magyar7 2024_27
Egy este a mesemondóval, két este a székelyeknél és miképpen nyílik ajkuk a szlovák szóra
Magyar7 - 27. száma
2023. december 22., 09:18

Piros karkötő és borostyán nyaklánc

Mindenki hisz valamiben. Hinni jó. Szükségünk van a kapaszkodókra. Ilyen az ember természete, így lettünk megteremtve. Könnyen elhiszünk valamit, amit a szeretett ember mond, akiben bízunk. Igaznak vélhetjük azt, amit elég sokan állítanak. Megveszünk, használunk valamit, mert „mindenki” így csinálja. Talán nem tévedek, ha azt állítom, a leghiszékenyebb ember mind közül a gyermeke egészségéért aggódó szülő. Az üzleti világ ezt arcátlanul ki is használja.

csecsemő - nyaklánc
Fotó: archívum

A gyermekorvosi rendelőben igen gyakran találkozunk azzal, hogy a kisgyermek csuklójára piros karkötőt kötnek, vagy nyakába borostyán nyakláncot tesznek. Minden szülő a legjobbat akarja a gyermekének, így ezekben az esetekben is meggyőződésem, hogy ott a jó szándék. Kevesen gondolnak rá, hogy ezek a kiegészítők veszélyt is okozhatnak. Járjunk utána, mi áll a piros karkötő és a borostyán nyaklánc használata mögött!

Ártó szellemek ellen?

A népi hiedelemvilágban erősen jelen volt az igézéstől, rontástól, szemmel veréstől való félelem, amely úgy tűnik, mai, modern világunkba is szemtelenül átszűrődött. A világ több kultúrájában is megtalálható a meggyőződés, hogy a piros szín és a gyöngy, vagy a kerek forma képes az ártó hatásokat távol tartani. A népi hitvilág szerint az élénk színű tárgy a rontó személy tekintetének elhárítására szolgál. Érték- és identitásvesztett világunk kereső emberére már kevéssé hat a népi hagyomány, viszont könnyedén rátalál az interneten hömpölygő és a boltokból özönlő misztikára és ezotériára. Ezek szerint a tanok szerint a bal csuklóra kötött vörös fonal megvédi viselőjét a negatív hatásoktól, a „gonosz szem” veszedelmes erejétől.

A Kabbala szerint az energia a test bal oldalán hatol be. Ezért kell a bal csuklóra kötni a piros fonalat, mert így a negatív energiákat a behatolás pillanatában feltartóztatjuk. A fonal gondos előírásoknak megfelelően, hét, egymást követő, sorozatos csomóban van megkötve, egy-egy csomó azt a hét spirituális dimenziót jelképezi, amely a jelen valóságunkkal van összeköttetésben.

Ne kérdezzen a részletekről a kedves olvasó, mert ezt az okkult halandzsát nem lehet elmagyarázni. Jó, jó, de azzal kezdtük, hogy mindenki hisz valamiben! Mi hát a gond azzal, ha valaki éppen a piros karkötőben?

Az, hogy egy hatástalan módszertől, tárgytól várjuk gyermekünk védelmét, már önmagában furcsa érzést kelt. A tény azonban, hogy az említett praktika veszélyes is lehet, egyenesen aggasztó. A kis piros karkötő két végére, közepére gyakran gyöngyöt erősítenek, melyek a csecsemő szájába kerülhetnek, miközben az öklét szopogatja, rágcsálja. A karkötő szakadhat, a gyöngyök beszippantva akár fulladásveszélyt is okozhatnak. A gyermek kis keze a karkötőnél fogva bárhova beakadhat, ebből komoly baleset lehet. Az állandó hordás miatt a karkötőn megtapadó szennyeződés fertőzésveszélyt jelent. Röviden fogalmazva: a karkötő legfeljebb balesetet vagy betegséget okozhat, megvédeni a gyermeket csak a szülők gondoskodó, odafigyelő szeretete fogja!

Betegségek, nyavalyák ellen

A másik gyakori jelenség, hogy állítólagos gyógyhatása miatt borostyán nyakláncot akasztanak a kisgyermek nyakába. A tömérdek forgalmazó a fogzás megkönnyítésére, a fájdalom csökkentésére ajánlja ezt az ékszert. De vajon hogyan fejti ki hatását?

