2022. május 12., 14:42

Pitypangtól a pásztortáskáig - hasznos gyomok a kertben

Némely bosszantó gyomnövény akár hasznunkra is válhat, hiszen számtalan értékes, gyógyító hatású tápanyagot, vitamint tartalmaznak.

gyomok
Fotó: Pixabay
Pongyola pitypang

A gyermekláncfű levele vitaminokban és ásványi anyagokban igen gazdag. Megtalálható benne az A-, B-, D- és C-vitamin, valamint vas, szilícium, magnézium, cink és mangán. Levelével és gyökerével több száz éve kezelik a máj, epehólyag, és a vese megbetegedéseit, valamint az ízületi problémákat.

Bojtorján

A bojtorjánnak jelentős a réz, vas, mangán, magnézium, cink és kalcium-tartalma, de mindenféle B-vitamin, valamint C- és E-vitamint is jelentős mennyiségben van benne. Jelentősen csökkenti a bőrbetegségek tünetit, de a belső fertőzéses panaszokat is megszünteti.

Rendszeres fogyasztásával megelőzhető az érelmeszesedés csökkenti az infarktus és a stroke kockázatát, de a magas vérnyomást is. Friss hajtásából főzeléket is készíthetünk.

Csalán

A csalán szára, levele és gyökere is felhasználható gyógyászati célokra. A csalán talán a legerősebb vértisztító növény, ezért kiemelkedő méregtelenítő hatása miatt tisztítókúrák, böjtök hatékony és kedvelt gyógynövénye. A csalánban megtalálható az A-, B-, C-, K- és az U-vitamin. Az U-vitamin ritkán fordul elő a természetben, neve az ulcus (fekély) szóból ered, mivel alkalmas a fekély gyógyítására. K-vitamint tartalma belső vérzések esetén használ.

Az ásványi anyagok közül elsősorban a vas- és a klorofill tartalma magas, továbbá magnéziumot, cinket és rezet is találunk benne. Glukokinin tartalma természetes növényi inzulin.

A csalánból készült tea eltávolítja a szervezetben felhalmozódott mérgeket, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, fokozottabb vízkiválasztásra serkenti a vesét. Fokozza a szervezet védekezőképességét, tisztítja a teljes emésztőcsatornát és a vizeletkiválasztó rendszert, fáradékonyság esetén érdemes csalánkúrát végezni.

Fehér here vagy lóhere

A fehér here ízletes, bármilyen salátát feldob. ráadásul egyedülálló vértisztító hatása van. Köhögéscsillapító javítja az emésztést, segít az ízöletek regenerálódásában, a testet és a lelket egyaránt felfrissíti.

Arra figyeljünk, hogy ne vigyük túlzásba a fogyasztását, mert vérrögképződést okozhat a túladagolása. Ráadásul a fű közé vetve a gyepre is jó hatással van, mert megköti a talajban a nitrogént, ami a fű egyik legfontosabb tápanyaga.
Madársóska

A madársóska megszünteti a gyomorégést, de kizárólag frissen használjuk fel. Hatékony enyhébb emésztési zavarok esetén, sárgaság és vesegyulladás, sőt bőrkiütések ellen is hatékony. Savanykás levelei rengeteg C-vitamint tartalmaznak, még a bélférgeket is kihajtja a szervezetből. Virágzáskor azonban ne együk, mert a benne lévő kalcium-oxalát olyankor felhalmozódik benne, ami miatt mérgező lehet.

Cickafark

A cickafark a különösen sokat kutatott növények közé tartozik. Illatát és kesernyés ízét az illóolajok és laktonok okozzák. A cickafark illóolajában azulén, kámfor és b-pinén főbb illóolaj alkotórészek találhatók. A cickafark virágos hajtásaiban az illóolaj mellett szeszkviterpén laktonok, flavonoidok, alkaloidok, poliacetilének, triterpének, szterolok, fenolsavak, kumarinok és tanninok is találhatók.

Teája gyulladáscsökkentő, görcsoldó, szélhajtó, étvágy- és emésztésjavító, epehajtó, összehúzó, vérzéscsillapító, sebgyógyító és menstruációt elősegítő. A gyulladáscsökkentő hatásért elsősorban az azulén és a proazulének, a görcsoldó hatásért pedig a flavonoidvegyületek a felelősek.
Százszorszép

A százszorszép nemcsak mutatós, de ehető is. Bizony, a népszerű kerti dísz zöld részei és szirmai egyaránt fogyaszthatóak nyersen és főve, bár kissé kesernyés íze nem biztos, hogy a kedvencünké teszi majd. Ausztráliában már régebben is gyógyszerként használták teának megfőzve különböző emésztőrendszeri és légúti problémák enyhítésére. Gyulladásgátló tulajdonságai is vannak.

Tyúkhúr

A tyúkhúrnak számos gyógyhatása ismert már. Teája segíti az epe- és a veseműködést, kőoldó hatása is van. Csökkenti a vérben lévő koleszterinszintet. Használhatod még légúti betegségekre, köhögésre, tüdőbajra, emésztési zavarokra.

