Mi alapján válogatják híreiket az internetes keresők?
Az internetes böngészők által összeállított hírfolyamok egyre több felhasználóhoz jutnak el. Ezek a hírforrások sok tartalmat közölnek, de vajon tudjuk-e, hogy mi szerint válogatják össze a tartalmakat, amelyeket olvasni „szeretnénk”?
A hírfolyamokban megjelenő híreket egyes keresőkben ugyan érdeklődési körünk alapján be is lehet állítani, ám ha ezt nem tesszük meg, bizony nem egyszer megfigyelhető, hogy bizonyos hírszolgáltatók hírei egyáltalán nem, másoké viszont kiemelt mennyiségben jutnak el hozzánk. Véletlenről lenne szó?
Az internetes böngészők piacvezetője a Google, hírszerkesztők helyett egy szigorúan titkos algoritmusra támaszkodik a cikkek kiválasztása során.
A rendszer automatikusan felülvizsgálja a tartalmakat, s ezt olyan mutatók alapján, mint az olvasók száma, földrajzi elhelyezkedése és az írás aktualitása. A témával kapcsolatos, a cikkekben megjelent kulcsszavak és az olvasók érdeklődése is befolyásolja az algoritmust. Josh Cohen, a Google üzleti termékmenedzsere a Search Engine Land-nek adott interjújában elárulta, milyen kérdéseket tesz fel a keresőrendszer a hírek kiválasztása során:
A Google általában előnyben részesíti azokat a weboldalakat, melyek elsősorban aktuális eseményekről számolnak be. Ahhoz, hogy egy oldal felkerüljön a Google hírfolyamára, a vállalat iránymutatása szerint, „eredeti, közérthető, grammatikai hibáktól mentes tartalmat kell publikálnia”. Ezenkívül,
– nyilatkozta a cég.
Az viszont nem tisztázott, hogy a tech-óriás mennyire tartja be saját szabályait. Mint ahogy az sem, hogy a fősodratú média által nem egyszer elhallgatni próbált hírek kapcsán milyen súllyal esik latba az ideológia a „félrevezető” hírek meghatározásakor. Ez utóbbit talán határozza meg maga az olvasó.
Egy másik, sokak által ismert internetes hírfolyam, a Microsoft Hírek, amely az Internet Explorel-t helyettesítő Microsoft Edge része. A Microsoft weboldala szerint, a kereső több, mint 1200 kiadóval dolgozik együtt, amelyek körülbelül 4500 márkanevet képviselnek.
– állítja a cég. Bár weboldalukon azt írják, hogy az olvasó kiválaszthatja a lap elrendezését, a cikkek témáját, és forrásait, utóbbival kapcsolatban azonban nem egy panasz érkezett a felhasználók részéről. A Microsoft News-ban ugyanis nem lehet beállítani milyen oldalakról szeretnénk értesülni a hírekről. Így azt, hogy melyek a „legmegbízhatóbb és leghitelesebb” kiadók, ismét valaki más dönti el helyettünk. Egy választás azonban továbbra is az olvasó kezében marad, eldöntheti, hogy mások „független” vagy inkább szubjektív, de saját döntésére támaszkodik a hírszolgáltatók kiválasztásakor.