2018. július 26., 11:15

Pénteken jön az évszázad holdfogyatkozása

Péntek este különleges égi jelenségnek lehetünk tanúi: a 21. század leghosszabb teljes holdfogyatkozásának. Az esemény maximuma magyar idő szerint 22:22-kor lesz látható, maga a teljes holdfogyatkozás pedig 1 óra 43 percen át fog tartani. Ezzel csupán 4 perccel marad el minden idők leghosszabb teljes holdfogyatkozásától.

Pénteken jön az évszázad holdfogyatkozása
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Archivum

A 2018-as év különösen kedvez a Hold rajongóinak, január 31-én már volt egy szuperhold, de ami pénteken jön, az a csillagászok szerint évtizedekig egyedi lesz: július 27-én a huszonegyedik század leghosszabb ideig tartó teljes holdfogyatkozását láthatjuk.

A vöröses színe miatt vérholdként is ismert jelenség 1 órán és 43 percen keresztül lesz látható, összehasonlításképp a januári holdfogyatkozás 1 óra 16 percig tartott. Mivel a vérholdat részleges holdfogyatkozás előzi meg, majd pedig követi, az egész procedúra majdnem négy órán át tart majd, pontosan 3 óra 55 percen keresztül lesz valamilyen szintű holdfogyatkozás.

 

Fotó:  EarthSky

A 2018. július 27-i (és egy nagyon kicsit 28-i) menetrend magyar idő szerint az EarthSky jóvoltából:

20:24 – elkezdődik a részleges holdfogyatkozás,
21:30 – elkezdődik a teljes holdfogyatkozás,
22:22 – a legnagyobb mértékű fogyatkozás,
23:13 – véget ér a teljes holdfogyatkozás,
00:19 – véget ér a részleges holdfogyatkozás.

Mivel a Föld és a Mars Nap körüli pályája egyaránt elliptikus, egyes találkozások alkalmával a szomszédok közelebb kerülnek egymáshoz, mint máskor. A 2016-os randin például csak 75 millió kilométernyire tudta egymást megközelíteni a két bolygó, két év múlva pedig nagyjából 62 millió kilométer lesz a távolság.

Az ideihez mérhető közelségbe legközelebb 2035-ben kerülünk majd a Marshoz.

A holdfogyatkozás olyan természeti jelenség, amely akkor jön létre, amikor a Nap, a Föld és a Hold egy tengelybe kerülnek egymással, és a Föld árnyéka rávetül a Holdra. A mostani holdfogyatkozás azonban abban különbözik a rendszeresen adódó jelenségtől, ugyanis ez alkalommal a Hold áthalad a Föld árnyékának középpontján, amelyet szaknyelven umbrának neveznek. A Föld ebben az időpontban a legtávolabbi ponton helyezkedik a Naptól, így a természetes árnyéka a legnagyobb méretű lesz. Ez azt eredményezi, hogy a Hold gyönyörű vöröses fényben tündököl majd.

A jelenség a legtökéletesebben Ázsiában, Afrikában és Ausztráliában lesz megfigyelhető, de a kelet-európaiaknak is tökéletesebb élményt nyújt majd, mint térségünk lakóinak, de az élmény így is páratlan lesz majd. Ilyen látványban legutóbb 2000-ben volt részünk. Az amerikai kontinenseknek a következő évszázadig kell várni hasonló hosszúságú teljes holdfogyatkozásra – Dél-Amerikában még elkaphatják a végét, de északon lemaradnak a látványról.

Miután kiélveztük a ritka égi látványt, ismét az égboltra vethetjük tekintetünket, hiszen a napokban hamarosan vakító narancssárgának látszik a Földről a Mars. Július 27-től 31-ig kell az égre szegeznie a tekintetét annak, aki szabad szemmel vakító fáklyának szeretné látni az éjszakai égbolton a Marsot.

A szomszéd bolygó július 31-én „mindössze" 57,6 millió kilométerre lesz a Földtől, vagyis közelebb, mint az utóbbi 15 évben bármikor. Emiatt távcső nem, legfeljebb tiszta égbolt kell majd a megcsodálásához. A Földközelítő manővert megelőző néhány napban a Mars háromszor olyan fényes lesz az éjszakai égbolton, mint általában, mert a Földnek épp a Nappal ellentétes oldalára kerül. Aki pedig távcsővel vizsgálja az eget, jóval részletgazdagabbnak látja majd a szomszéd bolygót.

 

Pénteken jön az évszázad holdfogyatkozása
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.