lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2020. május 9., 15:00

Rabok legyünk, vagy szabadok?

A fenti címmel indít online szabadulószobát a Petőfi Sándor Programban résztvevő Kárpát-medencei diákság néhány ügyes tagja a karantén idejére. A jelenlegi helyzetre való tekintettel minden tevékenység az internet világában valósul meg. Sajnos. Ám a tettre kész fiatalok sem csüggedtek, hanem inkább megmutatták, hogy milyen is a kreatív elme, ha korlátok közé szorul. A fiatalok megválaszolták kérdéseinket, mindenki saját kompetenciájának megfelelően.

Fotó: Petőfi Sándor Program

Kik alkotják a szupercsapatot, kinek mi volt a feladata a játék létrehozása során?

Pap Boglárka: A játék vázát és agyafúrt csavarjait Gáspár-Barra Szilárd alkotta meg. A választott témához kötődő információmorzsákat együtt szedtük össze, ki-mit tudott bedobott a közösbe, készült egy-egy mini-szoba is. A háttérmunkatársak Simon Andrea, Martin Vivien, Nagy Karina, Szekeres-Ugron Villő, Bence Norbert, Techet Gábor és jómagam. Az arculat, a logó Norbi munkáját dicséri. A fő munkatevékenységünk a szórvány magyarság támogatására épül, s ez jelentse minden vidék sajátos feladatait. Van, aki táncot tanít, van, aki cserkészkedik, más óvodában, iskolában tanít, de van, aki adminisztrál, regisztrál. Változatos tevékenységi köröket tudhat mindenki magáénak, s amennyire ismerem magunkat, mi is elég sokszínűek vagyunk ehhez a hivatáshoz. (Ha pedig a színskáláról hiányozna egy árnyalat, biztos, hogy elsajátítjuk, csupán azért, hogy közösségeinket előrébb mozdíthassuk általa.)

Egyáltalán hogyan jött az online szabadulószoba ötlete? Mi volt a fő motivációtok a létrehozásában?

Gáspár-Barra Szilárd: Mikor a kijárási tilalmak miatt arra szorultunk, hogy otthonról dolgozzunk és a közösségeinkkel online tartsuk a kapcsolatot közös ötletelésbe kezdtünk. Ekkor hozakodott elő Simon Andrea azzal, hogy készítsünk egy szabadulós játékot. Az ő elképzelése eredetileg egy olyan játék volt, amely több online jelenlétet kíván a részünkről. Végül azonban olyan forma mellett döntöttünk, ami akkor is tud működni, ha mi már nem leszünk ösztöndíjasok. Az elsődleges cél az volt, hogy a közösségeink fiataljait meg tudjuk mozgatni valamivel ebben az időszakban, emellett pedig arra törekedtünk, hogy ez ne csak szórakozási, hanem tanulási lehetőség is legyen számukra, a magyar kultúrát is jobban megismerhessék.

Hogyan építettétek fel a játékot? Mik a játékszabályok?

Gáspár-Barra Szilárd: A játékot Google Drive-ban készítettük, így könnyen elérhető a játékosok számára. Főleg szövegekkel és képekkel kell dolgozni, megtalálni köztük a logikai kapcsokat, megfejteni a kódokat. Virtuális lakatként Google kérdőíveket használtunk. A szabadulásra szánt idő hosszabb, mint általában, a résztvevőknek két óra áll rendelkezésükre, hogy megfejtsék a feladatokat.

Van konkrét témája a szabadulószobának?

Gáspár-Barra Szilárd: Persze. Az alaptémát a világszerte elismert magyar tudósok élete, munkássága szolgáltatta. Arra összpontosítottunk a szabadulószoba felépítésekor, hogy a játékosok minél többet megtudjanak a magyar tudósokról, feltalálókról. Például a számítógép ősét megalkotó Neumann Jánosról, a szuperszonikus repülést fejlesztő Kármán Tódorról, az anyák megmentőjeként emlegetett Semmelweis Ignácról, Béres Józsefről, a beszélőgépet feltaláló Kempelen Farkasról és természetesen Rubik Ernő bűvös kockája sem maradhatott ki. A játékosok feladata az, hogy egy fiktív tudóst megmentsenek egy sikertelen teleportációs kísérlet után. A feladatok a magyar tudósok, feltalálók találmányaikhoz kötődnek.

