lapajánló 20
A jól végzett munka, az új etnikai centrum és a tévutak
Magyar7 - 20. száma
2018. október 25., 10:20

Kincses hajó bukkanhatott elő a leapadt Dunából

Nagy mennyiségű pénzérmét, fegyvereket, használati tárgyak maradványait tárták fel a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) régészei az érdi Duna-parton; a leletegyüttes egy 18. század közepén elsüllyedt hajóról kerülhetett a folyóba.

dunai-vitorlas.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: archívum

A fémkeresős hobbirégészek tevékenysége sokszor problémás a lelőhelyek megbolygatása és a leletek kiemelése miatt, ezért az FMC olyan együttműködési programot indított, amelyben a fémkeresős civilek képzéseken, előadásokon vehetnek részt.

Nemrég éppen az egyik hobbirégész kereste meg a múzeumot azzal, hogy az érdi Duna-szakaszon, a folyómeder időlegesen kiszáradt részében egy réginek tűnő kolompot talált – mondta el az MTI-nek szerdán az FMC igazgatója.

Gulyás Gábor ehhez még hozzátette: a múzeum szakemberei megvizsgálták a leletet, és megállapították, hogy a Sárkányölő Szent György-ábrázolással ellátott kolomp a 18. század elejéről származhat.

Több mint ezer pénzérmét rejtett a folyami aljzat

A Kakukk-hegy természetvédelmi övezetéhez közeli helyszínen az FMC régészei már az első napon több mint ezer pénzérmét tártak fel, részint magyar pénzeket, de nagyon sok nyugat-európai – például németországi, németalföldi – érmét is.

Érdekes, hogy a leletegyüttesből hiányoznak a balkáni pénzek, van viszont az anyagban egy különleges, ritkaságszámba menő, a Pápai Államban vert példány. A kincsleletből a legújabb egy 1745-ös, Mária Terézia-korabeli pénzérme, ez is arra utal, hogy a hajó legkésőbb a 18. század közepén süllyedhetett el a Dunában – számolt be az igazgató. 

Mint elmondta, a pénzérmék mellett főként kézifegyverek – tőrök, lándzsák, kardok –, ágyúgolyók és használati tárgyak kerültek elő eddig.

Mária Terézia tallérja
Mária Terézia tallérja
Fotó:  archívum

Hamarosan kiderül, megtalálják-e a hajó maradványait is

Gulyás Gábor beszámolója szerint drón segítségével magát a hajóroncsot is megpróbálják felkutatni, és sikerült is beazonosítani valamit, ami akár a hajó maradványa is lehet. Ez egyelőre azonban még csak vélelem. Tóth János Attila, a Ferenczy Múzeumi Centrum búvárrégésze szerdán merül le ellenőrizni a roncsot – közölte. Ha sikerül megtalálni a hajó maradványait, azokat ki fogják emelni, de sietni kell, mert a Duna vízszintje emelkedni fog – jegyezte meg az FMC vezetője.

Gulyás Gábor hangsúlyozta, hogy a leletanyag önmagában is ritkaságnak számít a mennyiség miatt, ám ami még különlegesebbé teszi, hogy a feltárt darabok között igazi különlegességek is akadnak. Az FMC érmegyűjteménye ezzel a többezres gyarapodással a második legnagyobb lesz Magyarországon – fűzte hozzá.

Illusztráció
Illusztráció
Fotó:  archívum

A múzeum szakemberei már kutatják, hogy milyen hajók süllyedtek el Érdnél ebben a korszakban, a feltárt leleteket pedig restaurálják majd, hogy a Ferenczy Múzeumi Centrum kiállítást is rendezhessen belőlük – közölte Gulyás Gábor. 
dunai-vitorlas.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.