Utóbbi szavait nem fogadta osztatlan elismerés. Brundage ugyanis arról beszélt, a játékoknak mindenképpen folytatódniuk kell.

Ahogy az egyik izraeli sportoló megjegyezte évekkel később: minden ment tovább, mintha mi sem történt volna.

münchen 72
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.