Kik, milyen feltételek mellett és meddig jelentkezhetnek a játékra? Hogyan döntöttétek el, milyen korlátozásokat eszközöltök majd?

Nagy Karina: A játékra, május 10-e, Közép-európai időzóna szerint, 23 óra 59 percig lehet jelentkezni, egy online kitöltött jelentkezési lap segítségével. A felhívást, így az űrlapot is, mi alkotók terjesztjük, kifejezetten, a magyar szórványközösségeinkben (azon dolgozunk, hogy ez a jövőben elérhető legyen bárki számára, de egyelőre ekkora a kapacitásunk). A jelentkezéssel a 4 fős csapatok, vállalják, hogy 2020. május 11-e és 24-e között részt vesznek a bajnokságon. Minden regisztrált jelentkező csapat, kap egy részletes listát, milyen applikációkra és programokra lesz szüksége a megfejtésekhez valamint egy táblázatot, a szabad időpontokról, amikre aztán le lehet csapni. Szilárd igyekezett nem túl bonyolult, vagy idegen dolgokkal számolni, hogy könnyen letölthetők és használhatóak legyen. Természetesen szükség van egy számítógépre, QR kód olvasóra, Paint (vagy hasonló „festő“) programra, valamint egy olyan applikációra, ami a glb kiterjesztésű fájlok megnyitásához szükséges.

A tesztelések után úgy döntöttünk, hogy 14 év felettieknek ajánljuk a használatot, úgyhogy ez is kikötés.

Még egy fontos információ: minden csapat mellé rendelünk egy segítőt, aki végig asszisztálja a játékot, s akitől három alkalommal lehet segítséget kérni, de nem érdemes, mert pontlevonással jár!

Mi a véleményetek a személyes, illetve úgy mond ,,valós” szabadulószoba játékokról? Valószínűleg rendelkeztek saját tapasztalattal. Milyen típusút próbáltatok már?

Gáspár-Barra Szilárd: Az igazság az, hogy elég kevés tapasztalatunk volt. De a Petőfi Program ideje alatt már készítettem egy valós szabadulószobát a vajdasági cserkészeknek. Nagyon jól sikerült és igazából ez adta a lendületet. Persze sokat kellett tanulmányozni a szabadulószobákban alkalmazott technikákat. Eléggé rákattantam erre. Ha lejár a járvány biztosan felkeresek néhány szobát.

Pap Boglárka.: Személy szerint én nagyon kedvelem őket, eddig három szobát volt lehetőségem kipróbálni. Nagyon izgalmas és lelkesítő, amikor egy-egy láncszemet össze tudsz kapcsolni, mintha tiéd lenne minden titka a szobának, majd újra és újra ott találod magad kérdőjelek közt, hogy bizony még koránt sincs vége a feladványnak. Először a számok témájára épített szobát próbáltam ki a barátnőimmel, bár inkább humán beállítottságú vagyok, meglepően sok sikerélményünk volt, de kellett volna még 5 perc a szabaduláshoz (amit játékon kívül megkaptunk). Másodszor egy dupla cellás börtönből rabszökést imitáló feladványt teszteltünk a családdal, ez már sokkal nehezebb volt. Harmadszor pedig egy civilszervezet által készítettet volt alkalmam tesztelni, ami nagyon a szívemhez nőtt. Már régóta fontolgattam egy saját témájú szoba kialakítását, de úgy éreztem kevés vagyok hozzá. Ez a közös munka viszont új tapasztalatot és motivációt adott.

Simon Andrea: Én is voltam már szabadulószobában, és csináltam is egyet korábban, de az nem online volt. Őszintén szólva először nem is nagyon értettem, hogy Szilárd mire gondol, amikor elkezdte felvázolni az elképzeléseit.

