magyar7 2024_27
Egy este a mesemondóval, két este a székelyeknél és miképpen nyílik ajkuk a szlovák szóra
Magyar7 - 27. száma
2023. október 29., 09:49

Immunerősítés tíz lépésben

Itt az ősz. Ha az év többi szakában nem is, ilyenkor mindannyiunkban felmerül a gondolat: meg kellene erősíteni gyermekünk immunrendszerét! Az iskola, óvoda megkezdésével természetes módon megszaporodnak a betegségek. A náthát okozó vírusok megkezdik vándorlásukat egyik kicsi gazdáról a másikra. Köztünk ólálkodik a Covid is, és mint minden évben, most is elkerülhetetlen lesz az influenzajárvány.

immunrendszer
Fotó: Pixabay

A megoldást hajlamosak vagyunk egy-egy „immunerősítő” csodakapszulában keresni, amit csak rendszeresen be kell kapni. Ha ilyen létezne, erre az írásra semmi szükség nem lenne. A patikák és az internetes üzletek számtalan immunerősítő, vitamintartalmú készítményt kínálnak, melyek gyógyhatása finoman szólva kérdéses. Hogy miért? Mert az igény, a kereslet hatalmas és a gyártók erre ügyesen reagálnak.

Pedig általános „immunerősítő szer” nem is létezik. Ha létezne, akkor sem lenne kapható, hiszen használatával áteshetnénk a ló túlsó oldalára. A túl erős, agresszív immunrendszer-allergia kialakulásához vezethet, vagy autoimmun folyamatok eredményeként saját testünk ellen fordulhat. Bár léteznek olyan gyógyszerek, amelyek az immunrendszer egyes meghatározott folyamataira, sejtes összetevőire vannak hatással, ezek használatát orvos javasolja. 
Valóban túl sokat beteg a gyermek?

A kisgyermek első éveit viszonylag védett családi közegben éli. Az óvodába lépéssel megszaporodnak a betegségek. Ez természetes folyamat. Előfordul, hogy úgy véljük a gyermek „sokat beteg”, pedig a legtöbbször nincs semmi gond az immunrendszerével. Mindössze arról van szó, hogy immunrendszere még nem kellően érett, sok fertőzéssel még nem találkozott.

A szakemberek megegyeznek abban, hogy az óvodáskorú gyermek akár 8-12 alkalommal is lehet beteg egy évben, feltéve, ha ezek könnyen gyógyuló, szövődménymentes állapotok. 

Mit tehetünk tehát mindezek ismeretében? Ahelyett, hogy az immunrendszer erősítésén erőlködnénk, próbáljuk gyermekünknek megadni azt, ami az immunrendszere alapvetően helyes működését támogatja. Hétköznapi dolgokról lesz szó, amelyek betartása nem is mindig olyan egyszerű. Nézzük mi az, amit a tudomány már igazolt!

1. Az elegendő és minőségi alvás elengedhetetlen a helyreállító folyamatokhoz. Az 1 és 3 év közötti gyermekeknek 12-14 óra alvásra, míg a 12 év alatti gyermekeknek körülbelül 10 óra alvásra van szükségük. Az alvás minőségét több tényező is befolyásolhatja. Nem javasolt alvás előtt 2 órával nehezen emészthető ételt fogyasztani, valamint az érzelmekre erősen ható filmeket nézni, számítógépes játékot játszani, mobiltelefon, vagy táblagép képernyője előtt időzni.

2. A minőségi és változatos étrend biztosítja, hogy a gyermeki szervezet elegendő ásványi anyaghoz és vitaminhoz jusson. A helyes táplálkozás szabályait mindenki jól ismeri: fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, halat, hüvelyeseket, mértékkel tejterméket, vörös húsokat, de édességet és „kövér” ételeket csak elvétve. Van itt azonban néhány élelem, mely kivételesen támogatja védekezőképességünket. Ezek olyan zöldségek és gyümölcsök, melyekben különösen magas a karotinoidok, a C-vitamin, B6-vitamin, vagy az omega-3 esszenciális zsírsavak szintje. Ezért jó, ha napi szinten felváltva fogyasztunk répát, zöldbabot, brokkolit, fokhagymát, tengeri halakat, mangót, spenótot, narancsot, káposztát, édesburgonyát, banánt, idény szerint epret és tökféléket. Ezek segítik a fehér- és vörösvérsejtek, valamint az ellenanyagok képzését, de csökkentik a szív és daganatos megbetegedések esélyét is. Mennyi vitamint fogyasszunk? Túl kellene lépni a vitaminkészítmények kultuszán. Ezek hatását a tudományos kutatások nagyon megkérdőjelezik. C-vitaminból például elegendő 200 milligramm, melyet naponta 6 adag zöldség vagy gyümölcs biztosít.

3. Kerüljük az immunrendszerölőket! Az alábbi 4 tényező nemcsak immunrendszerünket, de általános egészségünket is károsítja:

- A finomított lisztből készült termékek, főleg, ha egészségtelen zsírokat és cukrot is tartalmaznak, észrevétlenül károsítják egészségünket. Kismértékben megengedhető, de ne ez legyen a gyermek étrendjének alapja.

