2019. augusztus 7., 11:54

Izrael véletlenül benépesíthette a Holdat? - Megkérdeztünk egy szakértőt

A nemzetközi sajtó ingerküszöbét alig ütötte át, hogy Izrael állam Beresheet névre keresztelt űrszondája még áprilisban belezuhant a Holdba. Pár napja azonban a program kutatói közleményben tudatták a világgal, lehet, hogy véletlenül sikerült kvázi-elpusztíthatatlan állatokat juttatni égi kísérőnk felszínére.

Hold
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Pixabay

A nagyjából mosógép méretű űrszonda lett volna az első, magántőkéből létrehozott eszköz, amely landolni tud a Hold felszínén. Leszállás közben azonban egy meghibásodás, majd egy kommunikációs hiba következtében a földi irányítás elvesztette uralmát a műhold felett, és az lezuhant.

A szondán található „űrkapszula” a híradások szerint körülbelül harmincmillió oldalnyi információt tartalmazott az emberiségről, például gyermekrajzokat, a Tórát vagy a teljes, angol nyelvű Wikipediát.

A projekt munkatársai az utolsó pillanatban, egy speciális, nagyjából mesterséges borostyánként leírható tárolóban emberi DNS-mintákat, illetve az állatvilág abszolút túlélőinek számító medveállatkákat is elhelyeztek a szondában.

A műholdfelvételek alapján úgy tűnik, a szonda nem sérült meg annyira, hogy ez a speciális tároló károsodjon. Izraeli biológusok szerint „több, mint valószínű”, hogy a medveállatkákra jellemző, különleges, hibernációszerű állapotban tartózkodó példányok túlélhették a zuhanást.

Lapunk megkereste Kováč Barnabáš genetikust, aki szakavatott ismerője ezeknek a különleges állatoknak, egyetemi szakdolgozatát is e témában írta.

Nagyon röviden jellemezze kérem a medveállatkákat! Sokan bizonyára nem is hallottak még ezekről a lényekről.

Annyi bizonyos, tényleg nagyon különleges lényekről van szó. Nem szeretném túlzottan untatni az olvasókat, lényeg, hogy ezek a többsejtű állatkák teljesen külön csoportot képeznek az állatvilágon belül. Van egy speciális képességük, az úgynevezett anhidrobiózis állapotába képesek lépni, ebben a formában gyakorlatilag mérhetetlen az anyagcseréjük, testük víztartalma a tizedére csökken, kibírják az extrém meleget és hideget, az ionizáló sugárzást, a vákuumot vagy az extrém mértékű nyomást is.

Egy szó, mint száz, tulajdonképpen nem is bizonyítható, hogy élnek.

Gondolom, akkor éppen ezért esett rájuk az űrkutatók választása?

Végülis igen, ráadásul korábban is jártak már az űrben medveállatkák. Az úgynevezett Tardis program során a már említett állapotban kilőtték őket az űrbe, majd visszatérve onnan némi víz hozzáadásával újjáélesztették ezeket a kis állatokat. Nagyon leegyszerűsítem most a dolgot, de a lényeg, hogy az "űrséta" után a felélesztett példányok vígan szaporodtak tovább, nem rettentette meg őket a világűr.

Egy jóképű medveállatka
Egy jóképű medveállatka
Fotó:  scienceblogs.de

Mi a helyzet ezekkel a mostaniakkal? Meddig húzhatják a Holdon?

Mielőtt évtizedek múlva a Holdról űrhajókon visszatérő medveállatka-seregeket vizionálnánk, nem árt, ha tudjuk, ezek az állatkák jelenleg is az imént ismertetett különleges hibernációban vannak. Csendben alszanak, hacsak valaki "fel nem ébreszti" őket, akár évtizedekig is megmaradhatnak ebben az állapotban.

Volt róla szó, hogy valahogy visszahoznák ezt a tárolót, de erre jelenleg kevés az esély. Ha felnézünk a Holdra, egy darabig még bátran odaképzelhetjük ezeket a kedves kis állatkákat.
Hold
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.