A borostyánkő, más néven szukcinit a szerves ásványok közé tartozó féldrágakő, amely valójában a fenyőfélék megkövesedett gyantája. Színe a sárgától a barnáig terjed, 150 °C-on meglágyul, 250 °C

fölött megolvad. Gyakran tartalmaz zárványként ősi rovarokat. Az ókorban kedvelt ékkő volt, a római nők előszeretettel viselték, mivel hitték, segít egészségük megőrzésében. A 17. században porítva és folyadékkal elegyítve gyomorbetegségekre és az emésztés elősegítésére javasolták használatát. Némely helyeken napjainkban is használják, őrleményét zsíros keverékben bőrösszehúzásra forgalmazzák. Szeszben oldottan bedörzsölésre ízületi panaszoknál javasolják használatát.

A nyaklánc gyógyító hatását magyarázó elmélet azt mondja, hogy a bőrrel érintkezve a test melegének hatására illóolajok szabadulnak fel a borostyánból, amelyek a bőrön keresztül felszívódva a véráramba jutnak. A természetes borostyán összetevői között borostyánkősav található, illóolaj azonban egyáltalán nincs benne, így tévedés ennek tulajdonítani a hatást. Ha lenne is benne, nem ismerünk olyan illóolajat, amely a bőrön keresztül felszívódva képes lenne csökkenteni egy másik testrész fájdalmát. De arra sincs tudományos bizonyíték vagy magyarázat, hogy a borostyánkősav fájdalomcsillapító hatású lenne.

A borostyánkő értékét egykor az adta, hogy a 19. századig nem bányászták, pusztán a tenger hullámai által partra vetett darabok kerültek a kereskedelembe. Manapság a Balti-tenger partvidéke a legnagyobb lelőhelye. Tudnunk kell azonban, hogy ma már mesterségesen előállított műborostyán is létezik, és gyaníthatóan a filléres, vagy éppen túlárazott dömpingáru nagy része nem évezredek alatt megkeményedett növényi gyantából, hanem ügyes vegyi laboratóriumok mesterséges alapanyagaiból készül. Kiábrándító lehet, de a borostyán nyakláncnak vélt ékszerünk jó eséllyel barna műanyag.

Megint feltehetjük a kérdést: ha már a borostyán nyakláncnak nincs is fájdalomcsillapító hatása, de azért problémát nem okoz? A gond az, hogy a nyaklánc hordása kisgyermekeknél nemhogy hatástalan, de veszélyes! Egyetlen olyan vizsgálat sem ismert, amely a borostyánkő fogzást elősegítő, fájdalmat csökkentő hatását igazolná, arra viszont van, hogy egyes nyakláncok gyakorlatilag életveszélyesek. Ezek forgalmazását a fogyasztóvédelmi hatóság 2015-ben be is tiltotta.

A kisgyermek a szájába veheti a nyakláncot, amelyről gyöngyök törhetnek le, így azok fulladást okozhatnak. A fulladásveszélyen kívül a fojtásveszéllyel is számolni kell, hiszen a szóban forgó láncok hossza 35-36 centiméter. Ez a hossz elegendő ahhoz, hogy a lánc beakadjon valamibe és megszoruljon a gyermek nyakán. Több eset ismert, amikor a kisgyermek keze alvás közben a nyakláncba fonódott, amely így nyolcast képezve csaknem fojtást okozott. A három év alatti korosztály számára készített borostyán gyermeknyakláncok 9-10 éve jelentek meg az uniós piacon, a veszélyességük miatt az elmúlt években Franciaországban, Spanyolországban, Nagy-Britanniában és Luxemburgban már több ilyen típusú terméket visszahívtak.

Kétségtelenül rossz tehetetlenül nézni, ha egy kisbaba szenved. Mit adhatunk a fogzás megkönnyítésére? A fog kinövését legfeljebb a rágás (hűtött rágóka) segítheti, de kínálhatunk hideg gyümölcsöt, zöldséget is. A fájdalmat helyileg, az ínyen alkalmazott kenőcs, vagy szájon át adható fájdalomcsillapító szirup segítségével csökkenthetjük, ha szükséges.

Bízom benne, hogy a fenti áttekintés vonatkozásában egyre kevesebb hívet szerez magának a vörös fonál és a borostyán nyaklánc.

Közeleg a karácsony. Keresztény hitünk legkedvesebb ünnepe. A karácsonyfa alá hadd tegyek a nagyrabecsült szülőknek egy szívből jövő jókívánságot: gyermekeink egészsége érdekében fogadjuk el a tudományos ismereteket és higgyünk a betlehemi kisded végtelen, oltalmazó szeretetében! Mert hinni jó. De nem mindegy, miben.

Az írás megjelent a Magyar7 50. számában.

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.