lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2022. november 28., 16:58

Magyar csaták, csatázó magyarok: Bizánccal szemben

Könyves Kálmán még kisgyermekként megkoronáztatta fiát, Istvánt. Mivel Álmos személyében Kálmán trónját veszély fenyegette, gyermekének még időben biztosítani akarta azt. Mégis, midőn II. István 15 évesen trónra lépett, inkább külpolitikai problémákkal kellett, hogy szembenézzen, mintsem belföldiekkel.

II. István
Moritz von Schwind festménye Josef Kriehuber litográfiája nyomán.
Fotó: wikimedia commons

A XII. század első évtizedeiben Magyarország és Bizánc viszonya békésnek volt mondható, ez egészen az 1120-as évek közepéig tartott. Akkor azonban több esemény is beárnyékolta a két ország viszonyát, amik aztán háborúhoz is vezettek. Az egyik, hogy a bizánci határhoz érkező magyar kereskedőket az Al-Duna környékén kirabolták.

Jóval többet számíthatott azonban az, hogy Bizánc befogadta az ismét szervezkedő, majd emiatt menekülni kénytelen, szeme világától megfosztott Álmos herceget.

II. János bizánci császár ugyanis megtagadta II. István kérését, hogy szolgáltassa ki neki a trónkövetelő. Álmos körül Makedóniában gyülekezett II. István ellenzéke, ezért a király mihamarabb cselekedett. 1127-ben csapataival Bizánc ellen vonult. Pusztító hadjárata egészen Szófiáig jutott. Felfogadott 700 frank (pontosabb, ha azt mondjuk nyugat-európai) zsoldost, akik értettek a várostromhoz. Sikeresen elfoglalta a magyar-bizánci határ erődítményeit például Barancsot. Nándorfehérvár (mai Belgrád) falait pedig Zimony várának megerősítésére használta fel. A bizánci uralkodó Philippopoliszban (mai Plovdiv) tartózkodott, és ide vonta össze erőit, de támadásra már csak a következő évben gondolhatott. II. István ekkor ép betegséggel küszködött így csapatainkat egy valószínűleg német származású vezér, Setephel irányította. Feladata „egyszerű” volt, akadályozza meg a Bizánciak átkelését a Dunán.

A bizánci csapatok Harám magyar határvárnál érték el a folyót, a Dunán pedig a bizánci dromonok, bizánci hadihajók vonultak fel. Elterelésként a Duna egy másik részéhez is küldtek szárazföldi csapatokat, mintha ott próbálnának meg átkelni. A csatára azonban mégis Harámnál került sor, a bizánci flotta görögtűz segítségével szétszórta a magyar hajókat, miközben a bizánci főerők is átkeltek a Duna bal partjára. A csatát a magyarok elvesztették, a Krassó patak hídján át akartak biztonságba jutni, az azonban leszakadt alattuk.

Összegyűjtötte seregét, és lelkének indulatában Görögország részeit dúlta. Tűzzel-vassal pusztította Görögország némely városait, és ama tartomány minden városa félelembe esett, és minden király félt István királytól, mint a mennykőcsapástól. A síró gyermekeket István király nevével fenyegették, hogy elhallgassanak. Hétszáz frank katona volt a királlyal, ezekkel dúlta Bulgáriát, és hadigépeikkel rombolta a görög várak falait. A császár nem jött ellene ütközetre, ezért a király követet küldött a görög császárhoz, és szidalmazta őt, mondván: nem méltó sem a császár, se a király nevezetre, mert anyóka és vén banya ő, hiszen egyre csak henyél, mint egy vén banya. Felelt ennek hallatára a császár, mondván: "Higgye meg a király szentül, hogy még ebben az esztendőben köldökig kimetszem a férfiúságát." Evégből igen nagy sereget küldött a császár Magyarországra; ezek eljöttek, és Haramnál átkeltek Magyarországra, és a magyarok ezt meg nem akadályozhatták, mert a görög hadigépek kénes lángot szórtak a magyar sajkákra, és a vízen gyújtották meg őket. A király országának minden erejét a görögök ellen küldötte, Stefelt tette meg vezérnek. Ezek elmentek, a Krassó-pataknál megharcoltak a görögökkel Barancsnál, de az Úr keze a görögökkel volt, és a magyarok meg nem állhattak ellenük. Ritka az olyan nagy vereség, amilyen ott esett: a Krassó-patak annyi emberi vérrel keveredett, hogy szinte vérnek látszott az egész, úgy feküdtek a páncélos emberek a folyóban, mint a tuskók; a futók és az üldözők rajtuk keltek át a patakon, mint valami hídon. Vágták a magyarokat, mint az ökröket, és nem volt, aki megmentse őket a görögök kezéből.” – így a Képes Krónika.

II. János Harámmal szemben a Duna jobb partján terpeszkedő Barancs várában őrséget hagyott, ő maga pedig hazatért.  A vereség hatására újra felerősödtek a II. István ellenes hangok, de a király nem sokat teketóriázott. Az egyik főkolompost, bizonyos Ivánt kivégeztette, a másik izgágát, Bors ispánt pedig száműzték az országból. Ezek után nekiállt megszervezni a Bizánc ellenes bosszúhadjáratát. Ehhez szövetségeseket is talált, Václav cseh-morva herceget, valamint a szerbek fejedelmét, I. Urost, aki már szíves-örömest szabadult volna Bizánc ölelő karjából.

1129 első felében II. István útra kélt hadaival, átkelt a Dunán és a földdel tette egyenlővé a bizánciak határerődítményét, Barancsot. II. János csak ősszel érkezett meg csapataival a helyszínre, és szerette volna még az igazán zord időjárás megjelenése előtt helyreállítani a várat. A megviselt bizánciakon igyekezett rajtaütni István, de terve kitudódott, így a bizánci csapatok zöme megmenekült a pusztulástól.

Végül a két fél 1129 végén Barancs közelében, egy dunai szigeten békét kötött a fennálló erőviszonyok alapján, az aktus tető alá hozását az is megkönnyítette, hogy időközben Álmos herceg jobb létre szenderült, így Istvánnak már nem kellett tartania egy esetleges trónkövetelőtől. A továbbiakban a bizánciak energiáját a kis-ázsiai szeldzsuk-törökök kötötték le, valamint közel-keleti keresztes államok. Magyarország és Bizánc viszonya hűvös maradt, de nyílt konfrontációra egy ideig nem került sor. Annak ellenére sem, hogy II. Vak Béla (1131-1141) uralkodása alatt, Könyves Kálmán lehetséges fia, Borisz trónkövetelőként lépett fel, majd kudarca után Bizáncban keresett menedéket.   

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.