magyar7 2024_27
Egy este a mesemondóval, két este a székelyeknél és miképpen nyílik ajkuk a szlovák szóra
Magyar7 - 27. száma
2023. szeptember 3., 18:54

Hányingerből egy is sok

Egy alkalommal óvodás korú kislány jött vizsgálatra a rendelőbe. Anyukájával részletesen megbeszéltük, hányszor hányt és mennyi hasmenése volt a gyermeknek amióta beteg. Majd együttérző hangon a kislány felé fordultam és megkérdeztem: „Hányingered van?” Erre ő röviden elgondolkodott, majd bájos őszinteséggel így válaszolt: „Három”. Azóta tudom, hogy a hányinger számokban is mérhető. Annyi bizonyos, hogy ebből a kellemetlen állapotból egy is sok, főleg, ha hányás és hasmenés is tarkítja a helyzetet.

kézmosás
Fotó: Archív felvétel

A gyomor-bél hurutot (gasztroenteritiszt) a gyomor-bél rendszer gyulladása okozza. Ez hasmenéshez, hányáshoz, hasi fájdalomhoz, görcsökhöz és lázhoz vezethet. A laikus nyelv használja a gyomorvírus és a gyomorinfluenza kifejezéseket is.

A gyomorrontás tünetei hasonlók, de nem kórokozók, hanem a túl zsíros, fűszeres, vagy a túlzott mennyiségben elfogyasztott étel okozza.

A gyomor-bél hurutot leggyakrabban vírusok vagy baktériumok okozzák. A vírusok jellemzően a hidegebb időszakban idézik elő a betegséget, míg a nyári, melegebb hónapokban többnyire baktériumok okozzák. Az ételek megromlására és a bennük lévő kórokozók elszaporodására is inkább ebben az időszakban van nagyobb esély.

A vírusok közül a rotavírus, a norovírus, az adenovírus és az asztrovírus említendő. A baktériumok közül leggyakrabban a szalmonella és a Campylobacter-fajok okoznak gyomor-bél hurutot. Vegyük szemügyre alaposabban az említett állapotokat!

Világszerte a rotavírus a leggyakoribb oka a súlyos hányásos, hasmenéses betegségeknek a gyermekeknél. A legveszélyeztetettebbek az 5 év alatti gyermekek. Sok esetben a fertőzés végigsöpör az egész családon.

A betegséget magas láz kísérheti, ami még inkább fokozza a hányás-hasmenés következtében fellépő kiszáradást.

Gyakran előfordul, hogy a beteg kisgyermek kórházi ápolásra, infúziós kezelésre szorul a folyadékvesztés miatt. A rotavírus-fertőzés jó eséllyel megelőzhető védőoltással. A vakcina igazán gyerekbarát, hiszen nem „szuriról” van szó, hanem szájon át kell beadni, vagyis meg kell itatni a babával. A védőoltást érdemes csecsemőkorban minél hamarabb megkezdeni.  A vakcina típusától függően 2 vagy 3 adagos, az egészségügyi biztosító téríti.

Mossunk kezet!

A szalmonella okozta hasmenés tünetei általában a fertőzött élelmiszer elfogyasztása után 8-48 órával mutatkoznak. Jelentkezhet hányinger, hányás, vizes hasmenés, amelyhez hasi görcsök társulnak. Jellemző a hidegrázás, a magas, akár 40 fokos láz. A széklet tartalmazhat vért is.

A fertőzés a nyári hónapokban a leggyakoribb, mert ilyenkor a nem megfelelően tárolt élelmiszerekben könnyen elszaporodik a baktérium.

A szalmonella feketelistáján szerepel a marha-, a csirkehús, illetve a tojás. A nem megfelelően elkészített gyümölcsök, zöldségek, kagylófélék szintén felelősek lehetnek a fertőzésért.

Az egyszerű, szövődménymentes hasmenéses esetek kezelése gyakorlatilag semmi különösebb kezelést nem igényel, általában nincs szükség antibiotikumra. A gyógyult személy még hetekig tünetmentes hordozó maradhat, a baktérium a széklettel ürül. A szalmonellózis tüneti kezelése megfelelő folyadékpótlásból, láz- és hányáscsillapításból, görcsoldásból, hasmenés elleni szerek adásából áll. Fontos a megfelelő higiénés szabályok betartása. Megdöbbentő, de felmérések bizonyítják, hogy az emberek egy része sem pisilés, sem pedig székletürítés után nem mos kezet. Mind a szalmonella, mind más bélfertőzések esetén is ez kulcskérdés.

