2019. február 23., 13:04

Ismét előkerült a világ legnagyobb méhe

A rovart még a 19. század ötvenes éveiben Indonéziában fedezte fel Alfred Russel Wallace brit utazó, természettudós, az evolúcióelmélet egyik előfutára. A tudományos nevén Megachile plutoként ismert méhfaj nőstényeinek testhossza eléri a 38 millimétert, szárnyainak fesztávolsága 63 mm. A hímek kisebbek.

wallace-meh.jpg
Fotó: Avia Clementina/Twitter
Az angol nyelvterületen Wallac’s giant bee a neve, ez magyarra Wallace óriás méhének fordítható. Ritka és veszélyeztetett élőlényről van szó, amely hosszabb időre eltűnt a kutatók szeme elől.

A tudósok 1981-ben három indonéz szigeten ugyan ismét ráakadtak a rovarra, de ezt követően közel négy évtizeden át nem volt róla semmi hír. A múlt évben aztán az interneten két ilyen méhet kínáltak megvételre. Januárban szakemberek egy csoportja útra kelt Indonéziába, hogy Wallace nyomdokain haladva megtalálják a méhet és lefényképezzék. Igyekezetüket siker koronázta.

„Lenyűgöző volt megfigyelni a rovarvilágnak ezt a röpködő bulldogját” – mondja Clay Bolt fényképész, akinek január 25-én sikerült lencsevégre kapnia a méhet.

A Nemzetközi Természetvédelmi Szövetség (IUCN) a Wallace óriás méhet a veszélyeztetett fajok között tartja számon, de a vele folytatott kereskedelmet egyelőre semmilyen nemzetközi megállapodás nem korlátozza.

A Princetoni Egyetem entomológusa, Eli Wyman, aki a kutatócsoport tagja volt, úgy látja, hogy ezeket az állatokat nemcsak a gyűjtői szenvedély fenyegeti, hanem életterük fokozódó beszűkülése és az erdők kivágása is. Abban bízik, hogy sikerül majd többet is megtudni a rovar életmódjáról és ezzel segíthetik megmenekülését a kihalástól.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.