2018. december 25., 14:46

Horváthék – egy boldog család

A dunaszerdahelyi Horváth András álmában sem gondolta volna, amikor hetilapunkat megrendelte, hogy éppen ő lesz az a szerencsés, aki előfizetői versenyünk győzteseként egy hófehér Citroën boldog tulajdonosává válik. Azért rendelte meg a Magyar7‑et, mert megfogta a tartalma, a sokszínűsége. Amikor a szerkesztőségből felhívták, hogy ő lett a nyertes, pár pillanatig el sem hitte.

horvathek1.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

A nyereményautó akkor is ott állt a tömbház előtt, amikor adventi látogatásra érkeztünk hozzájuk. Az ajtóban rajta kívül párja, Tünde és gyönyörűséges kétéves kislányuk, Kamilla fogadott bennünket. A csöppség azonnal a nappaliba invitált, és kisvártatva „megfőzte” kiskonyhájában a kávét, amit kedvesen kínált. Duplázhattunk is belőle, miközben szépen lassan megismerkedtünk a kis család mindennapjaival.

András és Tünde öt éve a Turul Bárban ismerkedett össze. A fiatalember éppen ott dolgozott, Tünde pedig falatozni tért be. Szóba elegyedtek, majd többször találkoztak, órákat beszélgettek, és rájöttek, nagyon sok a közös bennük, hasonló az értékrendjük. A lánykérésre három éve Prágában került sor. Az esküvőt is tervezik, méghozzá templomit, mert mindketten úgy érzik, megtalálták egymásban az igazit.

– Ha létezik szerelem első látásra, akkor a miénk az volt – mondják szinte egyszerre, és tekintetük, ahogy egymásra néznek, mindent elárul. Kamilla érkezése csak feltette a koronát közös, boldogsággal teli életükre. S az is biztos, hogy nem marad egyke. Legalább egy kistestvért szeretnének, de a családfő három gyermekről álmodozik.

András egész fiatal kora óta külföldön dolgozik. Németországban kezdte, az utóbbi években viszont már Bécsben, egy vendéglő szakácsaként keresi a kenyerét. Olykor‑olykor otthon is kezébe veszi a fakanalat, például nagyon finom pörköltet főz. Édesapjával készítettek egy barbecue‑sütőt, smokert is, így nyaranta igazán finom falatokkal tudja meglepni szeretteit és barátait. Sokáig ecseteli nekünk, hogy tarjából és oldalasból igazán finom a barbecue, ami hosszú órák alatt, alacsony hőmérsékleten sül.

Közben szemünk a nappalit díszítő, minden extrával ellátott akváriumra téved, ami András hobbija. Olyannyira, hogy már az új házat is úgy terveztették, hogy a halaknak ott is meglegyen a helyük.

Építik a jövőjüket

Miközben a fiatal pár arról beszél, hogy egy párkapcsolatban mennyire fontos egymás tisztelete, a nagy beszélgetések és olykor bizony a kellő higgadtság is, Andrást arról is megkérdeztük, tervezi‑e, hogy esetleg idehaza vállaljon munkát, s így többet lehessen a családjával. Elvégre egy jó szakács után itthon is két kézzel kapnak.

– Őszintén megmondom, nem igazán tudom elképzelni, hogy itthon dolgozzak. Bár a napi 14 órás munka fárasztó, már megszoktam az ottani közeget, a munkatársaimmal is jól összeszoktunk, a kereset pedig összehasonlíthatatlanul több, mint itthon. Már a nyugdíjra is gondolok, ami sokkal több lesz, ha ott maradok – mondja a fiatalember. Párja nem kis büszkeséggel teszi hozzá, András nem csupán németül beszél remekül, de pél­dául horvátul és más nyelveken is. Azon pedig már meg sem lepődünk, mennyire tájékozott a szerdahelyi és a felvidéki magyarságot érintő ügyekben.

Kiderül az is, hogy Tünde – aki eredetileg könyvelő – a gyes mellett manikűrt és műkörömépítést tanult, s a jövőben saját szalon nyitását tervezi. Méghozzá a város peremén épülő családi házukban, amelynek alapjait már lerakták.

– Jövőre szeretnénk tető alá hozni a házat. Nem sürgős az építkezés, hiszen van hol laknunk, és nem akarjuk magunkat nagy kölcsönökbe verni. Nagy szerencsénkre édesapám kőműves, úgyhogy a munka java részét önerőből megoldjuk. Én igazi lokálpat­rió­taként ragaszkodtam ahhoz, hogy Dunaszerdahelyen építkezzünk – meséli András, amihez Tünde szerényen csak annyit tesz hozzá, ő faluról származik, de jól tud alkalmazkodni. Számára lényeges, hogy közel legyen az óvoda, az iskola, az orvos.

Pici harang szavára érkezik a Jézuska

Az asztalon szebbnél szebb adventi dekorációk sorakoznak, így aztán óhatatlanul az ünnepek ünnepére terelődik a szó. Az idei karácsony rendkívüli lesz, hisz Kamilla most fog igazán rácsodálkozni annak misztériumára.

 – Már most készülünk, tervezzük, hogy minél nagyobb legyen a meglepetés számára. A fenyőt akkor fogjuk feldíszíteni, amikor délután alszik. Biztos meglepődik majd a fényektől, a sok csillogástól. Nálunk nem az ajándéktenger a lényeg, hanem a meghitt együttlét. Persze, a kicsi megkapja, amire vágyik, például játék orvosi ­műszereket – tudjuk meg a háziasszonytól.

A szenteste náluk az együttlétről és a közös készülődésről szól. A karácsonyi menü lencselevesből, rántott pontyból és a szintén hagyományos krumplisalátából és majonézes krumplisalátából áll. A süteményeket Tünde varázsolja a szépen megterített, ünnepi asztalra. Vacsora után pedig harangszóra érkezik a Jézuska.

– Van egy pici harangunk, amit Prágában talált András a földön, a lánykérés után, amikor mentünk végig a sétányon. Az a kis harang azóta minden karácsonyunkat telecsilingeli. Kedves emlék, szeretnénk megőrizni egészen öregkorunkig – mondja Tünde, hozzátéve, életük egyik legszebb pillanatát juttatja eszükbe, valahányszor csak ránéznek.

December 25‑én és 26‑án bonyolítják le a családlátogatásokat, amikor hármasban felkeresik a szüleiket. Összetartó család az övék, amúgy is szeretnek minél több időt tölteni egymással. A nagymamák, nagypapák szívesen segítenek bármiben.

Délfelé jár az idő – Kamilla már a leveskéjét szürcsölgeti –, amikor elbúcsúzunk a kis családtól. Nem távozunk üres kézzel, hiszen Tünde egy tálca süteménnyel bocsát útra bennünket. De mi nemcsak ezt visszük magunkkal, hanem valami mást is. Azt a jóleső érzést, hogy egy boldog családnál jártunk. Bárcsak minél több ilyen család lenne a Felvidéken!

Megjelent a Magyar7 2018/51. számában.

 

 

                                          

 

horvathek1.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.