magyar7 2024_27
Egy este a mesemondóval, két este a székelyeknél és miképpen nyílik ajkuk a szlovák szóra
Magyar7 - 27. száma
2011. július 31., 08:21

Ronaldo belehúzott

RIO DE JANEIRO. A magyarok ismét Hollandiával kerültek egy csoportba, a szlovákok legkomolyabb ellenfele a csoportban a fociban is gyengélkedő Görögország. A magyar válogatott számára nem igazán létezik könnyű csoportbeosztás, ám a szlovák válogatott edzője nem bánta volna az erősebb ellenfeleket sem.

 

Vladimír Weiss edző úgy fogalmazott, manapság semmit sem lehet előre tudni a futballban, de úgy véli „játszható“ csoportba kerültek védencei. Egy olyan csoportba, amelynek nincs egyértelmű favoritja. A szlovák válogatott edzője Görögországot és Bosznia Hercegovinát emelte ki a G csoportból, amelyben a felsoroltakon kívül még Litvánia, Lettország és Lichtenstein szerepel.

Ján Kováèik, a Szlovák Labdarúgó Szövetség elnöke azt mondta, nagyon elégedett a sorsolás eredményével. Tudja, hogy Weiss edző „akarata” az angolokat, főleg a nézők és a játék szempontjából, de tény, hogy Szlovákia így „jobban járt” – tette hozzá a sportvezető.

Az UEFA többi 52 tagállama között csak kevés olyan van, amely ellen a magyar válogatott még sohasem lépett pályára, de az európai csoportok sorsolását végző Ronaldónak sikerült a magyarokat az egyik ilyennel összepárosítani. Az utolsó kalapból Andorrát sorsolták Magyarország mellé, márpedig a miniállam azon kevés európai válogatott közé tartozik, amelyikkel szemben abszolút favoritnak számítunk. Az andorraiak történetük során mindössze három meccset tudtak nyerni, mindegyiket hazai pályán, tétmérkőzésen pedig csupán egyszer győztek - még 2004-ben Macedónia ellen. A 2006-os vébé selejtezője volt az egyetlen sorozat, ahol egyáltalán pontot szereztek, a jelenlegi Eb-selejtezők során eddig mind a hat találkozójukat elveszítették.

Az ötödik kalapból már korántsem sikerült ilyen kellemes ellenfelet kapni, hiszen Észtország jutott a magyar csapatnak. Az észtek még soha, egyetlen nagy tornára sem jutottak ki, a FIFA-világranglistán a legjobb helyezésük a 60. pozíció volt, amit viszont még 2002 decemberében értek el. A magyar-észt futballkapcsolatok az elmúlt időszakban egyébként is intenzívebbé váltak, a magyar klubok ugyanis előszeretettel igazolnak Észtországból. Jelenleg az NB I-ben három észt szerepel (Vjatseslav Zahovaiko - Debrecen, Jarmo Ahjupera - Győr, Sander Puri - Pápa, utóbbi kettő aktuális válogatott), de megfordult Győrben a jelenleg Angliában légióskodó, és a nemzeti tizenegyben alapembernek számító Tarmo Kink is.

Azt, hogy a magyar válogatott a kiemelés során a harmadik kalapba került, alapvetően mindenki sikerként könyvelte el. Románia „odasorsolása“ garantálja a parázs hangulatot a pályán és a lelátón is. A román együttes már korántsem olyan erős, mint pár évvel ezelőtt, amint azt a kiemelés során elfoglalt helye is mutatja. Eb-selejtezőcsoportjukban a románok a negyedik helyen állnak Franciaország, Fehéroroszország és Bosznia-Hercegovina mögött, Albániával azonos pontszámmal, és utóbbi ellen hazai pályán csak egy 1-1-es döntetlenre voltak képesek.

A második kalapnál a magyar drukkerek azért imádkoztak, hogy végre elkerülje a válogatott Svédországot, ami össze is jött, de Törökországgal sem lehetnek boldogabbak. A törökök 2002-ben világbajnoki bronzérmet nyertek, de azóta egyik vébére sem jutottak ki - igaz, a 2008-as Európa-bajnokságon szintén elődöntőt játszhattak. Az ország labdarúgása jelenleg nincs a legjobb állapotban, amint azt a nemrégiben kirobbant bundaügy is mutatja, de a válogatottban hatalmas a potenciál, a kispadon pedig Guus Hiddink személyében egy egészen kiváló szakember ül.

A legjobb európai válogatottak közül az a Hollandia jutott a magyar válogatottnak, amelynek játékerejéről nem is olyan régen első kézből szerezhettek bizonyságot. A két csapat ugyanis a mostani selejtezősorozatban is egy csoportban szerepel, és Hollandia Budapesten 4-0-ra nyert, majd Amszterdamban egy valamivel szorosabb, és mindenképpen szórakoztatóbb találkozón 5-3-ra verte a magyar együttest.

A hollandok a legutóbbi vébén ezüstérmesek voltak, az aktuális FIFA-világranglistán a második helyet foglalják el, és a csoportban abszolút favoritnak számítanak, aki ellen bármelyik együttes számára bravúrt jelentene a pontszerzés. Magyarország számára pedig különösen, hiszen a két együttes legutóbbi hét találkozóját egyaránt a hollandok nyerték, mégpedig összesítve 26-5-ös gólkülönbséggel. A csapat jelenlegi szövetségi kapitányának, Bert van Marwijknak a szerződése egyébként 2012-ig érvényes, vagyis elképzelhető, hogy a vébéselejtezők során már nem ő fogja irányítani a holland válogatottat.

Ami a többi európai csoportot illeti, a kiemeltek közül mindenki szerette volna elkerülni a második kalapba beosztott franciákat - ez végül a spanyoloknak nem jött össze, ami azt jelenti, hogy Spanyolország és Franciaország közül az egyik biztosan minimum pótselejtezőt játszik. Rendkívül pikánsnak ígérkezik az A csoport, ahol az egykori Jugoszlávia három tagállama (Szerbia, Horvátország és Macedónia) is összekerült egymással, de a német-osztrák találkozóknak is jelentős múltja van. Az angol drukkerek pedig kelet-európai körútra indulhatnak, hiszen csapatukkal egy csoportban van Montenegró, Ukrajna, Lengyelország és Moldova is.

A szombaton, Rio de Janeiróban tartott sorsoláson az 53 európai együttest nyolc hat- és egy ötcsapatos selejtezőcsoportra osztották. A csoportok győztesei egyenes ágon kijutnak a vb-re, a fennmaradó négy helyért pedig a nyolc legjobb második rájátszásban küzd majd meg. A selejtezők 2012. szeptember 7-én rajtolnak.
Az európai csoportok:
A csoport: Horvátország, Szerbia, Belgium, Skócia, Macedónia, Wales
B csoport: Olaszország, Dánia, Csehország, Bulgária, Örményország, Málta
C csoport: Németország, Svédország, Írország, Ausztria, Feröer-szigetek, Kazahsztán
D csoport: Hollandia, Törökország, Magyarország, Románia, Észtország, Andorra
E csoport: Norvégia, Szlovénia, Svájc, Albánia, Ciprus, Izland
F csoport: Portugália, Oroszország, Izrael, Észak-Írország, Azerbajdzsán, Luxemburg
G csoport: Görögország, Szlovákia, Bosznia-Hercegovina, Litvánia, Lettország, Liechtenstein
H csoport: Anglia, Montenegró, Ukrajna, Lengyelország, Moldova, San Marino
I csoport: Spanyolország, Franciaország, Fehéroroszország, Grúzia, Finnország.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.