2019. február 14., 11:08

Ma van az epilepszia világnapja

Talán kevesen tudják, hogy Szent Bálint vértanú  nemcsak a szerelmesek mentora volt, hanem az epilepsziások védőszentje is. Első alkalommal  a Nemzetközi Epilepsziaellenes Iroda 1997. február 14-én hirdette meg a világnapot. Ez a nap lehetőséget ad arra, hogy jobban odafigyeljünk a betegségre, illetve az epilepsziával élőkre.

A betegséget egy görög eredetű szó foglalja össze, melynek jelentése :"fogva tartás" vagy "megragadás". Az emberiség fél százaléka szenved ebben a kórban, és csaknem 5 százaléka élete folyamán legalább egy alkalommal átél epilepsziás rohamot. Leggyakrabban a gyermekkorban kezdődik, de az időskor kísérője is lehet. Az idegrendszeri eredetű görcsrohamok általános összefoglaló neve az epilepszia, amelynek semmi köze az elmebetegséghez

Az agyban található idegsejtek nagy erejű kisülése okozza,  akik ebben  nem érintettek, leginkább csak a nagy rohamot ismerik, de ez csak egyike az epilepszia sok-sok megjelenési formájának. Olyan ismert történelmi alakokat sem kímélt, mint Julius Caesar, Nagy Péter cár, Napóleon, IX. Pius pápa, Dosztojevszkij vagy Lord Byron. 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1997-ben világméretű kampányt hirdetett az epilepszia és a körülötte elterjedt előítéletek ellen, amely a világban mintegy 50 millió embert érint. Azt szerették volna elérni, hogy  szűnjön meg az epilepszia körüli találgatás, és fogadják el, hogy gyógyítható betegségről van szó, ne érje diszkrimináció az érintetteket. A korszerű kezelések ma már lehetővé teszik, hogy a betegek 75-80 százaléka tünetmentesen élhessen. Két kezelési módszere van: a gyógyszeres és a műtéti eljárás. A gyógyszeres kezelés célja a rohamok mennyiségének csökkentése, és súlyosságának minimalizálása. A műtéti kezelés során a rohamokat elindító gócot távolítják el.

A betegségről szóló legrégibb leírás időszámításunk előtt mintegy 2000 körül keletkezett, és a 40 táblából álló Babiloni Orvosi Kódexben olvasható. A táblára gondosan feljegyezték a különböző rohamfajtákat. Hippokratész ókori görög orvos elsőként mutatott rá, hogy  az agy megbetegedéséről van szó.

Görcsroham esetén a legfontosabb teendőnk, hogy tartsuk kíméletesen a fej talajhoz közelebb eső részét, így tompítva az esetleges beütődéstől. Ne fogjuk le a végtagjait, mert az akár töréshez is vezethet. A roham végeztével a betegek többsége eszméletlen, ezért stabil oldalfektetéssel minél előbb biztosítsunk számukra szabad légutat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.