2017. szeptember 2., 12:30

Negyedszázaddal később is kérdőjelek övezik Dubèek halálát

POZSONY. Huszonöt év elteltével is számos embernek támadnak kételyei, ha Alexander Dubèek halálának körülményei kerülnek terítékre. Szeptember elsején, pénteken volt éppen 25 éve, hogy a szlovák történelem egyik legjelentősebb személyisége egy autóbalesetben súlyos sérüléseket szenvedve végül elveszítette az életéért vívott harcot. Halálát sokak szerint homály fedi.
201709020938140.DUBCEK__2-2.jpg

1992. szeptember 1-jén, a D1-es autópálya Prága – Brünn szakaszának 88. kilométerszelvényén, Humpolec közelében egy súlyos közúti baleset történt a nedves úttesten. A gépkocsi, amelyben a jelentős szlovák politikus, Alexander Dubèek utazott, az útról lehajtva a szántóföldön végezte. Dubèek éppen a Cseh és Szlovák Föderatív Köztársaság (ÈSFR) Szövetségi Gyűlésére utazott, amikor autóbaleset érte. A balesetben súlyosan megsérült a gerince és a medencecsontja.

A balesetet követően a humpoleci kórházba, majd onnan a prágai Na Homolce kórházba szállították. Az első napokban még tudott az orvosokkal beszélni, a gerincműtétét követően azonban komplikációk merültek fel. Művesére volt szüksége, és lélegeztetőgépre kellett helyezni. Végül 1992. november 7-én elhunyt. A politikust Pozsonyban helyezték örök nyugalomra.

Hirtelen halála kapcsán röviddel Csehszlovákia végleges felbomlása előtt gyilkosságot emlegettek, a vizsgálat azonban ezt soha nem bizonyította. Dubèek gépkocsijának sofőrje állítólag túl gyorsan hajtott a nedves úton. Ugyanakkor a politikus több konspiratív elmélet szerint is valakinek az útjában állhatott. Még ma is sokan csóválják a fejüket magán a rendőrségi vizsgálaton is, amely szerintük nem volt eléggé alapos. A luxus BMW-t a szakértői vizsgálatot követően nagyon gyorsan megsemmisítették, ami lehetetlenné tette a további vizsgálatokat. A gépkocsit vezető, s a balesetet könnyebb sérülésekkel megúszó Ján Rezník gépkocsivezetői gyakorlatának hiánya is szóba került. A bíróság egy év feltétel nélküli szabadságvesztésre ítélte.

Alexander Dubèek az 1968-as prágai tavasz egyik meghatározó egyénisége volt. Nevével összeforrt az emberarcú szocializmus fogalma. A Varsói Szerződés csapatainak csehszlovákiai inváziója, s az azt követő normalizáció évei Dubèeket a háttérbe szorították. 1989 novemberét követően azonban a demokrácia beköszöntének egyik központi alakjává lett. Neve mint lehetséges köztársasági elnök is felmerült, ám végül Václav Havel lett az államfő. Dubèek a Cseh és Szlovák Föderatív Köztársaság Szövetségi Gyűlésének elnöke lett, miközben élesen ellenezte Csehszlovákia kettéosztását és az önálló szlovák állam megalakítását.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.