2011. június 22., 07:29

Gigantikus Nagy Sándor szobor - Görögország püszköl

SZKOPJE. Befejeződött a macedón fővárosban annak a 22 méter magasra nyúló, Nagy Sándort ábrázoló emlékműnek a felállítása, amely nemcsak belpolitikai vihart kavart, de a szomszédos Görögországban sem aratott sikert. Athén a görög történelem elbitorlásának és provokációnak nevezte a szoborállítást.

A hatalmas szobor darabjait múlt héten szállították Szkopjéba, ahol egy kordonnal lezárt területen kezdődött el az összeszerelésük. A 12 méteres lovasszoborhoz tízméter magas szökőkutas talapzatot készítettek. A szkopjei szobor méretében jóval felülmúlja majd azt a szobrot, amelyet szülőhelyén, a görögországi Szalonikiben állítottak az ókori hódító hadvezérnek.

  

Az alkotás hivatalosan a Harcos lovon címet viseli ugyan, de vonásai egyértelműen emlékeztetnek az északgörög városban, Pellában született Nagy Sándorra, akinek birodalma 32 esztendős korában bekövetkezett halálára (i. sz. 323) a Himalájáig nyúlt.  A teret, amelyet a jövőben ékesíteni fog az emlékmű, Macedóniai Sándor térnek hívják. A görögök nem nézik jó szemmel az ókori hősükre formált igényt.

A szobor körüli vita Macedóniában azóta folyik, mióta két éve a konzervatív kormány feje, Nikola Gruevszki bemutatta a tervet. Sokan a nacionalizmus megnyilvánulásának tartják, mások azt hozták fel ellene, hogy a 32 százalékos munkanélküliséggel küzdő országnak nincs szüksége ilyen költséges, több mint ötmillió euróba kerülő emlékműre.  

Neves helyi építészek aggodalmuknak adtak hangot, hogy a szobor elrontja a város látképét. A kormány viszont kijelentette, hogy a szobor része a főváros fejlesztésének. Az emlékmű Valentina Sztevrovszka tervei alapján készült Firenzében.

A lépés ellentétben áll egy 1995-ben aláírt kétoldalú megállapodással - jelentette ki Grigorisz Delavekurasz, a görög külügyminisztérium szóvivője macedón sajtójelentések szerint. A 16 évvel ezelőtt kötött egyezményben a felek arról állapodtak meg, hogy normalizálják kapcsolataikat, a két állam megoldatlan névvitája ellenére.

Szkopje politikája aláássa a kétoldalú viszonyt, és kárt okoz a két állam névvitájáról folyó tárgyalásoknak. Ki fog hatni emellett Macedónia euroatlanti közeledésére is - figyelmeztetett Delavekurasz. Szavai szerint Athén európai uniós partnereit és a nemzetközi szervezeteket is tájékoztatni fogja a macedónok "provokatív viselkedéséről".

KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.