2011. július 13., 12:59

Működőképes fogakat „növesztettek" japán tudósok

TOKIÓ. Működőképes komplett „fogegységeket" növesztettek egér-őssejtekből a Tokiói Egyetem kutatói, akik kísérleteikről a PLoS ONE tudományos folyóiratban számoltak be.

„A kutatók Tszudzsi Takasi professzorral az élen az egerek moláris (őrlő) fogaiból kétféle őssejtet vettek, amelyeket "öntőformában" növesztettek, hogy szabályozzák a lelendő fogak hosszát és alakját.

A "fogegységeket" egyhónapos egerek alsó állkapcsába ültették be, amelyek körülbelül 40 nap alatt "kapcsolódtak össze" a környező szövetekkel és a csontokkal. Az új fogakba az idegrostok is beépültek.

A rágcsálók az új fogakkal teljesen normálisan tudtak harapni és rágni.
"Az őssejtekből létrehozott fogak teljesen működőképesnek bizonyultak" - hangsúlyozta Osima Maszamicu, az egyetem docense.

Tszudzsi Takasi arra mutatott rá, hogy helyreállító terápia során milyen fontos a megfelelő „csírasejtek" kiválasztása. Az egerek esetében azért sikerült működőképes fogakat létrehozni, mert a rágcsálók moláris fogaiból vették ki az alkalmazott őssejteket. Ezekből fejlődött ki a fogzománc, a dentin, a fogbél, valamint a fogcement.

A kutatók reményei szerint kísérleteik egy újabb lépéssel visznek közelebb emberi szervek megalkotásához, amelyeket a páciens saját őssejtjei felhasználásával növesztenek majd.

Amerikai őssejt-kutatók 2010-ben olyan mesterséges tüdőt hoztak létre, amellyel a rágcsálók néhány órán át voltak képesek lélegezni.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.