Másképp néz ki, mint ahogy eddig gondolták. Cseh tudósok természetes állapotában ábrázolták a kromoszómát
Cseh tudósok forradalmi felfedezést tettek, amely nyomán valószínűleg át kell írni a biológia tankönyveket.
A világon először sikerült a teljes kromoszómát természetes állapotában elektronmikroszkóp alatt ábrázolniuk.
A kromoszóma a DNS-t, a növény vagy állat alapvető genetikai információját tartalmazó sejtes struktúra. Kiderült, hogy egészen másképp néz ki, mint ahogy azt a tudósok sokáig gondolták.
Kis túlzással ismét elmondható, hogy az X betűt alkotó hengerek nem teljesen simák, mint a kolbászok, hanem szőrösek - kiálló részek vannak rajtuk. Tudományos szempontból ez áttörés.
- mondta Jaroslav Doležel, a Cseh Tudományos Akadémia Kísérleti Botanikai Intézete olmützi csoportjának vezetője, aki a kromoszómákat előkészítette a brünni tudósok számára, hogy mikroszkóp alatt vizsgálják meg őket.
A kromoszómákon újonnan felfedezett kiemelkedések segíthetnek a kromoszómák viselkedési rendellenességeinek felderítésében, és abban, hogy kezeléssel megtalálják a módját egyes "rosszul működő" gének kikapcsolásának. A cseh tudósok nemcsak a kromoszóma mikroszkóp alatti vizsgálatra való előkészítésének módját változtatták meg teljesen, hanem magát a gépet is átalakították, hogy tökéletes képet adjon a kromoszómáról, méghozzá természetes állapotában.
Az akadémikusok csapatának kutatási eredményei annyira megdöbbentőek voltak, hogy többszöri tesztekkel kellett meggyőzniük külföldi kollégáikat arról, hogy az eljárásuk valóban működik.
Eközben kiderült, hogy gyorsabb, olcsóbb és jobb minőségű, mint a 2017-ben Nobel-díjjal kitüntetett krio-elektronmikroszkópia - mondta Vilém Neděla, a Cseh Tudományos Akadémia Műszertechnikai Intézetének munkatársa.
A tudósok új módszert fejlesztettek ki az elektronmikroszkópokkal való munkavégzésre. Az A-ESEM (Advanced Environmental Scanning Electron Microscopy, fejlett környezeti pásztázó elektronmikroszkópia) módszerrel gyakorlatilag bármilyen élő példányt, növényi és állati sejteket természetes állapotukban, kis élő állatokat, gombákat, penészgombákat, atkákat, fehérjéket, baktériumokat megfigyelhetnek, és a tudósok vírusok után is kutatnak.
Az új ismeretek segítenek új gyógyszerek kifejlesztésében vagy jobb és ellenállóbb mezőgazdasági növények nemesítésében.