lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. december 30., 17:12

Nagy emberek, kis történetek I.

Az Antwerpenben született Anthonis van Dyck (1599–1641) életének utolsó évtizedében I. Károly angol király londoni udvarában portréfestőként tevékenykedett.

Anthonis Vandyck
Anthonis Vandyck - önarckép
Fotó: reprofotó/Ma7
Csak a kezére figyelt

A királyi család tagjairól több mint 70 képet festett. Egy alkalommal a királyné ült ismét modellt neki, akinek azonban nem kerülte el a figyelmét az a körülmény, hogy a mester milyen gondot fordít a kezének a kidolgozására. Meg is kérdezte egy idő után: „Szeretném tudni, miért fordít olyan kivételes figyelmet épp a kezeimre?” Mire van Dyck őszintén ezt felelte: „Felség azért, mert ezek azok a kezek, amelyekből munkámért, reményeim szerint, gazdag jutalmat nyerhetek.”

XIV. Lajos
XIV. Lajos, a Napkirály
Fotó:  reprofotó
A Napkirály kérdése

XIV. Lajos (1638–1715) francia uralkodót sokan Napkirályként is emlegetik, nyilván fényűző életvitelére és költségeket nem kímélő építkezéseire célozva. Szép számmal akadtak a környezetében olyan udvaroncok is, akik kellő tehetség híján inkább a törtetésben jeleskedtek. Egyszer a király egyiküket váratlanul megszólította és megkérdezte tőle, hogy tud-e spanyolul.

Az illető nemmel válaszolt, de a kérdés nem hagyta nyugodni és napokig azon tűnődött, hogy mi volt az uralkodó szándéka.

Végül arra a megállapításra jutott, hogy nyilván spanyolországi követnek szemelték ki, ezért azonnal el kezdte tanulni a spanyolt és hamarosan jelenthette is a Napkirálynak, hogy bizony ő már tud spanyolul. XIV. Lajos erre megkérdezte:

Tökéletesen megtanulta a spanyol nyelvet?”

A válasz azonnal érkezett: „Igen, felség, egyaránt írok és olvasok spanyolul.” Mire a király megjegyezte: „Az pompás. Akkor most már eredetiben olvashatja a Don Quijotét.”

 
VII. Eduárd jeles cselekedetei

A több mint 63 évig uralkodó Viktória (1819–1901) angol királynő 1841-ben született első fiának 60 évig kellett várnia, hogy trónra léphessen VII. Edward néven.

VII. Edward
VII. Edward
Fotó:  reprofotó

Kilenc évig tartó uralkodása alatt (1910-ben hunyt el) nem sok vizet zavart a brit birodalom uralkodójaként. Jobbára protokolláris kötelezettségeknek tett eleget, olykor megnyitott egy kiállítást és gyakran iskolákat keresett fel. Az egyik látogatása alkalmával megkérdezte valamelyik gyerektől, hogy ismeri-e Anglia jeles uralkodóit.

A fiúcska sorolta a Henrikeket, a Jakabokat, a Györgyöket, és végül – miután a tanító súgott neki – megemlítette VII. Edward nevét is.

A király megörült a válasznak és nyomban tovább faggatózott, „Azt is meg tudnád mondani, hogy milyen jeles tetteket hajtott végre VII. Edward?” A kisfiú hebegett-habogott, de semmit nem tudott mondani és csak kétségbeesve bámult hol a tanítóra, hol a királyra. „Szóval nem tudod?” A kisfiú szégyenkezve vallotta be, hogy nem tudja, és el is sírta magát. „Na, ne bőgj, fiam – vigasztalta VII. Edward. – Én sem tudom, pedig nekem mégiscsak illene tudnom, ha csinált volna valamit.”

Megjelent a Magyar7 hetilap ünnepi számában.

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.