2020. április 18., 18:27

Magyarok az olimpiákon XII.: Helsinki 1952 II. rész

Az előző részt a nyugtalankodó Rákosival és Szilvásy Miklós aranyérmével zártuk, vegyük fel hát a történet fonalát! Folytassuk a hetedik magyar arannyal...

Puskást tátott szájjal nézik a jugoszláv védők.
Fotó: goal.com

... amelyet Takács Károly szerzett, vagy pontosabban lőtt a gyorstüzelő pisztoly 30 méteres számban. Takács nem számított újoncnak, hiszen Londonban is győzött. Mögötte az ezüstöt Kun Szilárd lőtte meg, aki egyébként a tanítványa volt Takácsnak. „Tanuljanak meg akarni, mert akarni annyit jelent, mint célt érni" üzente az utókor sportolóinak még Londonból.

Most pedig nézzük meg közelebbről az egyik legsikeresebb sportunkat, az úszást.

Helsinkiben a hölgyek vitték a hátukon a csapatot – 4 arany, 2 ezüst egy bronz. Gyenge Valéria, Szőke Katalin, Székely Éva és a 4x100-as női váltó: Novák Ilona, Temes Judit, Novák Éva, Szőke Katalin. Novák ezen kívül még két ezüstöt hozott, illetve Temes Judit egy bronzot.

Gyenge Budapesten született, és Helsinkiben 400 méter gyorson ért fel a csúcsra. Sárosi Imre tanítványa volt, úgy nyert olimpiát, hogy előtte még sohasem volt egyéniben első. Az 1956-os olimpia után nem tért haza, Kanadában telepedett le. Sportolói karrierje után fotózással foglalkozott. Egy alkalommal így emlékezett vissza pályafutására:

Gyermekkorom óta az volt az álmom és később a célom, hogy olimpiai bajnok legyek. Azon kevés szerencsés sportoló közé tartozom, akiknek sikerült  a vágyat  valósággá tenni. Amikor megkaptam az olimpiai egyenruhámat, nem a szekrénybe akasztottam, hanem az ajtóra, hogy mindig láthassam, és  biztos legyek benne, hogy valóban csapattag vagyok.”

A döntőről a következőket mondta: „A döntő napján azt hiszem, félig önkívületben lehettem, nem emlékszem semmire, csak arra, hogy a gyülekező szobában ültünk a padokon és két szigorú FINA-asszony mindenkit ellenőrzött: az úszóruháink szabályszerűek-e, és mindenki visel-e kis bugyit alatta? A mai napig nem tudtam rájönni, miért kellett ez a  bugyi. Székely Évával egymás mellett ültünk, ugyan neki már volt egy aranya (200 m mell), de ő is sápadt volt és nem mertünk egymásra nézni. Novák Éva egy másik padon ült. Aztán csak arra emlékszem, hogy a rajtkövön állok és eldördült az indító pisztolya." 

A második helyen Novák Éva végzett, aki aztán a váltóban vigasztalódhatott. Nővérével egy csapatban sikerült kiharcolniuk az aranyat. Az olimpia idején titokban házasságot kötött egy belga újságíróval. Az olimpia után még hazatért, de már csak nagy nehézségek árán jutott ki Brüsszelbe a férjéhez. Ott befejezte orvosi tanulmányait, szemsebészként dolgozott. Nem szakadt el az úszástól, négy évvel később belga színekben indult Melbourne-ban.

Szőke Katónak, aki váltóban és egyéniben is győzött, a génjeiben volt az úszás. Édesapja Homonnai Márton,  kétszeres olimpiai bajnok pólós volt. Ő elvált édesanyja nevét használta. „A legnagyobb sportélményeim a helsinki olimpián születtek. Mint a magyar delegáció legfiatalabb tagja, élveztem az életet, talán természetes, hogy én voltam a magyar delegáció kedvence, s ráadásul a sikereknek is maradéktalanul örülhettem.” - emlékezett vissza a játékokra a döntőben is édesapja vízipólós sapkájában úszó bajnoknő.

Ez év februárjában hunyt el Székely Éva, Helsinki 200 méteres mellúszó bajnoka. A második világháború idején zsidó származása miatt nem sportolhatott. Sárosi Imre azonban nem hagyta elkallódni, irányításával csúcsra ért. Ő volt az első nő, aki 200 métert végig pillangózott,

pályafutása alatt hat világrekordot úszott a közönség által Pillangókisasszonynak nevezett Székely.

székely éva
Székely Éva
Fotó:  FB/MOB

Látásával már fiatal korában is problémák voltak. Az olimpia előtti búcsúztatáson fellépett Lakatos Sándor és cigányzenekara is. Székely a hátsó sorokból hunyorgott, koncentráltan figyelt a műsorra. A derék cigányprímás ezt annak rendje-módja szerint félre is értette. Az est végeztével Lakatos megkereste Székely ablakát és alatta elkezdett szerenádozni. A „műsorra” előkerült Gyarmati Dezső, Székely vízilabdázó férje is, majd kissé emelt hangon elmagyarázta a prímásnak, hogy valamit félreértett. Székely heves vérmérséklete is messze földön híres volt. Ezt edzője is megtapasztalhatta, mikor a téli hidegben kellett tempózniuk az uszodában, míg Sárosi a melegben sakkozott. Az előírt táv után a lányok bemenekültek a meleg folyosóra, ahol meglátták edzőjük partiját. Sárosi mérgesen, mert megzavarták a koncentrálásban egy „Na, mit akarnak?” felkiáltással fordult feléjük. Mire Székely csak annyit közölt, hogy pofon vágni valakit, és a szavait tett követte. „Nagyon örülök, mert a pofon nagyságából úgy érzem, hasznos volt a mai erőnléti edzés..." –reagált a mester.