Vízhajtó hatása révén reumát is lehet vele kezelni. Zsíroldó tulajdonsága teszi alkalmassá az epeműködés javítására, a vérzsír bontására, emiatt fogyókúrázóknak fogyasztó hatása miatt ajánlható. Csökkenti a tejelválasztást.

Aranyérre, ekcémára, fekélyekre érösszehúzó, sebgyógyító hatása miatt alkalmas. Desztillált vízbe keverjük bele kifacsart levét, fáradt szemet borogathatunk vele. A sérülékeny, száraz bőrt ápolja a teájából készült borogatás.

Kányazsombor

Habár sok helyen agresszív gyomnak tartják, a kányazsombor valójában nagyon egészséges.

Nagyszerű A- és C-vitamin forrás, de alkalmazható vízhajtóként is, segít a súlyszabályozásban, erősíti a szívet és az immunrendszert, és csökkenti a koleszterinszintet. A történelem során használták többek között sózott halak ízesítésére, de krumplipürékben, levesekben és salátákban is megállja a helyét.

Porcsin

A kövér porcsin omega-3 zsírsavakban leggazdagabb növény. Levelei sok vasat és C-vitamint tartalmaz, sokan nyersen is szeretik. Savanykás főzelékek és savanyúságok fűszere. Kitűnően bírja a fagyasztást.

Az összeaprított, kipréselt leve hasmenés, szívgyengeség, húgyúti fertőzés és bőrbetegségek esetén alkalmazható. Gyökerét eltávolítva savanyúság is készíthető belőle. Magja esszenciális zsírsavat – linolénsavat – tartalmaz.
Fehér libatop vagy libaparéj

Kertjeink, szántóföldjeink egyik leggyakoribb gyomnövénye. Fiatal levelei és megőrölt magja ehető, Észak-Indiában régóta termesztett haszonnövény. Magas kalcium-, vas- és fehérjetartalmával a spenóthoz hasonlóan felhasználható levélzöldségféle lehet, de csak a fiatal 20–30 cm-es példányai vagy később a hajtáscsúcsai.

Salátának és levesnek is jó, bár kissé hosszabb főzési időt igényel, mint a spenót. Összegyűjtött, megszárított és megőrölt magvai a hajdinaliszthez hasonlóan alkalmazhatóak a konyhában.

Vigyázat szedés közben, mert a féregűző libatop vagy más néven mirrhafű kifejezetten mérgező! Bár igaz, hogy a gyógyításban felhasználják, de kizárólag szakemberek tehetik ezt. Tudták, hogy a partidrog Extasy tabletta egyik alapanyaga is ez a növény? 

Pásztortáska

Egy másik igen elterjedt „gyom” a pásztortáska. Tartalmaz flavonoidokat (antioxidáns tulajdonságú növényi hatóanyagok), peptidet, mely vérzéscsillapító tulajdonsággal rendelkezik, kálium és kálciumsókat, kolint (B-vitamin származék), mely fontos szerepet játszik az idegrendszer és az agy működésében), tiramint (vérnyomást növelő), Magjai, levelei és gyökere egyaránt ehetőek.

Papsajtmályva vagy papsajt
A papsajtmályva, közönséges mályva vagy egyszerűen papsajt a mályva nemzetségbe tartozó növényfaj. Európában, Ázsiában, Észak-Afrikában honos, gyomos társulásokban világszerte elterjedt. Zöldségként és gyógynövényként is felhasználják, de a talaj nitráttartalma feldúsulhat a levelekben.

A gyökeréből készített tea enyhén zselés állagú, nyugtató , stresszoldó hatását pedig az emésztő- és a vizeletkiválasztó szervekben fejti ki. A többi felsorolt gyomhoz hasonlóan a papsajtmályva leveleit is fiatal korában érdemes fogyasztani, és más zöldségek is helyettesíthetőek vele. A magtokok is ehetők, rengeteg fehérjét tartalmaznak.

Lándzsás útifű, vagy keskeny levelű útifű

Fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot és cinket. A növény jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, és sebgyógyító, összezúzott levele hasznos rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén.

Gyulladáscsökkentő, baktáriumölő hatása miatt használják légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására és köptetőként.

Ragadós galaj

A ragadós galaj hegyoldalakon, cserjésekben, akácosokban, árokpartokban előforduló gyakori egyéves növény. A ragadós galaj glikozidákat, cseranyagot, illóolajat tartalmaz. Nagyon magas a C-vitamin tartalma. Gyógyításra a föld feletti virágos hajtását kell gyűjteni június-július hónapokban.

A ragadós galaj legfontosabb feladata a mirigyrendszer védelme. Kiváló a pajzsmirigy alul- és túlműködésére is.

Teája idegnyugtató, altató, vérnyomáscsökkentő hatású, de kezelheted vele a vese, a máj, a hasnyálmirigy megbetegedéseit is. Külsőleg bőrbetegségek, pattanások, mitesszerek, furunkulusok, kezelésére használják. A növényből készült pakolás a napégés és mérges csípések gyógyítására is alkalmas. A Hagyományos Kínai Gyógyászat megfázások gyógyítására és izzadás csökkentésére alkalmazza.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.