2019. szeptember 7., 17:00

Mesével a képességek kialakulásáért

Meglepő tartalmú cikket olvastam a minap Uzsalyiné Dr. Pécsi Rita neveléskutató tollából, aki egyenesen azt állítja, hogy a művészetek gyerekeink életében nemcsak szórakoztatnak, hanem nevelnek is, hozzájárulnak a kicsik szellemi fejlődéséhez. Ezért lenne fontos, hogy életük során jóval többet kapjanak belőle. Helytelen az esti mesét rajzfilmekkel vagy számítógépes játékokkal helyettesíteni, hiszen ezzel megfosztjuk őket olyan képességek kialakulásától, amelyek felnőttkorban is fontosak lennének.

doczi-boldozsar.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Google

A mese elsődleges szerepe az, hogy megtanítson olyan életszituációk kezelésére, amelyek bármikor előfordulhatnak velünk is életünk során, mintát mutatva a konfliktusok, a valós gondok megoldására.  Ráadásul olyan erkölcsi értékek jelennek meg bennük, amelyek kizárólag azonosulás útján tanulhatóak. Érdekes, hogy a szellemi fogyatékos gyerekek is képesek az azonosulásra, mert igaz, hogy bal agyféltekéjük nem működik, de ilyenkor agyuk jobb féltekéjét használják.

Az agy olyan rétegeihez lehet eljutni a mesével, amelyhez más módszert nem ismer az ember.

Mesélés közben a gyerekek beleélik magukat mások helyzetébe, és keresik a kiutat, a megoldást, ezzel új idegpályákat alakítva ki magukban, amelyek felnőttként meghatározzák majd a konfliktusokra adott reakcióikat, a stressz oldó képességüket.

Vuk
Vuk
Fotó:  Google

A mesében mindig vannak konfliktusok, sohasem hazudja, hogy életünk tökéletes, ugyanakkor néhány lépés után mindig megmutatja a megoldást is.

Nem szabad a mesét cenzúrázni, kihagyni pl. a Piroska és a farkas című meséből azt, hogy a farkas bekapja a nagymamát. Ha hallás útján a gyerek maga elé képzel egy adott helyzetet, azt csak olyan szinten teszi, amely számára még nem felkavaró. 

Racionalitást se keressünk a mesében, hiszen az  szimbólumokat használ. Az a mese, amelyet egy gyerek többször is szeretne meghallgatni, olyasvalamit tartalmaz, amelyre épp nagy szüksége van.

Ráadásul az azonosulása során az érzelmeivel is megtanul bánni. Akinek már 5-6 éves a gyereke, annál a mesék segítségével az is kiszűrhető, mi bántja éppen. Találjunk ki közösen új meséket, a gyerek kérdései, megoldási javaslatai, illetve mindaz, ami felett átsiklik, roppant árulkodó a figyelmes szülő számára.

Fotó:  Google

Mesehallgatás közben a gyerek belső képeket alkot, és ez a kisiskolás kor egyik fontos feladata. Akinél ez a belsőkép készítés elmarad, annál a hiány agresszivitásba csaphat át.

Sose sajnáljuk tehát az időt a meseolvasásra, ha ettől gyermekünk boldogabb, kiegyensúlyozottabb felnőtt lesz!

doczi-boldozsar.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.