2019. július 30., 17:35

Rosszul van utazás közben? Fogadja meg a tanácsokat!

Még szinte be sem ültünk az autóba, fel sem szálltunk a buszra vagy a repülőre, hajóra de máris émelygünk, hányingerünk van? Az utazás sajnos nem mindenki számára felhőtlen élvezet.

rosszullét utazás alatt
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Shutterstock

A rosszullét azonban nem betegség, inkább egy állapot, tehát megszüntetni az erre való érzékenységet nem lehet.

Készüljünk rá

Ha tudjuk magunkról vagy a gyermekünkről, hogy hajlamos az utazás során a rosszullétre, az utazás megkezdése előtt vegyünk be vagy adjunk be a rosszullét megelőzésére szolgáló készítményt, és az utazás alatt is tartsunk magunknál a tünetek enyhítésére, elsősorban a hányinger csökkentésére szolgáló szert. A biztonságérzetet növeli egy minden eshetőségre kézügyben tartott zacskó és papír zsebkendő is. 

Fotó:  Shutterstock

Válasszunk okosan ülőhelyet

Ha csak tehetjük, autóban előre, buszon is a jármű első felébe, és semmiképpen ne a kerekek fölé üljünk, ha már voltunk rosszul utazás közben. Hajón legszerencsésebb középre ülni, mivel ott „hintázik” a legkevésbé, repülőn pedig a szárnyak fölötti helyek ilyen szempontból a legjobbak. Ha mód van rá, az ülésnél még jobb a fekvő testhelyzet: nem véletlenül tesznek a hajók fedélzetére pihenőágyakat!

Repülőn le- és felszálláskor hunyjuk be a szemünket, imbolygó hajón tegyünk ugyanígy, ülő vagy fekvő helyzetben pihenjünk, próbáljunk aludni!

Együnk pár falatot

Ha rosszulléttől tartunk, ne éhgyomorral utazzunk, indulás előtt egy-két órával együnk, persze csak könnyű ételeket, a zsíros, puffasztó, nehezen emészthetőeket és az alkoholt jobb, ha kerüljük. Legyen a táskánkban hűvös, nem szénsavas innivaló, a legjobb a hideg víz. Sok embernek az utazás közbeni rágózás is segít.

Fotó:  Shutterstock

Nézzünk messze

Útközben nem ajánlatos lefelé nézni, telefonra figyelni, olvasni, inkább nézzünk ki a jármű ablakán, lehetőleg minél messzebbre, a távoli horizont lassabban változó képét figyelve.

Játsszunk, énekeljünk

Tereljük el a figyelmünket a rosszulléttől való félelemről, keressünk inkább valami kellemes elfoglaltságot: például beszélgessünk, játsszunk barkochbát az útitársakkal, énekeljünk a családdal közösen a kocsiban!

Legyen nálunk gyömbér

Tudományosan bizonyított, hogy a gyömbér jó hatással van az émelygésre. Ha nem szeretnénk csak úgy elrágcsálni egy darabot belőle, akkor frissen, teában vagy üdítőbe reszelve is fogyaszthatjuk.

Fotó:  Shutterstock

Minden harmadik embert érint

Az utazási betegséget, a kinetózist régen tengeribetegségnek nevezték, mert leginkább a hosszú hajóutakon kínozta az utazókat. Manapság autóban, buszon, repülőn, hullámvasúton, körhintán is kialakulhat, sőt otthon a számítógép monitorja előtti fotelben is, ha egy szimulátorprogramba vagy számítógépes autóversenybe mélyedünk bele. 

Meglehetősen gyakori: becslések szerint minden harmadik embernek nehézséget okoz, ha utazás közben a jármű imbolyog, rázkódik, az irányát és a sebességét gyakran változtatja.

A kellemetlen tüneteket, a szédülést, az émelygést, a kábultságot, a rossz közérzetet az váltja ki, hogy a belső fülben lévő egyensúlyszerv (labirintus) és a szem által közvetített információ eltér. A szem mozdulatlanságot érzékel, a labirintus helyzetváltoztatást jelez. Az ellentmondást az agytörzs úgy oldja fel, hogy hallucinációról van szó (amit rendszerint mérgezés okoz), és hányásra ad utasítást, hogy a mérget a szervezetből eltávolítsa.

rosszullét utazás alatt
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.