Ötven lovas vonult végig Nyíregyházán a hétvégi huszártalálkozón
Hagyományőrző huszárbandériumok díszmenetével, fiatal lovasok bemutatkozásával, fegyver- és mentési bemutatókkal várják az érdeklődőket a 16. Nyíregyházi Huszártalálkozón a hétvégén a szabolcsi megyeszékhelyen.
Bene János, a szervező Magyar Huszár Alapítvány titkára a programot ismertető sajtótájékoztatón felidézte, hogy a huszárságról mint a magyar hadtörténelem kiemelkedő fegyverneméről megemlékező első találkozót 1991-ben rendezték meg a huszártörténelem egyik kiemelkedő városában, azóta minden páratlan évben ebben a városba gyűlnek össze az egykori huszárok és leszármazottaik.
A szombati ünnepség beszédekkel kezdődött, majd a hagyományos katonai tiszteletadáson díszőrség állta körül a huszárszobrot, a debreceni dandár pedig díszsortüzet adott a háborúban elesettek tiszteletére.
Nyíregyházán az 1870-es évektől több huszárszázad állomásozott. A nyírségi nagyvárosban 1891-ben adták át az akkori Osztrák-Magyar Monarchia egyik legkorszerűbb és legmodernebb lovassági laktanyáját; ebbe a kaszárnyába vonult be 1891. november 1-jén a híres császári és királyi 14. huszárezred.
1941 nyarán a keleti fronton esett át a tűzkeresztségen az akkori magyar királyi honvédség elit alakulatának számító nyíregyházi lovasdandár, Vattay Antal tábornok parancsnoksága alatt. Az ő alárendeltségében lévő, Mikecz Kálmán őrnagy vezette IV. Hadik András huszárezred hajtotta végre a magyar hadtörténelem utolsó sikeres lovasrohamát.