"Vésztartaléknak" szánt ritka sárkányfenyőket nevelnek egy titkos helyszínen Ausztráliában
"Vésztartalékként" nevelnek ritka sárkányfenyőket Ausztrália egy titkos helyszínén, hogy szükség esetén bevethessék őket a törékeny vadon élő populáció megmentése érdekében.
A sárkányfenyőt (Wollemia) a botanikusok egy már kétmillió évvel ezelőtt kihalt növénynemzetségnek hitték, hiszen a létezéséről csak fosszíliák adtak hírt, mígnem egy ausztrál természetvédelmi őr 1994-ben meg nem találta a kihaltnak hitt fa élő példányait Ausztráliában.
David Noble a délkelet-ausztráliai Új-Dél-Wales állambeli Kék-hegység területének egyik keskeny szurdokában lelt rá a sötétzöld lombú, csokoládébarna törzsű, különleges facsoportra, majd a botanikusok megerősítették, hogy valóban a Wollemiát találták meg.
Az ősi fák új populációját az állam környezet- és örökségügyi hivatala költöztette át egy titkos területre, hogy egyfajta "vésztartalékként" szolgáljon a vadon élő állomány számára.
A sydney-i Királyi Botanikus Kertek kutatója, Cathy Offord szerint a tartalék populáció fái már termést is hoznak és jobban "érzik magukat", mint vadon élő társaik.
A botanikusok úgy vélik, hogy az ősi fa valamikor 200 millió évvel ezelőtt alakulhatott ki, amikor még a dinoszauruszok uralták a Földet.
Mesterséges körülmények között, a Sydney-i Botanikus Kert faiskolájában tömegesen szaporítják, és a csemetéket parkoknak, botanikus kerteknek adják el. 2006 tavasza óta a budapesti ELTE Füvészkertjében is áll egy nagyobb csemete.