Lassulhat az internetforgalom a koronavírus miatt
Amióta terjedni kezdett az új típusú koronavírus, több mint 50 százalékkal nőtt a globális internetforgalom, világított rá kimutatásában a távközlési vállalatok által már jelzett trendre az Akamai amerikai technológiai cég. A példátlan mértékű adatforgalom-növekedést, a távmunka és a távoktatás mellett nem utolsósorban az okozza, hogy a kényszerű otthonlét miatt az emberek jóval több időt töltenek közösségi oldalak böngészésével és a posztolással.
Szakértők szerint, ha az adatforgalom huzamosabb ideig a jelenlegi ütemben növekedne, akkor fel kellene készülni annak lelassulására is. Ezért igencsak megfontolandó, hogy csatlakozunk-e azokhoz, akik kényszerű otthonlétük nagy unalmában válogatatlanul töltik fel és le a különböző tartalmakat, sokszor indok nélkül.
Az adatforgalom növekedés eddig főként Európában és az Egyesült Államokban volt megfigyelhető, vagyis ott ahol az otthoni munkavégzés, az online oktatás, illetve a streaming szolgáltatások a legelterjedtebbek.
Néhány országban, például Nagy-Britanniában és Spanyolországban már mérhető lassulást mutattak ki az országos karantén miatt. Az amerikai Ookla mérései szerint Európában Németországot érintette leginkább a sebességvisszaesés, ott 7 százalékkal lassult a net.
Mark Zuckerberg, a Facebook vezérigazgatója szerint már az ő közösségi oldaluk használatának növekedése is jelentősen túlmutat az évi csúcson, amelyet Újévkor szoktak kimutatni. A hang, illetve videóhívások különösen Messengeren és WhatsApp-on is több, mint a duplájára növekedtek – számolt be a CNN.
Az internetszolgáltatók állítása szerint a hálózatok rendelkeznek elég kapacitással a helyzet kezelésére, a már észlelt problémákat inkább a rendszerek hirtelen túlterheltsége okozta. „A streaming platformok és a távközlési szolgáltatók de a felhasználók is felelősséggel tartoznak az internet zökkenőmentes működésének biztosításáért" – hangsúlyozta a helyzet kapcsán az Európai Bizottság illetékes biztosa, Thierry Breton.
Az EU már intézkedéseket is tett az internetforgalom csökkentésére, arra kérte a Youtube és a Netflix streamingszolgáltatókat, hogy limitálják az adatforgalmukat.
Ennek köszönhetően a Netflix bejelentette, hogy 25 százalékkal csökkenteni fogja az adatforgalmát egész Európában, míg a Youtube tartalmai felbontásának átmeneti csökkentésével kezelné a kialakult helyzetet. A helyzeten azonban hosszabb távon az javíthat a leginkább, ha a felhasználók maguk is ésszerű keretek között tartják az adatforgalmukat.