Most pedig jöjjön, aminek jönnie kell: az Aranycsapat.

 Grosics Gyula, Buzánszky Jenő, Lóránt Gyula, Lantos Mihály, Bozsik József, Zakariás József, Hidegkuti Nándor, Kocsis Sándor, Palotás Péter, Puskás Ferenc, Czibor Zoltán. A Sebes Gusztáv vezette csapatban játszott még Budai II László, Dalnoki Jenő, Csordás Lajos, Kovács I Imre is.

25 csapat indult a focitornán, mivel Mexikó és a Saar-vidék visszalépett. Hét csapatnak nem kellett selejtezőt játszania, ők egyből a nyolcaddöntőben találták magukat,. Bár túlzás lenne azt állítani, ez a nyolc csapat volt a legerősebb, hiszen többek között a Holland Antillák is bekerült alanyi jogon. A selejtezők már júliusban kezdődtek, az első meccsen Czibor és Kocsis góljaival legyőztük a nagy rivális románokat 2-1-re. Jöhetett a legjobb 16 és az olaszok, akikkel a páston oly sok nagy csatát vívtunk már. A zöld füvön könnyebb volt, 3-0 ide Puskás 2, Kocsis 1 gól.

A negyeddöntőben a törököket hozta elénk a balsorsuk, 7-1 nekünk. Gólszerzőink Palotás, Kocsis, Lantos, Puskás, Bozsik.

A döntőbe jutásért a svédekkel játszottunk, sima 6-0. Puskás már az elején vezetést szerzett, és Hidegkuti állította be a végeredményt. 1952. augusztus 2-án a jugoszlávok sem fogtak ki rajtunk, Puskás és Czibor góljaival Magyarország olimpiai bajnok lett. A csapat által mutatott játék annyira elbűvölte az angolokat, hogy gyorsan leszerveztek a következő évre egy meccset velünk. Azt a meccset aztán 6-3-ra megnyertük…

Harmadszor nyertek aranyat a pólósok, akik vereség nélkül, a jugók előtt lettek elsők. Az aranyról a jobb gólkülönbség döntött.

Kardvívásban ismét taroltunk, a szokásos csapat arany mellé egyéniben az első három helyet is megszereztük. Kovács, Gerevich, Berczelly volt a sorrend. A debreceni Kovács hat olimpiát nyert egyéniben és csapatban. A Ludovika akadémián végzett tiszt, igazi észvívást mutatott be, fejvágásaitól rettegtek az ellenfelek, egyéniben egyedül Helsinkiben győzött.

Végezetül néhány szó Papp Lászlóról. "Görbe" második aranyát nyerte Helsinkiben. Ő volt az első, aki háromszor egymás után olimpiát nyert, hiszen négy évvel később Melbourne-ben is felállhatott a dobogó tetejére.  Adler Zsigmond volt az edzője. Gyerekként kortársaihoz hasonlóan inkább a foci érdekelte, aztán lement egy boksz edzésre. Így emlékezett:

Abban az időben más volt a szemlélet, mint ma. Azt mondták: ha lejön a gyerek, meg kell verni. Ha visszajön, jó bokszoló lesz. Ha nem, nem kár érte. Kaptam én is három akkora pofont, mint a télikabát. Lerongyolódott az etetőm, mint a parasztgatya. A levest csak szalmaszállal tudtam enni, mert a kanalat nem tudtam bevenni az etetőmbe. Eszem ágában sem volt visszamenni. Maradt a foci."

Szerencsére meggondolta magát, amatőrként mindent elért, nagy bánatára azonban nem tudott a profi világbajnoki címért öklözni. Máig nem tisztázott,  miért nem utazhatott ki a döntőre. A profik között 29 meccset vívott, 27 győzelem és két döntetlen. Egyik angol ellenfelét úgy elpüfölte, hogy a londoni parlamentben szóvá tették, miért ad a tévé egy olyan meccset, ahol így elagyabugyálnak egy angolt. 1989-ben a WBO profi ökölvívó szervezet tiszteletbeli világbajnokká nyilvánította. A KO-királynak hívott Papp balhorogjától mindenki rettegett, a sportszerűség mintaképe volt, egyik profi ellenfele a "ring lovagjának" nevezte.

Helsinkiben nagyváltósúlyban, 71 kg-ban indult. Első ellenfele egy afroamerikai srác volt, rá így emlékezett:

Odanézek, azt hittem, menten szívbajt kapok. Jött egy ilyen nagy demizsonfejű a szorító felé, átugrott a köteleken, aztán megszólalt a gong. Illedelmesen megyek, nyújtom a kezem, ő meg már ütött is, épp hogy elhúztam a fejemet…”

Nem sokáig bírta szegény, majd jött egy kanadai, ő a második körben szállt el Papp Laci balkezétől. Következett a bolgár Szpaszov, majd az argentin Herrera, végül a döntőben Van Schalkwyk Dél-Afrikából. Az első két menet még viszonylag kiegyenlítettnek mondható volt, bár már ekkor is a magyar versenyző vezetett, de az utolsó percekben a dél-afrikai többször is megroggyant, rá is számoltak, így nem volt kétséges, hogy ki nyeri a mérkőzést.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.