2024. január 27., 12:15

Megáll az ész - egyesek szerint az emberi légzés is hozzájárul a klímaváltozáshoz

Újabb szintet lépett a klímarettegők kommunikációja. Az edinburghi székhelyű, brit ökológiai és hidrológiai központ egyik legújabb tanulmánya szerint az emberek légzése is hozzájárul az üvegházhatású gázok keletkezéséhez és így a klímaváltozáshoz, a globális felmelegedéshez is – számolt be a tanulmányra hivatkozva a dailymail.

 

Greta Thünberg maszkban
Lehet, hogy lassan már nem csak a szánkat, hanem az orrunkat is be kell fogni?
Fotó: archívum

Bár a „brit tudósok felfedezték” kezdetű hírek sokak számára már olyan ikonikus jelentéstartalommal bírnak, mint az annak idején a „jereváni rádió jelenti” kezdetű viccek, ezt a most közzétett tanulmányt úgy tűnik komolyan gondolták. Legalábbis erre utal az a megállapítás, amely szerint az emberek által kilélegzett levegő, annak metán és nitrogéndioxid tartalma miatt akár 0,1 százalékkal is hozzájárulhat az üvegházhatású gázok kibocsátásához. És akkor a szarvasmarhák esetében már hasonló tényezőként kimutatott esetleges emberi böfögést vagy a bélgázkibocsátást még nem is vették figyelembe.

„Óvatosságra intünk mindenkit, aki azt feltételezné, hogy az emberek általi gázkibocsátások elhanyagolhatóak” – közölte a tanulmány kapcsán a központ egyik szakembere Nicholas Cowan, aki szerint az emberi metán és nitrogéndioxid kilélegzés a „fő probléma” és a széndioxid kilégzés nem jelent befolyásoló tényezőt, mivel azt a növények a fotoszintézis során beépítik.

A „rendkívül fontos” megállapításokat hozott tanulmány készítői rámutattak, hogy a vizsgálataik szerint csak a teszteken résztvevő emberek közel egyharmada – főként a nők és a 30 évnél idősebbek – lélegeznek ki metánt. Ugyanakkor hozzátették a klímaveszélyeztetésben a többiek is ludasak, hiszen ők a szervezetükben létrejött gázt, hmm, más módon bocsátják ki. A tanulmány készítése során nem találtak arra utaló jeleket, hogy az emberi szervezet metánkibocsátása összefüggésben állna a vizsgált személyek étkezési szokásaival.

Tehát fellélegezhetünk – persze csak óvatosan és kicsit – ezúttal nem kell rosszabbul éreznünk magunkat attól, ha esetleg húst is fogyasztunk, mint annak állítólagos negatív kihatásait hangoztatva már, más egyéb – ugyancsak megkerülhetetlen fontosságú – tanulmányokra hivatkozó „klímavédők” a húsfogyasztás csökkentését vagy egyenesen betiltását követelik.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.