A campylobacter-fertőzés a háztartásban szintén igen gyakori. Nem megfelelően elkészített élelmiszerrel vagy szennyezett vízzel történik a fertőződés; emberről emberre ritkán, állatról emberre gyakrabban terjed.

A betegség első jele általában a láz, amit gyomorgörcsök, majd hasmenés kísér.

A campylobacter-fertőzésre jellemző a véres hasmenés, hányás ritkán fordul elő.

A tünetek nem azonnal jelentkeznek, a fertőzés lappangási ideje körülbelül 2-5 nap.

Leggyakrabban nyers baromfihús és tej, tejtermékek, nem elégségesen hőkezelt, a hőkezelés után újrafertőződött hústermékek vagy kezeletlen ivóvíz a fertőzés forrása. A betegséget kiválthatja az is, ha hanyagul megmosott zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk.

Mindig szappannal mossunk kezet az ételek készítése előtt és miután nyers hússal dolgoztunk, étkezés előtt, pelenkázás, toaletthasználat, valamint állatokkal való kapcsolat, például kisállatsimogatás után.

Mire ügyeljünk a háztartásban?

1. A nyers húst, főleg a baromfit ne mossuk folyó víz alatt, mert a fröcsögő vízcseppek által fertőződhet a környezet. Ha szükséges, inkább egy tálba engedett vízben öblítsük le a húst.

2. Ne használjuk ugyanazokat az eszközöket a nyers és a hőkezelt élelmiszerekhez. A nyers hús feldolgozására szolgáljon elkülönített vágódeszka, a másikat használjunk a kenyérszeléshez. A nyers hússal való munka után gondosan tisztítsunk meg minden felületet, eszközöket és mossunk kezet. 

Hogyan reagáljunk a bélfertőzés tüneteire?

A bélfertőzés legnagyobb veszélye, hogy a hasmenés, illetve a hányás miatt kiszáradás alakulhat ki. A kezelés alapja tehát a megfelelő folyadékbevitel. Enyhe és mérsékelt esetekben ez legjobb, ha szájon át adott folyadékpótló oldat (orális rehidráló folyadék, ORF) segítségével történik.

Legtöbbször porként, tasakban kapható a gyógyszertárban, amit meghatározott mennyiségű vízben kell feloldani.

Ez az oldat ásványi sókat tartalmaz, melyekből a gyakori hasmenéssel hiány alakul ki. Kis mennyiségekben, kortyonként, vagy szívószállal, jól behűtve kínáljuk a gyermeknek. A tapasztalatok szerint így fogadják el a leginkább. Szükség esetén házilag is készíthető az ORF: 1 teáskanálnyi konyhasót, 8 teáskanálnyi kristálycukrot oldjunk fel 1 liter vízben, adjunk hozzá 1 csésze narancslevet vagy két összeturmixolt banánt.

A diéta tilos

Meglepő lehet, de a szigorú diéta a szakemberek szerint már nem javasolt. A gyermeket ne éheztessük, mert lassítjuk a felépülését. A legnagyobb szakmai szervezetek azt ajánlják, hogy elsősorban a folyadékveszteséget pótoljuk, majd körülbelül 5 óra elteltével kezdjük el a gyermek megszokott táplálását.

Csecsemőknél folytatható a tejalapú táplálás, a legfrissebb ajánlások szerint nem szükséges azt megvonni.

A szoptatást sem kell felfüggeszteni, érdemes gyakran, rövidebb ideig szoptatni a babát. Nagyobb gyermekeknél jó választás a banán, a rizskása, a főtt krumpli és különböző főtt zöldségek, a gabonafélék, a zsíros, nehezen emészthető ételeket azonban érdemes mellőzni. A húsleves megfázáskor aranyat ér, ilyenkor azonban inkább zöldséglevest adjunk.

Segíthetik a gyógyulást a bevizsgált probiotikumok, valamint egyes recept nélkül is kapható hasmenés elleni szerek, amelyek bevonják és védik a bélnyálkahártyát, megkötik a toxinokat, baktériumokat, vírusokat.

„Hasfogó”, bélmozgást csökkentő gyógyszereket gyermekeknek tilos adni. A hányingert csillapítják a gyömbérkivonatot tartalmazó szerek, újabban nyalóka és spay formájában is elérhetők. Jót tehetnek a felfúvódást csökkentő készítmények, mértékkel a görcsoldók. Hasmenés esetén antibiotikum adása nagyon ritkán indokolt.

Megjelent a Magyar7 hetilap 34. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.