magyar7 2024_27
Egy este a mesemondóval, két este a székelyeknél és miképpen nyílik ajkuk a szlovák szóra
Magyar7 - 27. száma
2011. július 23., 14:20

Légkondi okozta fertőzések

BUDAPEST. Az időjósok szerint az esős nyirkos időjárás már csak néhány napig tart, utána ismét jönnek a napsütéses napok. A nyári forróságban pedig elengedhetetl a légkondicionáló a lakásban vagy az irodában. Használata azonban körültekintést igényel.

Kutatások igazolják, hogy a klímaberendezés hűtővizében kórokozók telepedhetnek meg, az itt tanyázó baktériumok és  gombák komoly fertőzést okozhatnak. pl. légiós betegséget. Ez  egy bakteriális fertőzés, amely onnan kapta a nevét, hogy először az amerikai légió 1976-os kongresszusának résztvevőinél mutatták ki a jelenlétét. A háborús veteránoknál járványos tüdőgyulladás lépett fel, melynek okát a szakemberek egy bizonyos Legionella pneumophila nevű kórokozóval hozták összefüggésbe. A kórokozót a szálloda levegőjében a légkondicionáló-rendszer hintette szét. Mivel a fertőzés influenzaszerű tüneteket produkál, így azonosítása nem egyszerű. Ez a kórokozó a légkondicionáló hűtővizében szaporodik el, ám a fertőzéstől csak akkor kell tartani, ha a berendezés nincs megfelelően karbantartva, azaz nincs szakemberrel alaposan kitisztíttatva az idény kezdetekor.

A légkondicionáló hűtővizében nem csupán baktériumok, hanem gombák is megtelepedhetnek. Az Aspergillus gombafajok szívesen tanyáznak ebben a nedves környezetben. A tüdőbe belélegzett gombaspórák először a kishörgők falában telepednek meg, majd onnan a mélyebb tüdőszövetbe jutnak. Emellett a kórokozók az arc- és orrüregbe is befészkelődhetnek. A fertőzés kezdetben nem okoz panaszokat, ám amint a gomba elszaporodott a szervezetben, számos kellemetlen tünettel hívja fel magára a figyelmet. Ezek közé tartozik a fejfájás, nehézlégzés, rossz közérzet és a száraz köhögés. A  fent említett tünetek észlelése után azonnal fel kell keresni az orvost. A pontos diagnózis felállításához olykor röntgenre is szükség van. Ennek segítségével meg lehet állapítani, hogy a szervezet mely részein szaporodott el a gombafaj. A betegség kezelése gyógyszeres terápiával történik, az orvos általában amphotericin-B nevű szert ír fel.

A szakemberek szerint bár csábító lehet a 30-35 C°-os nyári kánikulában a légkondit a lehető leghidegebb fokozatra állítani, semmiképpen sem tanácsos sarkvidéki időjárást varázsolni lakásba vagy az irodába,mert ez is rombolóan hat a szervezetre. Az az ideális, ha a benti hőmérséklet legfeljebb 5-7 fokkal alacsonyabb, mint a kinti.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.