Hollandia véget vet a drogturizmusnak
Hollandia mindeddig közismerten a legengedékenyebb törvényi szabályozást alkalmazta a könnyűdrogok forgalmazására. Turisták tömege látogatja az országot egyetlen okból: a coffee shopoknak becézett kannabisz-üzletek miatt.
A 2010-ben hivatalba lépett kormány rövid úton leszámolhat az eddigi gyakorlatta. A kabinet a sokak által szélsőjobboldalinak tartott Geert Wilders Szabadságpártja (PVV) külső támogatásával országos egészségmegőrző bűnözés ellenes kampány bevezetését irányozta elő, amelynek része a drogturizmus felszámolása.
Az egészségügyi és az igazságügyi miniszter a parlamenthez intézett levele szerint véget akarnak vetni a "nyitott ajtó-politikának a coffee shopok terén". A tervek szerint csak holland állampolgárok lehetnek kannabisz üzletek regisztrált vásárlói, ám nekik is legalább egy éves tagsági viszonyt kell váltaniuk és a regisztrált tagok száma üzletenként nem lehet több 1500-nál - vázolta fel a tervezett intézkedés lényeges elemeit a holland igazságügyi minisztérium szóvivője.
Csak Amszterdamban, ahol mintegy 220 coffee shop működik - már meg kezdték a város piros lámpás negyedében a kannabisz-üzletek bezárását, és korlátozzák a marihuána eladását külföldieknek több holland határmenti városban.