Bence Norbert: A szabadulószoba általában olyan embereknek van kitalálva, akik valamilyen téren szeretnek csapatban dolgozni, s olyan élménydús, illetve változatos feladatokat elvégezni, amely után sikerérzetük van. Számomra ez a játék egy hatalmas puzzle, amelyet magam nem tudok kirakni. Ezért van szükség a csapatra, akik a „több szem többet lát” elv alapján más nézőpontból próbálják megközelíteni a rejtvényt. Személyesen egy-egy Kárpát-medencei vezetőképzőn vettem részt ilyen játékban (csapatépítő jellegű szabadulószoba), amely által nagyon sokat fejlődtem a csapatmunkában, illetve megtanultam azt, hogy minden részlet fontos egy feladatnál, amely csak nézőpont kérdése (erre van a csapat többi tagja, akik látják a megoldáshoz vezető könnyebb utat).

Szerintetek az emberek rákattannak erre így a karantén ideje alatt?

Gáspár-Barra Szilárd: Reményeink szerint igen. Úgy gondoljuk, hogy az online szabadulószoba kínálatban a miénk is versenyképes.

Simon Andrea: A 14 évestől felfelé lévő korosztályt nehezebb megfogni. Ez a játék számukra készült. Bízunk abban – ahogyan napjainkban a kihívások virágkorát éljük – ez a kihívás is megmozgatja a fiatalokat.

Bence Norbert: Mindenképpen fontos feltérképezni, hogy a játék, amelyből bajnokságot szervezünk a saját közösségeinkben milyen hatékony lesz, hány csapat vesz részt rajta, illetve milyen visszhangot kelt a fiatalság körében. Bízunk benne, hogy az első bajnokságra sok csapat összegyűl, s ennél is nagyobb elánnal készülhetünk a következő fordulókra.

A játék neve mindent visz. Kitől jött az ötlet, s mégis miként jutott idáig?

Simon Andrea: Örülök, ha tetszik. Igen, ez találó az aktivitás témáját illetően, és a Petőfi Sándor Programot tekintve is. Éppen a Nemzeti Ünnepre készültünk a gyerekekkel, amikor egyszeriben megváltozott a világ, és elkezdtünk ötletelni. Ez némiképp magyarázatot ad arra, hogyan pattant ki a fejemből. Ötletekben nem szenvedek hiányt, de ez nagyon kevés lett volna ahhoz, hogy idáig eljussunk. A megvalósítás, és a hozzá illő arculat a többiek munkáját dicséri. Ezért nagyon szeretek csapatban dolgozni, mindenki megtalálja a hozzá illő feladatot.

Nagy Karina: Nem sokáig ötleteltünk rajta, ugyanis, a szükségállapot első intézkedései közt volt valamennyiünk életében a március 15-i rendezvények lemondása. A megelőző hónapot szervezéssel és felkészüléssel, felkészítéssel töltöttük, így Petőfi Sándorral és a Nemzeti Dallal „telt“ (úgymond) a teljes hónapunk, benne volt a kollektív tudatunkban. Nagyon szépen rárímel a karantén helyzetre, mint bezártság érzésre, na és persze a szabadulószobára is. „Petőfisként“ (Petőfi Sándor Program ösztöndíjasként), meg egyszerűen adta magát.

Terveztek hasonló tevékenységeket, újdonságokat, ötleteket megvalósítani még a karantén ideje alatt?

Simon Andrea: Több projektet valósítottunk már meg, például a Verselő Kárpát-medence 2020, és vannak, amik folyamatosan működnek.

Bence Norbert: Amennyiben nagy érdeklődést kelt a Kárpát-medence szegletében az online szabadulószoba, mindenképpen szeretnénk új „részeket” készíteni. A jelenlegi helyzetre való tekintettel fontos, hogy a fiatalokat más módszerrel is fejlesszük az online térben, hiszen amellett, hogy a tanulmányaikat is online végzik, úgy gondolom, jó hatást gyakorolhat rájuk, ha csapatban gondolkoznak, illetve oldanak meg egy-egy feladatot.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.