- A finomított cukor. Egy átlagos amerikai naponta körülbelül 22 teáskanálnyi hozzáadott cukrot fogyaszt, ami az ajánlott mennyiség háromszorosa. Európában sem jobb a helyzet. Következményként a túlsúly már gyermekkorban is egyre gyakoribb, mely az immunrendszer alattomos likvidálásához vezet.  A vércukorszint ingadozása ugyanis károsítja a védekezésben fontos szerepet játszó fehérvérsejtjeinket.

- Nemcsak az aktív, de a passzív dohányzás is bizonyítottan rombolja a légutak és a bél nyálkahártyájának immunitását.

- Az antibiotikumok a tudomány hatalmas ajándéka az emberiség számára, azonban komoly károkat okozhatnak az immunrendszerben. Fontos, hogy mértékletesen és helyesen alkalmazzuk őket. Az antibiotikum válogatás nélkül öli nemcsak a kóros, de a hasznos baktériumflórát is. Használatuk után egy hónapig adjunk probiotikumot a gyermeknek.

4. Ne legyünk tisztaságmániásak! Valójában kevés olyan rossz baktérium van, amely igazán káros. Mára már tudjuk, hogy nem kívánatos az extrém tisztaság és gyermekeink „búra alatt” tartása. Nyugodtan engedjük meg, hogy megmártózzanak a természetes világban.

5. Mozgás, torna és ha lehet, egy kis tenger! Nem kell sok. Egy felnőtt embernek elég napi 30 perc emelkedett pulzussal járó mozgás. A gyermeknek még inkább szüksége van a rendszeres mozgásra. Mindegy, hogy az gyors séta, futás, biciklizés, úszás, vagy más aerob mozgás! Kutatások igazolják ugyanis, hogy a rendszeres mozgás növeli szervezetünk ellenanyagszintjét. A tenger az immunrendszer barátja! Ideális például a horvát és a görög tengerpart, ahol a természet és a levegő is tiszta és kevés az allergiát keltő anyag. A jódos tengeri levegő élénkíti a légutak nyálkahártyáját, a tengervíz gyógyítja az ekcémát.

6. Eddzük magunkat hűvös vízzel, levegővel! Jó szolgálatot tehet, ha gyermekünk rendszeresen találkozik langyos zuhannyal, alkalomadtán tóban, patakban fürödhet.  Az őszi, téli időszakban, csípős időben is fontosak a rendszeres séták. Ha jól felöltözünk, a hideg nem árthat, épp ellenkezőleg, a gyermek szervezete egyre ellenállóbbá válik.

7. A napsütés gyógyít! A D-vitamin rendkívül fontos nemcsak az immunrendszer, de számos szervrendszerünk működéséhez. A kutatások azt mutatják, térségünkben az emberek közel 95%-a D-vitaminhiányos a tél végére. Bizonyított, hogy akár 40%-kal nagyobb az esélyünk a megfázásra, ha szervezetünkben nincs elég D-vitamin. A nyári időszakban elegendő D-vitaminhoz juthatunk, ha arcunkat és végtagjainkat 15-20 percig éri a napsütés. Októbertől áprilisig azonban mindenkinek ajánlott a D-vitamin pótlása. 1 és 18 év közötti gyermekeknek napi 500-1000 IU (international unit - nemzetközi egység), 18 év felett pedig napi 1500-2000 IU az ajánlott.

8. Kezeljük az alapbetegséget! A hosszú távon kezeletlen allergia, ételérzékenység, asztma vagy krónikus légcsőgyulladás lassan, de biztosan rombolja az immunrendszert. Ezen állapotok elhanyagolása gyakori megbetegedéshez, fokozott antibiotikum-használathoz vezet.

9. Ha mégis elcsábít bennünket a gyógyszertárak bőséges kínálata, nézzük, mit keressünk! Az eddigi tudományos ismereteink alapján segítheti az immunrendszer működését és az ismétlődő légúti hurutok, más fertőzések leküzdését a kasvirág (Echinacea), a zsensen (ginseng), az aloe vera, a kolosztrum, a propolisz, vagy a laskagombák béta glükán kivonata.

10. Nevessünk sokat! Igen, igen leírni sokkal könnyebb, mint megvalósítani. Agyonhajszolt, teljesítményorientált világot élünk. A tények viszont egyértelműek. A túlzott stressz, feszültség és szorongás testi egészségünk, immunrendszerünk gyilkosa. A gyermek egészsége szempontjából különösen fontos a kiegyensúlyozott, szeretetteljes családi háttér, a felhőtlen, vidám hangulatú együttlétek, a beszélgetés, meghallgatás és a közös játék. Gyermekünk és magunk érdekében is érdemes tudatosan munkálkodni lelki jólétünkön – testünk meghálálja.

Megjelent a Magyar7 2023/42. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.