2011. május 28., 15:39

Gyermeknap a Bajmóci várban

BAJMÓC. A Szlovákia Disneylandjeként emlegetett Bajmóc várkastélya június 1-én, a Nemzetközi Gyermeknap alkalmából színes múltidéző programokkal várja a legkisebbeket.

A festői Bajmóci várat Közép-Európa legszebb és leglátogatottabb várai között tartják számon. A világ minden tájáról érkeznek ide látogatók. A várkastélyban idegenvezetők kíséretében megtekinthetőek a kastély termei, érdekes előadások tarkítják a programot a város épületei, egykori lakói múltjáról. A legapróbbak korabeli játékokban vehetnek részt. A belépő ára az egész napos programokra felnőttek részére 5,70 euró, gyermekeknek 6-tól 15 éves korig 2,90 euró, a legkisebbeknek 3-tól 6 éves korig 0,70 euró.

Bajmóc a honfoglalás előtt apró szláv település volt. A magyarok a 10. században foglalták el, mint Nyitra várának tartozékát. Sok tulajdonosváltás után 1299-1324-ig Csák Máté uralta, s halála után lett királyi birtok, amit védőfalakkal megerősítettek. 1366-ban Nagy Lajos király adott városi rangot a településnek, a 15. századtól pedig vásárváros lett. A bejárat közelében áll Mátyás király fája, Szlovákia legöregebb, 700 éves hársfája. Állítólag alatta diktálta íródeákjának a teendőket. A török többször felégette és kirabolta.

A viharos történelem után, a 19. században, a Pálffyak 365 ablakos várkastéllyá alakították az eredetileg védelmi célból épült várat. Utolsó tulajdonosa, gróf Pálffy János Európa leghíresebb műgyűjtője volt. A Loire-menti kastélyok mintájára hatalmas tornyokkal díszítette a magas falakat. Pazarul díszített termei közül legnagyobb csodálat az „aranytermet" övezi, a látogatók elámulnak a fantasztikus bútorgyűjteményen, az eredeti habán kályhákon, a színes üvegablakokon, a keleti szalonon, a tömör tölgyfa ajtókon és az értékes festményeken. A várkastély utolsó tulajdonosa iskolákat támogatott, vöröskői várában ingyen nyaraltatta a tanárokat és a diákokat. A nagy szegedi árvíz idején 60 ezer koronát ajándékozott a károsultaknak. A gróf gyermektelen lévén,
végrendeletében hazájára hagyta felhalmozott kincseit. Halála után 90 millió koronát hagyott a hazára. Összehasonlításképpen: az Erzsébet-híd felépítése akkor 8 millióba került!

A várudvarban található 26 m mély kút 40 fokos termálvize a pőstyénihez hasonlít, idegrendszeri és mozgásszervi megbetegedések gyógyítására alkalmas. A romantikus hangulatú barokk kisváros további attrakciója az 426 hektárnyi területet foglaló állatkert, mely Szlovákia legnagyobb és állatfajtákban leggazdagabb vadasparkja.

Bajmócon a várkastély, a fürdő és az állatpark a három turisták által leglátogatottabb hely, az utóbbi években azonban egyre több turista fedezi fel a a Felső-Nyitra vidéki Cigel' Bányamúzeumot.  Sisakban, köpenyben, súlyos bányalámpával, személyi azonosító jellel ellátva visznek le a hűs mélybe az egykori bányászokból lett túravezetők. Szűk földalatti kisvasúttal lehet közlekedni 2300 m hosszú szakaszon, aztán a bányászok veszélyekkel teli útját már gyalog, esetenként sárban kell megtenni a fejtés helyéig. A levéltárakban1784-ből származik az első írásos említés a bányászatról.  A vállalkozó kedvű turisták megtekinthetik a szövevényes járatokat, szemügyre vehetik a bányászok „ebédlőjét", a vészjelző telefont, a szimulált munkahelyeket és a működőképes bányagépeket.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.