Önnek is hiányoznak a nyugdíjhoz szükséges ledolgozott évek? Csak semmi pánik!
Az utóbbi időben nem kis „durranást” okozott a Szociális Biztosító által közel 3,4 millió embernek kiküldött nyugdíj-előrejelzés. Elsősorban az ütötte ki sokaknál a biztosítékot, hogy hiányoznak a ledolgozott évek. Nem kell pánikolni, van megoldás arra, hogy elsősorban a hamarosan nyugdíjba készülők még időben intézkedjenek.
Az ügyfelek a nyugdíj-előrejelzés elolvasása után valóságos roham alá vették a biztosító fiókjait, ahol alig győzik a munkát. Erik Tomáš munkaügyi, szociális és családügyi miniszter arra figyelmeztetett, hogy a fiatalabb generációk tagjai ne rohanjanak a kirendeltségekre, most elsősorban a nyugdíjba vonulás előtt lévők hiányzó éveit kell rendezni.
A miniszter szerint a nyugdíj-előrejelzéssel elérték a célt, amit szerettek volna. Óriási mértékben növelte a dolgozó emberek érdeklődését a jövőbeli nyugdíjuk iránt. A hiányzó évek sokszor csak abból adódnak, hogy nem minden ledolgozott év van regisztrálva a biztosítóban. Ennek pótlására mód van és érdemes is utánajárni, hisz a ledolgozott évek száma növeli a nyugdíj összegét is.
Aki most rendezi a hiányzó éveket, annak már nem kell ezzel bíbelődnie közvetlenül a nyugdíjkorhatár betöltése előtt.
Aki nem szeretne hosszú, tömött sorokban várakozni a Szociális Biztosító valamelyik kirendeltségén, annak érdemes igénybe venni az elektronikus ügyintézést.
Erre mód van az elektronikus biztosítotti számlán (EUP) keresztül, amit közel 573 ezren használnak. Itt folyamatosan elérhető a jövendő nyugdíj prognózisa is. De igénybe vehető a mobilalkalmazás is, amit már közel 77 ezer ember használ, és amin keresztül gyorsan ellenőrizheti az adatait.
Ha Ön is azon körülbelül 135 000 ember közé tartozik, akik valamilyen okból (például címváltozás miatt) nem kapták meg az előrejelzésüket, ne aggódjon. Csak be kell jelentenie az új címét vagy e-mail címét a Szociális Biztosítónak és kérnie kell, hogy küldjék el újra.
Ha hiányzó éveket, időszakokat talált az előrejelzésben, nem ijedjen meg. Forduljon bizalommal a Szociális Biztosító felé, mely segíteni fog azok pótlásában. Személyesen a fiókokban, de telefonon vagy e-mailben is tanácsot adnak. Ha valakinek hiányoznak az egyetemi évek, a sorkatonasággal töltött idő vagy egy-egy régi munkahely, a biztosító elmondja, milyen dokumentumokkal lehet igazolni azokat.
Könnyítés lesz a munkavállalóknak az is, hogy idén a vállalatoknak kötelező leadniuk alkalmazottaik regisztrációs leveleit 2025. december 31-ig visszamenőleg. Ez pedig azt jelenti, hogy a munkavállalóknak a kisujjukat sem kell majd megmozdítani, ledolgozott éveik megjelennek a rendszerben.
A Szociális Biztosító a jövőben is küld majd nyugdíj-előrejelzést. Ezekkel segíti a nyugdíjas évekre való felkészülést ügyfelei számára. Ha ön 50 év feletti, akkor évente megkapja az előrejelzést. Ha pedig 50 év alatti, akkor ötévente küldi ki a biztosító.